Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Spór o szkołę w Białych Błotach zażegnany. Zawarto porozumienie

Dodano: 24.01.2017 | 19:02

Rada Gminy Białe Błota przyjęła uchwałę w sprawie projektu dostosowania szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Na zdjęciu: Sesja rady gminy odbyła się w auli gimnazjum.

Fot. JW

Zostawić jedną szkołę podstawową czy utworzyć dwie – z tą kwestią dotyczącą reformy oświaty od kilku tygodni zmagali się przedstawiciele władz, nauczyciele oraz niemal wszyscy mieszkańcy gminy Białe Błota. Pomysł bardzo mocno podzielił rodziców, którzy jednak postanowili dojść do porozumienia i uspokoić wrogi nastrój panujący w gminie. Podczas wtorkowej sesji rady gminy podjęto uchwałę zakładającą projekt utworzenia jednej szkoły. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Białe Błota: 1400 uczniów w jednej szkole czy dwóch? Rodzice mocno podzieleni

Głosowanie nad uchwałą w sprawie projektu dostosowania szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego było najważniejszym punktem styczniowego posiedzenia radnych. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko oni, ale również mieszkańcy, w tym rodzice, nauczyciele i reprezentanci szkół. Przyszli oni po to, by przekonać się, jak zagłosują radni. Dyskusję nad tym tematem rozpoczął Wójt Gminy Białe Błota Maciej Kulpa i przedstawił swoje zdanie: – Będąc obiektywnym, biorąc wszystkie za i przeciw, uważam, że powinna być jedna szkoła podstawowa – mówił wójt.

Do takiego samego wniosku kilka dni temu doszli  rodzice, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół. Podczas wtorkowej sesji rady gminy podpisano trójstronne porozumienie pomiędzy wójtem gminy Białe Błota Maciejem Kulpą, dyrektorem Szkoły Podstawowej im. J. Verne’a Danutą Ferenstain oraz dyrektorem Publicznego Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego Zdzisławem Napora. W dokumencie zawarto warunki, na jakich gimnazjum zostanie włączone do szkoły podstawowej. Do najważniejszych z nich należy zagwarantowanie zatrudnienia wszystkim pracownikom gimnazjum do 2019 roku i przygotowanie do końca sierpnia 2017 roku regulaminu ewentualnych zwolnień nauczycieli. Do momentu wygaszenia gimnazjum, uczniów przyszłych klas 7 i 8 mają uczyć się w tym samym budynku, jak dotychczas, w którym będzie ta sama kadra pedagogiczna. Dyrektor obecnego gimnazjum stanie się jednym z czterech wicedyrektorów szkoły podstawowej, a placówką zarządzać będzie obecna dyrektor podstawówki. Niewyjaśniona jest jeszcze kwestia patrona szkoły podstawowej po włączeniu gimnazjum. Procedury z tym związane mają rozpocząć się we wrześniu 2017 roku.

ZOBACZ TEŻ: Centrum Kultury w budynku XIII LO? Mieszkańcy Fordonu chcą, by została tam szkoła

Zalążkiem do podpisania tego dokumentu było porozumienie zawarte 20 stycznia pomiędzy radami rodziców obu szkół. – Sytuacja w gminie była bardzo trudna, mieszkańcy zaczęli mieć w stosunku do siebie wrogie nastawienie i to spowodowało, że podjęliśmy inne działania. Rady rodziców spotkały się i rozmawiały ze sobą, o tym, co zrobić, by nie było wrogości i złego nastawienia. Wymienialiśmy się argumentami i udało się dojść do kompromisu – wyjaśnia Iwona Barczak z Rady Rodziców działającej przy szkole podstawowej.

Rodzice stwierdzili, że to wszystko zaszło za daleko. Jesteśmy jednym środowiskiem nauczycielskim jedną gminą i czas najwyższy przerwać kłótnie – dodaje dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Verne’a Danuta Ferenstain. Dyrektor gimnazjum podkreśla, że pomysł przekształcenia zarządzanej przez niego placówki nie miał na celu wszczęcia wojny. – Ustawa dała nam szansę skorzystania z opcji utworzenia nowej szkoły, więc to zrobiliśmy. To nie był żaden zamach stanu, postępowaliśmy zgodnie z prawem – mówi Zdzisław Napora. Spór toczyli między sobą rodzice, a nie dyrektorzy placówek.

Projekt utworzenia jednej szkoły poparło dziewięciu radnych uczestniczących we wtorkowej sesji rady gminy. Pięć osób wstrzymało się od głosu. Wśród tych, którzy nie poparli, a zarazem nie sprzeciwili się uchwale, znalazł się przewodniczący Komisji Oświaty Krzysztof Kowalewski. Jego zachowanie zaskoczyło nie tylko mieszkańców, ale i innych przedstawicieli władz gminy. O swojej decyzji poinformował jeszcze przed głosowaniem, poprzedzając je stwierdzeniem: – Mam odczucie, że projekt sieci szkół to nie koniec, to dopiero moment przejściowy i jest jeszcze wiele to zrobienia w tym temacie. Pytany o przyczynę swojego zachowania, nie chciał podać konkretnego powodu.

Mimo jego wstrzymania się od głosu, uchwała została przyjęta. Na twarzach zgromadzonych na sali osób widać było nie tylko radość, ale przede wszystkim ulgę. – Porozumienie kosztowało nas wszystkich wiele emocji. Podpisano je w pełni świadomie, bez nacisków, z dobrą wolą – powiedział Łukasz Wyszomirski, wiceprzewodniczący rady rodziców działającej przy szkole podstawowej. – Emocje będą jeszcze długo opadać – dodaje Magdalena Drzymulska, przewodnicząca Rady Rodziców działającej w gimnazjum.

Projekt nowej sieci szkół w gminie Białe Błota zakłada również funkcjonowanie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie. Propozycje rady gminy zostaną zaopiniowane przez kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty.