Bydgoszcz
3C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h NE
H 5 • L 1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesWęgrzy przejmą stacje Lotosu. Co z tymi w Bydgoszczy?
lotos bydgoszcz
18.01.2022 | 18:55

Węgrzy przejmą stacje Lotosu. Co z tymi w Bydgoszczy?

Na zdjęciu: Jedna ze stacji Lotosu znajduje się przy ul. Fordońskiej.

Fot. Jakub Soboczyński

PKN Orlen i Grupa Lotos podpisały umowy z zagranicznymi podmiotami, dzięki czemu możliwa będzie fuzja polskich marek paliwowych. Jaka przyszłość czeka stacje znajdujące się w Bydgoszczy?

Na mocy ogłoszonego w środę porozumienia węgierska Grupa MOL stanie się właścicielem 417 stacji paliwowych, w tym 412 już działających oraz 5 nowych funkcjonujących w ramach miejsc obsługi podróżnych. Cena transakcji to 609,75 mln dolarów plus zmienne. Własnością Orlenu pozostanie ponad 100 stacji Lotosu, a ponadto – za ok. 259 mln euro – polski koncern nabędzie od Grupy MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji na Słowacji. Łącznie jest to 185 punktów, które razem osiągają taki sam zysk EBITDA jak 417 sprzedanych stacji Lotosu.

Jaka przyszłość czeka markę Lotos? Wiadomo, że ponad 100 punktów nadal będących własnością polskiego koncernu, zostanie przemianowanych na Orlen. Poinformował o tym na łamach RMF FM Daniel Obajtek. Zapewnił także, że stacje przejęte przez MOL nadal będą funkcjonować pod dotychczasową marką. – Przez pięć lat stacje Lotos będą pod marką Lotos. Później tak naprawdę my będzie podejmować decyzję, bo mamy prawa do tej marki: czy pozwolimy, żeby ta marka dalej funkcjonowała czy ewentualnie odsprzedamy samą markę – mówił Obajtek, zapytany przez Krzysztofa Ziemca o stacje przejęte przez Węgrów.

W tej sprawie pozostaje jednak cień wątpliwości, bo inne plany przedstawił w rozmowie z serwisem WirtualneMedia.PL wiceprezes Grupy MOL Peter Ratatics. Zgodnie z przekazanymi przez niego informacjami, Węgrzy planują zmienić markę na stacjach Lotos na MOL. – Na niej jest oparta nasza długoterminowa strategia – wyjaśniał Ratatics, dodając, że MOL ma dążyć do jak najszybszego rebrandingu i nie zamierza korzystać z pięcioletniej umowy licencyjnej na markę Lotos. Węgierska firma ma wprowadzić w Polsce także Fresh Corner, czyli małe sklepy na stacjach z przekąskami, kawą i drobnymi produktami spożywczymi.

W Bydgoszczy funkcjonują obecnie dwie stacje działające pod tym szyldem Lotosu – przy ul. Fordońskiej oraz Żwirki i Wigury. Na razie nie ma informacji, czy będą one własnością PKN Orlen czy Grupy MOL.

Orlen posiada 15 stacji – przy al. Jana Pawła II, kard. Wyszyńskiego, ul. Kujawskiej, Nowotoruńskiej, Bernardyńskiej, Szubińskiej, Fabrycznej, Nakielskiej, Pelplińskiej, Fordońskiej oraz dwie przy Gdańskiej i trzy przy Grunwaldzkiej. Kolejna powstanie u zbiegu ul. Glinki i Magnuszewskiej.

Transakcja polegająca na przejęciu Lotosu przez Orlen i wejściu Grupy MOL na polski rynek ma zostać sfinalizowana na przełomie czerwca i lipca. Ponadto w ramach zmian gigant naftowy Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej przejmie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu. Transakcji wymagała Komisja Europejska, aby wydać zgodę na połączenie polskich marek.

Węgrzy przejmą stacje Lotosu. Co z tymi w Bydgoszczy?
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments