Bydgoszcz
14C
Opady
72% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 14 • L 13
13C
Wt
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaWyjątkowe wydarzenie artystyczne w Bydgoszczy. W weekend rusza wystawa IV Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego
simińska bydgoszcz
16.07.2020 | 20:06

Wyjątkowe wydarzenie artystyczne w Bydgoszczy. W weekend rusza wystawa IV Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego

Na zdjęciu: Wyboru obrazów, które znajda się na wystawie w BWA dokonało jury w składzie: prof. Aleksandra Simińska - przewodnicząca, prof. Wojciech Cieśniewski, dr Katarzyna Makieła-Organisty, dr hab. Michał Misiak, prof. Kazimierz Rochecki.

Fot. mat. prasowe

W lipcu i sierpniu w Galerii Miejskiej BWA będzie można zobaczyć wystawę prac, biorących udział w prestiżowym IV Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im.  Leona Wyczółkowskiego. – Pokazane na niej będą najnowsze tendencje panujące w malarstwie – mówi przewodnicząca konkursowego jury prof. Aleksandra Simińska. 

Organizowany co dwa lata konkurs kierowany jest do polskich artystów malarzy, a jego celem jest promocja współczesnego malarstwa i rozpowszechnianie wiedzy na temat związanego z Bydgoszczą wybitnego artysty i patrona konkursu – Leona Wyczółkowskiego. Głównym organizatorem jest Związek Polskich Artystów Plastyków – Okręg Bydgoski, współorganizatorem – Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, a partnerami: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Jak podkreśla prof. Aleksandra Simińska – przewodnicząca jury konkursu i wykładowczyni na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym – rywalizacja im. Leona Wyczółkowskiego jest jednym z dwóch – obok Bielskiej Jesieni w Bielsku-Białej – największych ogólnopolskich konkursów malarskich.

Konkurs jest organizowany w Bydgoszczy, ponieważ mamy tradycje związane z Leonem Wyczółkowskim – wybitnym artystą grafikiem i malarzem. Ponadto chcemy też wzmocnić środowisko artystyczne związane z plastyką. Konkurs nadaje spektakularny rozgłos temu, że Leon Wyczółkowski mieszkał niedaleko Bydgoszczy i pozostawił swoje zbiory w Muzeum Okręgowym – mówi w rozmowie z nami prof. Simińska. Swoje prace przesyłają zarówno starsi, jak i młodsi artyści – także z Bydgoszczy.


CZYTAJ TAKŻE: 16 chętnych na budowę nowego budynku UTP


Zainteresowanie konkursem było bardzo duże – do pierwszego etapu zgłosiło się 487 autorów, przedstawiając 1222 obrazy. Jury w składzie: prof. Aleksandra Simińska – przewodnicząca, prof. Wojciech Cieśniewski, dr Katarzyna Makieła-Organisty, dr hab. Michał Misiak, prof. Kazimierz Rochecki na podstawie nadesłanych przez autorów fotografii cyfrowych zakwalifikowało do drugiego etapu 148 prac od 78 autorów, a następnie wybrało obrazy na wystawę pokonkursową na podstawie nadesłanych oryginałów – jednogłośnie dopuszczono na nią co najmniej jedną pracę każdego artysty zakwalifikowanego do drugiego etapu rywalizacji. Komisja wyłoniła też laureatów, którzy otrzymają nagrody finansowe (I miejsce – 15 tysięcy złotych, II miejsce – 8 tysięcy, III miejsce – 5 tysięcy). Pierwsze miejsce przyznano Dariuszowi Milczarkowi, drugie – Tomaszowi Wiktorowi, a trzecie Grzegorzowi Wnękowi. Wyróżnienia otrzymali Piotr Desperak, Bartłomiej Flis, Andrzej Kulig, Magdalena Rucińska i Olga Ząbroń.

Prof. Simińska uważa, że wystawę powinien zobaczyć każdy, kto interesuje się sztuką. – Pokazane na niej będą najnowsze tendencje panujące w malarstwie – od geometrii, poprzez abstrakcję niegeometryczną do figuracji. Są obrazy małe i bardzo duże, wykonane zarówno przez profesorów sztuk plastycznych, jak i studentów. Konkurs ma bowiem charakter otwarty. Każde dzieło niesie za sobą bardzo ciekawy przekaz – mówi nam przewodnicząca jury. Prof. Simińska zachęca też, by podczas wystawy szukać obrazów „bliskich sobie”.

Jak już zobaczy się takie dzieło, to warto się nad nim zastanowić. To nie są obrazy będące dekoracjami, tylko niosą one ze sobą coś więcej. To jest nie tylko forma i dobre wykonanie, ale też pewne przekazy treściowe – mówi. I zwraca uwagę na obrazy wyróżnionej w konkursie bydgoszczanki Magdaleny Rucińskiej – przedstawiła w nich w sposób metaforyczny swoją rodzinę, Wiolety Rzążewskiej – która interesuje się fotografią ludzi wsi czy Grzegorza Wnęka – artysty, który łączy metaforę z surrealizmem.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 18 lipca. Odbędzie się ona w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy (Gdańska 20) na dwóch piętrach wystawowych. Ponadto, wydany zostanie katalog, w którym znajdzie się jedna praca każdego autora zakwalifikowanego na wystawę pokonkursową. Planowane jest także przyznanie Nagrody Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w postaci zakupu muzealnego (otrzyma ją Magdalena Rucińska) oraz Nagrody Prezesa ZPAP Okręg Bydgoski w postaci wystawy indywidualnej w Galerii Wspólnej w Bydgoszczy. Wystawę będzie otwarta dla publiczności od niedzieli, 19 lipca do 30 sierpnia.

Przeczytaj także: Olga Gitkiewicz w wywiadzie dla MetropoliaBydgoska.PL mówi, dlaczego urzędnicy powinni jeździć komunikacją publiczną

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ari
Ari
10 miesięcy temu

Ta wygrana praca to jakiś żart chyba, inspiracją raczej malarstwem lat 70, mało to ma wspólnego ze współczesnym malarstwem, tym bardziej z trendami we sztuce współczesnej. Jury chyba zapomniało co było ich zadaniem.

darek
darek
9 miesięcy temu

te nagrody i wyróżenienia to jakieś jaja, ustawiany głupi konkurs

Powiązane treści