Spór o projekt kampusu Akademii Muzycznej zakończony. Sąd ogłosił wyrok
Dodano: 08.11.2016 | 16:38Wyrok sądu ucieszył wszystkie osoby zgromadzone na sali rozpraw.
Na zdjęciu: Propozycja wyglądu sali koncertowej wg koncepcji firmy Plus3 Architekci.
Fot. materiały prasowe
Dokładnie dwa tygodnie temu, 25 października, w jednej z sal w budynku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy odbyła się rozprawa dotycząca dalszych losów nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Dzisiaj ogłoszono wyrok. Realizacja projektu Akademia 2020 zostaje wznowiona.
CZYTAJ WIĘCEJ: Niepewna przyszłość kampusu Akademii Muzycznej. Zadecyduje o niej sąd
Dzisiaj, 8 listopada, po południu sędzia oficjalnie ogłosił zwycięstwo Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Zaskarżenie przez uczelnię wyroku Krajowej Izby Odwoławczej okazało się opłacalne. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy postanowił zmienić wyrok KIO i oddalić odwołanie Biura Projektów Lewicki Łatak. Podczas argumentowania tej decyzji podkreślono, że Krajowa Izba Odwoławcza orzekła inaczej, niż zezwalają przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych. Izba mogła jedynie nakazać powtórzenie czynności lub unieważnić konkurs, a nie wskazać konkretnego wykonawcę. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ
Ogłoszony wyrok ucieszył wszystkie osoby zgromadzone w sali rozpraw, gdyż w sądzie nie było żadnego przedstawiciela Biura Projektów Lewicki Łatak. Ich nieobecność nie może być argumentem do zmiany decyzji sądu. Wyrok jest prawomocny. Ponadto w drugim punkcie wyroku zawarto informacje, że koszty postępowania sądowego, wynoszące 77 417 zł, musi pokryć Biuro Projektów Lewicki Łatak.
– Ta sprawa dotyczy konkursu, czyli to nie jest taka typowa sprawa, jaką reguluje ustawa o zamówieniach publicznych – mówił sędzia Marek Tauer. Dodał on również, że Sąd zwrócił uwagę przede wszystkim na to, że konkurs zaledwie ustalał firmę, z którą można w przyszłości zawrzeć umowę, a nie wyłaniał ostatecznego wykonawcę. Wpływ na wyrok miało również zachowanie przedstawicieli firmy Plus3 Architekci, którzy na październikową rozprawę dostarczyli nową wersję projektu uwzględniającą niezbędne zmiany. Pokazali w ten sposób, że są to zaledwie drobne korekty, które można łatwo poprawić.
Ich otwartość na zmiany doceniają również władze uczelni, którzy bardzo dobrze oceniają dotychczasowe rozmowy oraz zauważają ogromną wolę współpracy ze strony firmy Plus3 Architekci. Twórcy koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego gmachu Akademii Muzycznej zapewniają, że będą uwzględniać każde zdanie zleceniodawcy – Ten projekt będzie jeszcze długo ewaluował. On zostanie zamrożony dopiero wtedy, gdy złożymy wniosek o pozwolenie na budowę – mówi Katarzyna Głażewska z firmy Plus3 Architekci.
Zwycięstwo niewątpliwie najbardziej cieszy rektora uczelni. – Konkurs został wreszcie rozstrzygnięty. Zaczynamy budowę Akademii! – powiedział prof. Jerzy Kaszuba po ogłoszeniu wyroku. Rektor nie krył swojego zadowolenia i podkreślał, że uczelnia zamierza jak najszybciej spotkać się z przedstawicielami firmy Plus3 Architekci i rozpocząć konsultacje dotyczące projektu kampusu. – Uczelni zależy na czasie, gdyż wnioski o dofinansowanie muszą być złożone w odpowiednim terminie. Niektóre środki zostały przesunięte z gwarancją ministra na zwrot tych środków w roku 2018, bo rok 2017 jest już zaplanowany – wyjaśnia prof. Kaszuba. Prace nad tworzeniem projektu mają rozpocząć się już niedługo, lecz nie wiadomo, ile będą one trwać. Władze uczelni, jak i twórcy koncepcji nie chcą się z tym aż tak śpieszyć. – Chciałbym, żeby wszystkie założenia były bardzo dokładnie omówione, żeby ten projekt podczas realizacji nie nosił w sobie znamion niepotrzebnego pośpiechu – mówi rektor Akademii Muzycznej, który jest przekonany, że nowy kampus będzie architektoniczną wizytówką Bydgoszczy.
- Zmiana sprzedawcy energii – dlaczego i kiedy warto się zdecydować? - 7 października 2024
- Nowe mieszkanie w Bydgoszczy czy używane — porównanie - 3 października 2024
- Muzycy z całego świata na II Festiwalu Paderewskiego. Już od 13 października w Bydgoszczy! - 3 października 2024