Bydgoszcz
16C
Słonecznie
55% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 16 • L 16
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeCzas zmian w Starym Fordonie. Nad Wisłą trwa budowa nabrzeża i terenów rekreacyjnych [ZDJĘCIA]
23.04.2021 | 19:55

Czas zmian w Starym Fordonie. Nad Wisłą trwa budowa nabrzeża i terenów rekreacyjnych [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Błażej Bembnista

W Starym Fordonie postępują prace związane z budową nabrzeży i terenów rekreacyjnych nad Wisłą. Przebudowywana jest ulica Zakładowa, a na polanie rekreacyjnej przy ulicy Frycza-Modrzewskiego trwają roboty ziemne. Uzupełnieniem kolejnego etapu rewitalizacji Starego Fordonu jest modernizacja kilku kamienic.

Rewitalizacja uliczek i terenów rekreacyjnych nad Wisłą rozpoczęła się miesiąc temu. Wtedy to firma Strabag przejęła plac budowy, a w następnych dniach rozpoczęła pierwsze prace budowlane: przebudowa fragmentu ulicy Zakładowej oraz ulicy Rybaki, a także prace ziemne w rejonie polany przy Frycza-Modrzewskiego. W ciągu najbliższych miesięcy tereny przylegające do rzeki zmienią swoje oblicze – ulokowana będzie tu infrastruktura umożliwiająca aktywne spędzanie wolnego czasu. Powstanie tam m.in.: skatepark, tor dla rowerzystów typu pumptrack (podobny wybudowano na Miedzyniu), plac zabaw, ścianka do wspinaczki, boisko do siatkówki plażowej czy plac ćwiczeń. Na cele rekreacyjne przebudowane będzie też podwórko przy ulicy Sikorskiego 2. Projekt zakłada też dużą liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz budowę ścieżek dydaktycznych na terenach o dużej wartości przyrodniczej.

Zadanie obejmuje przebudowę także ulic: Nad Wisłą, Promenada, Zakładowej, Rybaki, Kapeluszników, Filomatów i Frycza-Modrzewskiego. – Na nawierzchniach modernizowanych ulic będą stosowane kamienne kostki oraz chodnikowe płyty. Warto podkreślić, że wykorzystamy między innymi granitową kostkę, która pozostała po remontach ulicy Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Projekt zakłada również budowę i przebudowę wszelkiej infrastruktury technicznej występującej w pasach drogowych oraz na terenach rekreacyjnych – informuje urząd miasta.


ZOBACZ WIZUALIZACJE TERENÓW REKREACYJNYCH NAD WISŁĄ W STARYM FORDONIE


Jesienią ubiegłego roku rozpoczęto natomiast budowę nabrzeża. – Wykonawca jeszcze przed zimą wbił około 85% ścianek szczelnych stanowiących konstrukcję obiektu – informował ratusz. Zimą prace musiały zostać przerwane – najpierw ze względu na ujemne temperatury, a następnie z uwagi na wysoki poziom Wisły. Obecnie firma Melbud powraca do realizacji kolejnych elementów harmonogramu inwestycji.

Nowe nabrzeże, powstające na przedłużeniu ulicy Frycza-Modrzewskiego, ma pełnić kilka funkcji. – Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle – podkreślają urzędnicy. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji z siedziskami, umożliwiające również wodowanie i cumowanie jednostek pływających. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną i wzmocni projektowaną drogę dojazdową do planowanego portu. Wstępnie zakończenie tej inwestycji planowane jest na koniec roku; jej koszt to ponad 7 milionów złotych.

Rewitalizacja uliczek i terenów nad Wisła to nie jedyna ważna inwestycja w Starym Fordonie, która rozpocznie się w tym roku. 23 lutego ZDMiKP złożył wniosek o pozwolenie na budowę umożliwiające start przebudowy płyty Rynku. Jeżeli proces uzyskania pozwolenia na budowę przebiegnie bez problemów, prace na Rynku rozpoczną się w maju. – Będą one dzielone na etapy, by zapewnić dojście i dojazd do możliwie dużej liczby posesji oraz zachować przejazd autobusów komunikacji publicznej na ciągu Bydgoska-Wyzwolenia – uzupełnia rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zenek
Zenek
16 dni temu

Niestety temu wydarzeniu towarzyszy duża wycinka starych drzew.

Powiązane treści