Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyTak ma wyglądać iluminacja śluz Starego Kanału Bydgoskiego [WIDEO, WIZUALIZACJE]
14.04.2024 | 17:31

Tak ma wyglądać iluminacja śluz Starego Kanału Bydgoskiego [WIDEO, WIZUALIZACJE]

Zdjęcia: QLAB/Urząd Miasta Bydgoszczy

Powstaje dokumentacja niezbędna do stworzenia iluminacji śluz Starego Kanału Bydgoskiego. Projektanci przygotowali koncepcje podświetlenia, które łączą tradycję i nowoczesność – wywołały one spore emocje. 

Po remoncie wrót trzech śluz na Starym Kanale Bydgoskim, ratusz zlecił prace nad projektem ich iluminacji. Zadanie jest elementem projektu ponadosiedlowego „Rewitalizacja parku nad Starym Kanałem Bydgoskim przy V i VI śluzie” realizowanego w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysł na podświetlenie śluz został stworzony przez firmę QLAB Labarotary of Light.

Projektanci opracowali już warianty realizacji tego zadania. Zakładają one punktowe podświetlenie wybranych elementów konstrukcyjnych lub bardziej rozproszone światło – wyjaśnia Urząd Miasta Bydgoszczy. Podświetlenie zyskają śluzy:

  • nr IV przy ul. Wrocławskiej
  • nr V przy ul. Czarna Droga
  • nr VI przy ul. Bronikowskiego

Jak uzupełnia QLAB, celem projektu iluminacji śluz jest ich efektowne oświetlenie w godzinach wieczornych. – Powinno ono wydobywać z mroku unikalne piękno tych zabytkowych obiektów, podkreślać ich architekturę oraz zapewniać bezpieczeństwo osób przebywających w pobliżu. Dla każdej ze śluz zostały opracowane dwie niezależne koncepcje oświetlenia. Ostatecznie, w toku ustaleń z miastem zostały wybrane dwa warianty iluminacji, które zostały zatwierdzone do realizacji – informują projektanci.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bydgoski Bieg Urodzinowy 2024 [ZDJĘCIA]


Dla śluz IV i VI zaproponowano minimalistyczne oprawy typu wall-washer, rozmieszczone na obu ścianach wewnętrznych śluz. – Oprawy te emitują szeroki strumień światła o ciepłej barwie w kierunku wody oraz dolnej części przeciwległej ściany, zapewniając jej równomierne, łagodne oświetlenie – uzupełniają autorzy koncepcji. Iluminacja śluzy V wyraźnie odróżnia się od pozostałych propozycji. Nad wodą mają zostać zamontowane wyraziste, okrągłe oprawy oświetleniowe oświetlające zalewowym światłem całe jej wnętrze.

Oprawy te, o średnicy 3,60 m, przeznaczone są do zastosowań zewnętrznych i same w sobie są efektowne. Widoczne z daleka po zmroku, ale i w ciągu dnia, intrygują i przyciągają spacerujących, podkreślając jednocześnie rangę samej zabytkowej śluzy – czytamy na stronie QLAB. Ratusz podkreśla, że przy wyborze opraw kierowano się zdaniem Miejskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Plastyka Miasta. – Obecnie opracowywany jest projekt budowlany – zaznacza magistrat.

ILUMINACJA ZABYTKOWYCH ŚLUZ KANAŁU BYDGOSKIEGO. ZOBACZ WIDEO

Pokazane przez miasto, a wcześniej przez profil „Planty nad Kanałem Bydgoskim” projekty wzbudziły emocje – zwłaszcza ten dotyczący śluzy przy Czarnej Drodze. – Latające spodki? Zdecydowanie nie – zwrócił uwagę jeden z internautów. Spora grupa bydgoszczan zarzuciła wizji „zanieczyszczanie światłem” i prorokuje, że nowe oprawy źle wpłyną na ptaki i ryby. – W nocy (kiedy prawie nikt tam nie chodzi) będzie wyglądać ładnie, natomiast za dnia przypominać będzie trakcję linii tramwajowej… – przekonywał w komentarzach pod facebookowym postem miasta ornitolog Dawid Kilon. Nie brakowało też wszelkiej maści populistów, którzy uważają, że iluminacje… odciągają uwagę od rozbiórki kładki na Wyżynach i „ktoś na nich musi zarobić”; tradycyjnie padały też liczne przykłady inwestycji, które w zamian powinno zrobić miasto.

Część mieszkańców wyraziła pozytywne opinie o inwestycji; oto kilka z nich: – Światło zawsze robi robotę! Super pomysł; Całkiem fajny pomysł. Teraz jeszcze jakieś klimatyczne kawiarenki, szlaki spacerowo-turystyczne, i będzie gitara; Kolejna wspaniała wizytówka Bydgoszczy; Takie zmiany jak ta mogą znów podnieść jakość naszej przestrzeni. Porozmawialiśmy też z kilkoma społecznikami, którzy doceniają ten pomysł. – Gdy pierwszy raz zobaczyłem ten pomysł, byłem na nie, ale z czasem zacząłem zmieniać pogląd – mówi jeden z nich. – Bardzo fajny, odważny projekt. Przy dzisiejszych technologiach LED zużycie prądu i jego koszty będą niskie – dodają inni rozmówcy. – Ludzie nauczyli się terminów typu „zanieczyszczenie światłem” i używają ich bez konkretnych analiz. Podświetlenie będzie można wykonać tak, by światło nie było inwazyjne – dodaje jedna z bydgoskich społeczniczek.

Nasi rozmówcy zgodnie podkreślają, że przed montażem iluminacji – i czerwcową międzynarodową konferencją World Canals Conference – konieczne jest oczyszczenie komór z czarno-białych i często zielonych smug brudu oraz ze śmieci. Zadbanie o zabytkowe cegły to podstawa – stąd też montaż iluminacji  (zwłaszcza przy „piątce”) budzi uzasadnione obawy o to, jak będą one wyglądały po kilkunastu miesiącach.

Iluminacje będą jednym z wielu elementów, które złożą się na koncepcję zagospodarowania przestrzeni publicznej obszaru Starego i części Nowego Kanału Bydgoskiego do granic administracyjnych Miasta Bydgoszczy wraz z terenami przyległymi. Dokument ma zostać poddany konsultacjom społecznym planowanych na najbliższe tygodnie. Swoje zdanie będą mogli wyrazić wszyscy mieszkańcy.

Koncepcja będzie wyznaczała docelowe kierunki zagospodarowania terenu. Wszystkie nowe inwestycje, także projekty zgłaszane w ramach BBO, będą musiały wpisywać się w jej ostateczną wersję – informuje ratusz.