Stary Fordon uczci pamięć Słowackiego. W programie rejsy po Wiśle
Dodano: 19.07.2020 | 16:04Na zdjęciu: Stary Fordon.
Fot. archiwum
Miejskie Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Okręgowym, Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu i Zespołem Pieśni i Tańca Płomienie organizuje niezwykłe wydarzenie. Zaplanowana na niedzielę, 26 lipca akcja „Uroczyście obWIESZCZENI 1927 r.” ma połączyć rocznicę sprowadzenia prochów Słowackiego do Polski, przyłączenia Fordonu do Macierzy oraz rozpoczynającą się wkrótce rewitalizację nabrzeży Starego Fordonu.
Wydarzenie, którego areną ma być Stary Fordon i Wisła, ma upamiętnić 93. rocznicę sprowadzenia do Polski prochów wybitnego poety. W czerwcu 1927 roku symboliczna trumna przez niemal tydzień płynęła statkiem – nomen omen nazywającym się „Mickiewicz” – po Wiśle na trasie Gdańsk – Warszawa zatrzymując się w wybranych nadwiślańskich miastach, m.in. Tczewie, Grudziądzu, Włocławku i Toruniu. – Oprawę plastyczną całego przedsięwzięcia – również wawelskiego pochówku – wziął na swoje barki grafik i malarz Leon Wyczółkowski. Jego artystyczne „reminiscencje” owego czasu zachowano dziś m.in. w bydgoskim Muzeum Okręgowym jego imienia – podkreślają organizatorzy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ruszyła wystawa prac zgłoszonych na IV Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego
Statek z prochami Słowackiego na pokładzie, płynąc w dół Wisły, minął także Fordon. – 23 czerwca 1927 roku, na rowerach, autobusami, automobilami, a także kajakami i łodziami, bydgoszczanie tłumnie ruszyli w stronę Fordonu. Wśród nich byli prominentni politycy, dziennikarze, literaci, a także stowarzyszenia, m. in. Delegatki Towarzystwa Czytelni Kobiet. Z lotniska wystartował nawet samolot, aby zlokalizować żałobny parowiec na rzece – czytamy w opisie wydarzenia. Płynący Wisłą „Mickiewicz” z prochami Słowackiego na pokładzie zwolnił wprawdzie w Fordonie ruch maszyn, ale kotwicy nie rzucił i koniec końców – nie zatrzymał się tam nawet na chwilę. Powrót prochów Słowackiego do Polski uczczono w Bydgoszczy dopiero kilka dni później – 28 czerwca.
Zaplanowane na niedzielę, 26 lipca wydarzenie ma być formą uczenia nie tylko słynnego rejsu „Mickiewicza”, ale także planowanej inwestycji, polegającej na rewitalizacji nadwiślańskich bulwarów (aktualnie trwa przetarg na jej realizację) oraz setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. – W ostatnią niedzielę lipca spróbujemy odtworzyć klimat sprzed 93 lat i poczuć entuzjazm mieszkańców czekających na wracające do ojczyzny prochy wieszcza. Rankiem, z centrum Bydgoszczy wyruszy w stronę Fordonu statek „Fantazja”, na którym – oprócz statystów ubranych w stroje z epoki znajdować się będzie reprodukcja obrazu Leona Wyczółkowskiego przedstawiająca płynący katafalk ze szczątkami Słowackiego – informuje MCK.
Akcja „Uroczyście obWIESZCZENI 1927 r.” rozpocznie się o godzinie 13:00, kiedy to statek przybędzie do Starego Fordonu. Po powitaniu załóg na nabrzeżu wiślanym i przejściu na fordoński Rynek, posłuchać będzie można przemówień nawiązujących do wydarzeń z epoki. Rekonstruktorzy wcielą się w rolę samego Leona Wyczółkowskiego czy ówczesnego burmistrza Fordonu, a mieszkańcy posłuchać będą mogli koncertu w plenerze i obejrzeć wystawę dzieł patrona bydgoskiego Muzeum. Chętni skorzystać będą mogli z rejsów po Wiśle z przewodnikiem. Na zakończenie wydarzenia przystrojony statek z „prochami wieszcza” powróci do centrum Bydgoszczy.
- Nowa restauracja w Bydgoszczy. Będzie największa w mieście - 11 października 2024
- Festiwal Książki w Bydgoszczy w ten weekend. Wśród gości Katarzyna Bonda - 11 października 2024
- Skarb Bydgoski jest bydgoski. Muzeum Okręgowe stało się jego właścicielem [ZDJĘCIA] - 10 października 2024