[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Startuje realizacja drugiej edycji programu utwardzania gruntówek. Na początek inwestycje na Osowej Górze

Dodano: 04.10.2021 | 12:47

Na zdjęciu: Na Osowej Górze trwa budowa ulicy Zalew i miejsc parkingowych przy schronisku dla zwierząt. Niebawem planowane jest utwardzenie trzech osiedlowych gruntówek..

Fot. ZDMiKP

Budowa trzech ulic na Osowej Górze – Sowiej, Strusiej i Koguciej – będzie pierwszą odsłoną nowej edycji programu utwardzania dróg gruntowych. ZDMiKP podkreśla, że to kolejne z „licznych” inwestycji w tej części miasta.

Mieszkańcy Osowej Góry – a zwłaszcza jej górnego tarasu – od kilkunastu miesięcy mniej lub bardziej cierpliwie znoszą utrudnienia, związane z inwestycjami drogowymi, które w założeniach mają poprawić komunikację z centrum Bydgoszczy. Obecnie do końca zmierza przedłużająca się budowa buspasa przy ulicy Kolbego. – Realizowane są prace brukarskie, malowane jest oznakowanie poziome oraz trwa dalsze zagospodarowanie terenu zielenią. Niebawem montowane będzie oświetlenie uliczne – wylicza Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP. Dodaje jednak, że roboty drogowe trwają jeszcze na dojeździe do Kolbego od strony ulicy Dolnej Waleniowej. – Objazd do tej ostatniej wiedzie ulicą Perkozową – zaznacza.
Wraz z kończącą się przebudową Kolbego rozpoczęła się kolejna inwestycja drogowa. Od połowy września trwa przebudowa znajdującej się przy schronisku dla zwierząt ulicy Zalew. Zadanie obejmuje budowę parkingu przy schronisku oraz utwardzenie Zalew (wraz z fragmentami Łowiskowej i Jeziornej). W ramach prac powstaną też chodniki oraz nowe zjazdy do pobliskich posesji, a wzdłuż ulicy Zalew także droga rowerowa. – Obecnie wykonawca prowadzi szereg robót ziemnych oraz wyposaża ciąg ulic w niezbędną infrastrukturę podziemną. Prace realizowane są obecnie na wysokości schroniska – wyjaśnia Okoński. Inwestycja przy schronisku – przy sprzyjających warunkach pogodowych – ma potrwać do marca przyszłego roku. Jej koszt to prawie cztery miliony złotych.

Startuje realizacja drugiej edycji programu utwardzania gruntówek. Na początek inwestycje na Osowej Górze

Zobacz również:

Betonoza w Bydgoszczy. Za tydzień spotkanie z autorem ważnej książki

ZDMiKP podkreśla, że to nie koniec działań na Osowej Górze. Podczas ostatniej sesji rady miasta zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz zaznaczył, że po okresie przygotowywania projektów i konsultacji społecznych w najbliższym czasie ma rozpocząć się realizacja kolejnej edycji programu utwardzania dróg gruntowych. O sprecyzowanie zakresu działań poprosiliśmy rzecznika drogowców.

W październiku zamierzamy ogłosić przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj na pierwszy pakiet ulic. Będą to Sowia, Strusia i Kogucia na Osowej Górze. Prace po podpisaniu umów zajmą około jednego roku – precyzuje Tomasz Okoński.

Jak będą wyglądały poszczególne inwestycje? 200-metrowy odcinek Sowiej zostanie wykonany jako jezdnia z kostki betonowej z chodnikiem po zachodniej stronie (przy blokach). Opracowanie zakłada wykonanie zjazdów na posesje, dojść do posesji, kolektora deszczowego i oświetlenia, a także progu zwalniającego. Po zachodniej stronie zachowane zostaną istniejące miejsca parkingowe. W ramach inwestycji utwardzony zostanie też ażurowymi płytami łącznik ulicy Ibisowej.

Ulica Strusia, łącząca Ptasią i Kruszyńską, zyska twardą nawierzchnię na całym odcinku liczącym ponad 220 metrów; prace obejmują też utwardzenie „ażurami” łącznika obsługującego m.in. posesję 10-16. Strusia będzie pieszojezdnią z kostki betonowej ze zjazdami oraz dojściami do posesji. Miejsca postojowe lokalizowano poza zjazdami do posesji w celu swobodnego wyjazdu. Wzdłuż ulicy budowany będzie kolektor deszczowy oraz nowe oświetlenie.

Ulica Kogucia także będzie pieszojezdnią: utwardzone zostaną też sięgacze. – Na odcinku między skrzyżowaniem z ulicą Biedronkową i ulicą Gawronią zaprojektowano miejsca parkingowe na zatokach z nawierzchni ażurowej. Dla podniesienia bezpieczeństwa skrzyżowanie z ulicą Biedronkową zaprojektowano jako wyniesione. Łączna długość projektowanego układu ulicy Koguciej wynosi ok. 215 m. W trakcie konsultacji do dokumentacji wprowadziliśmy między innymi zwiększenie liczby miejsc parkingowych oraz zmiany w oświetleniu – dodają drogowcy.

W ramach drugiej edycji miejskiego programu utwardzania gruntówek łącznie zaplanowano przebudowę 16 dróg. Poza wspomnianymi wyżej ulicami, na liście najbliższych inwestycji znalazły się ulice: Krynicka, Kudowska, Przyłubska, Rajdowa, Wejherowska, Gradowa, Wycieczkowa, Odrzańska, Bortnowskiego, Gościeradzka, Podhalańska, Platynowa i Pszczelna.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
10 miesięcy temu

Szkoda ze nie cała Łowiskowa zostanie utwardzona