Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NNE
H 15 • L 13
11C
Nd
14C
Pon
14C
Wt
15C
Sr
14C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeStartuje pierwszy etap prac w parku Witosa. Niebawem konsultacje w sprawie jego centralnej części
Park Witosa i Muszla_wiosna2017_SG (19)
23.03.2018 | 11:34

Startuje pierwszy etap prac w parku Witosa. Niebawem konsultacje w sprawie jego centralnej części

Wykonawca przejął plac budowy.

Na zdjęciu: W ramach prac zostaną wyremontowane parkowe alejki.

Fot. Stanisław Gazda

Rusza rewitalizacja Parku Ludowego im. Wincentego Witosa. 21 marca wykonawca prac – spółka Park-M przejęła plac budowy.

Umowa z nowosądecką firmą została podpisana w listopadzie ubiegłego roku. Zgodnie z deklaracjami urzędu miasta, rewitalizacja miała rozpocząć się wiosną. Tak też się stało – wczoraj ratusz poinformował, że w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny pracownicy Park-M weszli na plac budowy.

Pierwszy etap rewitalizacji obejmie obszar o powierzchni 4,1 ha. W ramach prac przewidziano utworzenie niewielkiej górki saneczkowej (na bazie istniejącego nasypu w pobliżu ul. Markwarta), a w wschodniej części parku – budowę placu z urządzeniami do uprawiania kalisteniki oraz mniejszego placu zabaw. Wyremontowane zostaną wszystkie alejki spacerowe wraz z ich oświetleniem. Jednym z wytycznych rewitalizacji jest także wyeksponowanie popiersia patrona parku – Wincentego Witosa.

Jedną z ciekawszych atrakcji parku ma być fotoplastykon, który pozwoli zapoznać się z historią tego miejsca. Pojawią się także nowe elementy małej architektury (m. in. altana, kosze na śmieci, stojaki na rowery) oraz kamery miejskiego monitoringu. W ramach rewaloryzacji zieleni projektanci stworzą łąkę kwiatową, stanowiska z kwitnącymi krzewami i żywopłotami; planuje się również nasadzenia 20 nowych drzew. Prace budowlane mają zakończyć się w tym roku, a nowe nasadzenia zostaną wykonane wiosną 2019 roku.

Firma Park-M nie będzie prowadzić prac w centralnej części parku – tam, gdzie znajdowała się wyburzona niedawno muszla koncertowa.  Ten teren będzie przedmiotem osobnego opracowania, które powstanie na podstawie opinii mieszkańców. Urząd miasta planuje zorganizowanie w maju konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania centralnej części Parku Witosa, w których wykorzystane zostaną takie narzędzia jak m. in. spacer badawczy. Badania opinii publicznej będą podzielone na trzy części – w ostatecznym głosowaniu nad funkcją tej części terenu zielonego zostaną uwzględnione propozycje, wybrane przez specjalnie zwołaną komisję.


Powiązane treści