Bydgoszcz
7C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 10 • L 5
15C
Sr
5C
Czw
5C
Pt
6C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIStabilne zatrudnienie na wagę złota. Jak znaleźć pracę w dobie pandemii?
05.01.2021 | 09:02

Stabilne zatrudnienie na wagę złota. Jak znaleźć pracę w dobie pandemii?

Na zdjęciu: Choć znalezienie stabilnej pracy może wydawać się utrudnione, bowiem wiele firm zostało zamkniętych i doszło do wielu zwolnień, to istnieją jednak branże, które intensywnie szukają pracowników

Fot. mat. autora

Skutki pandemii koronawirusa odczuwalne są w wielu aspektach naszego życia. Jedną z głównych dziedzin, na które ma wpływ szalejący na świecie wirus jest rynek pracy. Wartością niezwykle cenną okazała się stabilna praca. Jak ją znaleźć? Jakie branże mogą czuć się bezpieczne w tym niepewnym czasie?

Rosnące bezrobocie w czasie pandemii COVID-19

Kryzys na rynku pracy wywołany pandemią COVID-19 rzutuje na życie wielu osób. Od marca 2020 wiele stanowisk pracy zostało zlikwidowanych, wiele firm znalazło się na skraju bankructwa, a los tysięcy pracowników jest niepewny. Sytuacja rynku pracy to nie tylko poziom bezrobocia, ale także atrakcyjność i liczba ofert pracy czy wysokość proponowanych wynagrodzeń. Choć obecna sytuacja nie jest tak dramatyczna jak podczas pierwszej fali koronawirusa, to jednak widoczne są spadki liczby ofert pracy.

Jeszcze kilka miesięcy temu sytuacja na rynku pracy była całkiem optymistyczna – nagłówki gazet dumnie opisywały najniższą stopę bezrobocia od 30 lat. Polski rynek pracy bił rekordy, a Polacy mogli poszczycić się dość dużym zadowoleniem z życia. Nasze portfele nie chudły – to dość znacząca zmiana, która była zauważalna w codziennym życiu wielu Polaków. Ten stan jest już tylko wspomnieniem. Koronawirus dość drastycznie zmienił tę stabilność na rynku pracy. Gospodarka została niejako zatrzymana, i nie było szans, by nie odbiło się to na życiu wielu osób. Z najnowszych danych GUS mówiących o bezrobociu możemy się dowiedzieć, że na koniec września 2020 bez pracy pozostawało blisko 1,23 mln osób. To o 4,3 tys. mniej niż miesiąc wcześniej, ale aż o 172,5 tys. więcej w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku. Od początku pandemii, czyli od marca, przybyło 114,3 tys. bezrobotnych.

Które branże najsilniej ucierpiały przez pandemię?

Początkowe obostrzenia i trudna sytuacja dosięgnęła branżę turystyczną – brak możliwości swobodnego przemieszczania się między krajami czy nawet miastami sprawił, że ruch turystyczny niejako zamarł. Przewodnicy, branża hotelowa, miejsca „turystyczne” – żyjące przez cały rok z obrotu generowanego przez przyjeżdżających zza granicy – wszystko to dotkliwie ucierpiało. Kolejną branżą była branża szkoleniowa, rozrywkowa – zakazy dotyczące korzystania z kin, teatrów, wyjść na koncerty czy benefisy, niemożność korzystania z kręgielni, sal zabaw, a nawet siłowni lub basenów wpłynęło na znaczne osłabienie tej gałęzi gospodarki. Kolejne ograniczenia, które objęły handel, inny niż spożywczy, a także gastronomię sprawiły, że wiele niewielkich rodzinnych interesów musiało ogłosić kapitulację. Nie każdy poradził sobie z widmem braku ruchu w biznesie, nie każdy miał plan B.

Jak znaleźć pracę w dobie pandemii?

Pandemia zmieniła gospodarkę i rynek pracy. Choć znalezienie stabilnej pracy może wydawać się utrudnione, bowiem wiele firm zostało zamkniętych i doszło do wielu zwolnień, to istnieją jednak branże, które intensywnie szukają pracowników. Wiele firm prowadzi tak intensywną rekrutację jak nigdy wcześniej i te stanowiska wydają się bezpieczne. Na zwiększoną liczbę ofert pracy można liczyć w sektorze spożywczym, a także farmaceutycznym czy kosmetycznym – zarówno stanowiska przy produkcji albo w hurtowniach czekają na obsadzenie.

Inną branżą, w której warto poszukać pracy, jest logistyka, praca w spedycji. Skuteczne zarządzanie przepływem materiałów i produktów jest niezwykle istotne zwłaszcza w tych niepewnych czasach pandemii. Lista ofert pracy z Bydgoszczy i okolic pokazuje, że branża kurierska wciąż poszukuje nowych pracowników. Branża kurierska w obecnych czasach prosperuje intensywnie – w dobie konieczności ograniczenia kontaktów międzyludzkich, a także zamknięcia wielu obiektów handlowych, coraz więcej osób decyduje się na zakupy przez Internet czy zamawianie jedzenia z dowozem do domu. Przedsiębiorstwa kurierskie są w tym czasie niezwykle obciążone i poszukują kolejnych pracowników.

Jest to więc jedna z tych gałęzi, których sytuacja podczas pandemii nie uległa pogorszeniu, podobnie szansę na pracę od ręki mają pracownicy fizyczni, a także osoby szukające zatrudnienia w IT. Ten ostatni obszar rozwija się prężnie od kilku lat, a jeszcze bardziej wybił się podczas pandemii – wszak nigdy wcześniej tak wiele działań nie przeniosło się do strefy online.


Podobne wpisy

Powiązane treści