Bydgoszcz
16C
Słonecznie
55% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 16 • L 16
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeStartuje kolejna wielka inwestycja UTP w Fordonie. Podpisano umowę na projekt i budowę Akademickiego Centrum Sportu
akademickie centrum sportu UTP
29.04.2021 | 14:13

Startuje kolejna wielka inwestycja UTP w Fordonie. Podpisano umowę na projekt i budowę Akademickiego Centrum Sportu

Na zdjęciu: Wstępny projekt Akademickiego Centrum Sportu UTP.

Fot. UTP

Za dwa lata studenci przyszłej Politechniki Bydgoskiej, a dziś Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego będą mogli skorzystać z oferty Akademickiego Centrum Sportu. Władze uczelni podpisały umowę na projekt i realizacje inwestycji ze spółką Budimex. Budowa nowej części kampusu przy ulicy Kaliskiego ma zakończyć się w 2023 roku. Uczelnia podkreśla, że centrum sportu ma także służyć mieszkańcom Fordonu.

Nowy element fordońskiego kampusu uniwersyteckiego ma powstać na działce przy ulicy Kaliskiego, nieopodal siedziby Wydziału Inżynierii Mechanicznej. Akademickie Centrum Sportu ma być odpowiedzią na brak uczelnianej infrastruktury sportowej, co utrudnia nie tylko prowadzenie zajęć wychowania fizycznego, ale również funkcjonowanie uniwersyteckiego klubu sportowego. Pod koniec 2020 roku UTP ogłosił przetarg na projekt i budowę budynku, składającego się z hali sportowej (spełniającej wymagania Polskiej Ligi Siatkówki, Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Międzynarodowej Federacji Koszykówki), siłowni, sauny oraz biur Studium Wychowania Fizycznego UTP.

Do postępowania zgłosiło się sześć podmiotów. Uczelnia zaznaczyła, że zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia 27 milionów złotych. Najtańszą propozycje cenową przedstawił Budimex – 20,2 miliona złotych. I to właśnie ta spółka wygrała postępowanie – w czwartek, 29 kwietnia rektor UTP prof. Marek Adamski i Radosław Slesar, dyrektor regionalny Budimexu podpisali umowę na realizację inwestycji. Jak podkreślił sternik uczelni, budowa centrum sportu jest zadaniem niezwykle oczekiwanym przez społeczność akademicką.
W Akademickim Centrum Sportu będą się odbywać zajęcia dydaktyczne i sportowe dla studentów. Jego infrastruktura umożliwi także organizację imprez sportowych oraz wydarzeń pozasportowych, takich jak koncerty czy wystawy – powiedział rektor UTP.

Zobacz również:

Trwa kolejny etap rewitalizacji Starego Fordonu

Adamski dodał, że budowa centrum sportu na terenie przy Akademickiej i Kaliskiego to początek działań inwestycyjnych w tej części kampusu. Uzupełnieniem hali ma być zewnętrzna strefa lekkoatletyczna, która będzie sąsiadować z nowym obiektem. Nowa infrastruktura sportowo-rekreacyjna ma być dostępna także dla mieszkańców Fordonu. – Chcemy się otworzyć na otoczenie. Nie mamy w tym przypadku obwarowań co do dostępności, gdyż inwestycja będzie finansowana z środków państwowych i środków własnych – zaznaczył rektor.

Realizacja Akademickiego Centrum Sportu ma rozpocząć się jeszcze w 2021 roku. UTP dysponuje już warunkami zabudowy dla inwestycji oraz przygotowuje plac budowy. Firma Budimex ma stworzyć projekt budowlany na przełomie III i IV kwartału, jednak pierwsze koncepcje zostaną przedstawione władzom uniwersytetu już w najbliższych dniach. Prace budowlane mają potrwać dwa lata.

Budimex prowadzi obecnie inną inwestycje uczelni – budowę nowego obiektu dydaktycznego za Auditorium Novum. Znajdzie się w nim m.in. sala wykładowa na 600 osób, która przy pomocy kurtyn akustycznych będzie mogła zostać podzielone na dwie lub cztery mniejsze sale oraz pomieszczenia dydaktyczno-laboratoryjne, administracyjne, higieniczno-sanitarne oraz techniczne. Jak podkreślił rektor UTP, realizacja zadania przebiega „perfekcyjnie”. – Nie ma żadnych opóźnień, inwestycja powstaje zgodnie z planem, a nawet w pewnych elementach go wyprzedza – zaznaczył prof. Adamski.

Akademickie Centrum Sportu powstanie już jako element Politechniki Bydgoskiej. Proces przekształcenia obecnego uniwersytetu w politechnikę przebiega bez opóźnień. Jak poinformowała w środę uczelnia, rząd przyjął projekt ustawy, który umożliwi utworzenie Politechnikę Bydgoską. – Projekt został skierowany do dalszej legislacji w Sejmie. Informacje o przebiegu prac nad ustawą przekazał władzom uczelni Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów – podaje UTP. Specjalne stanowisko popierające powstanie Politechniki jednogłośnie przyjęła również Rada Miasta Bydgoszczy podczas środowej sesji. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, UTP zmieni nazwę już 1 września tego roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści