Bydgoszcz
15C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H 15 • L 15
17C
Wt
18C
Sr
19C
Czw
15C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeStary Fordon z decyzją środowiskową dla rewitalizacji. Wiadomo, kiedy mają ruszyć prace
rynek, stary fordon - st
17.01.2018 | 12:40

Stary Fordon z decyzją środowiskową dla rewitalizacji. Wiadomo, kiedy mają ruszyć prace

- To przełom, który pokazuje, że inwestycja idzie w dobrym kierunku - mówi Rafael Prętki.

Na zdjęciu: Rynek w Starym Fordonie zostanie zmodernizowany w ramach drugiego etapu inwestycji.

Fot. ST

Wydana została decyzja środowiskowa na rewitalizację w Starym Fordonie. Obecny harmonogram inwestycji zakłada, że prace mogą ruszyć za niespełna pół roku.

Decyzja została wydana w ubiegły czwartek, gdy przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przyjechali do Fordonu. – To taki przełom, który pokazuje, że sprawa idzie w dobrym kierunku. Jestem po rozmowie z dyrektorem Maciejem Gustem i po czerwcowym Święcie Starego Fordonu mają rozpocząć się prace – mówi Rafael Prętki, prezes  Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

Przygotowywanie dokumentacji rozpoczęło się w 2016 roku.  Już wtedy w budżecie miasta na rewitalizację zabezpieczono 6 milionów złotych. W kolejnym roku Stary Fordon otrzymał 13 milionów, ale środki nie zostały wykorzystane, gdyż przedłużały się prace nad projektem. Obecnie ratusz podaje, że w latach 2018-2020 rewitalizacja pochłonie 50 milionów złotych.

Urząd miasta zaznacza, że Stary Fordon ma się stać  jedną z wizytówek Bydgoszczy. – Cieszę się, że nie czekając na zakończenie prac projektowych wspólnie z naszymi partnerami ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu udało się już wcześniej rozpocząć wiele innych przedsięwzięć: festyny, projekty społeczne czy remont ul. Wyzwolenia – mówi prezydent Rafał Bruski.

W pierwszym etapie rewitalizacja dotyczyć będzie ul. Bydgoskiej, która zyska nową nawierzchnię bitumiczną, choć z elementami przypominającymi o historycznej kostce. Przebudowane zostaną także pobliskie ulice osiedlowe (Nad Wisłą, Kapeluszników, Rybaki, Zakładowa, Frycza-Modrzewskiego, Promenada, Filomatów, Ordynacka) i powstanie infrastruktura rekreacyjna.

Druga cześć rewitalizacji zakłada  prace  na Rynku. Konkurs na jego zagospodarowanie został rozstrzygnięty na początku grudnia, lecz nie przyznano pierwszej nagrody, a zwycięski projekt będzie jeszcze modyfikowany. Trzeci etap dotyczyć będzie prac na nabrzeżu.

Więcej informacji o Starym Fordonie i jego rewitalizacji w piątkowym wywiadzie z Rafaelem Prętkim
w ramach cyklu Studio Metropolia.


Powiązane treści