Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Prokuratura umarza postępowanie ws. płyt na Starym Rynku. Radni PiS wniosą zażalenie

Dodano: 04.10.2023 | 17:23

Na zdjęciu: Prokuratura umorzyła śledztwo ws. przebudowy płyty Starego Rynku.

Fot. Szymon Fiałkowski

Prokuratura Okręgowa w Słupsku umorzyła postępowanie ws. nieprawidłowości przy przebudowie płyty Starego Rynku. Sprawa została zainicjowana przez bydgoskich radnych PiS, którzy teraz zamierzają odwołać się od tej decyzji.

Od momentu zakończenia rewitalizacji Starego Rynku wygląd kamiennych płyt, którymi pokryto Stary Rynek budzi sporo emocji – kamień bardzo łatwo się brudzi oraz tworzą się na na nim zacieki. Jak wykazał raport Najwyższej Izby Kontroli, wykonawca – firma Betpol – podczas prac zastosował zły rodzaj fug, a ZDMiKP dopuścił do położenia na rynku złej jakości płyt. NIK stwierdził, że materiały kamienne Rustic Yellow oraz Xiamen Red zostały „w sposób nieprawidłowy” wprowadzone do obrotu, a drogowcy niedostatecznie zweryfikowali ich jakość.

Sprawę poruszali radni Prawa i Sprawiedliwości – w 2021 roku skierowali oni interpelację do prezydenta Rafała Bruskiego, w której domagali się odniesienia do raportu NIK. Ten odpowiedział na ich pytanie, ale jednoznacznie stwierdził, że wszyscy podlegli mu pracownicy dopełnili swoich obowiązków. Przedstawiciele opozycji w radzie miasta postanowili zatem poinformować o sprawie szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz prokuraturę. Postępowanie zostało skierowane przez Prokuraturę Krajową do prokuratury w Słupsku.

W maju przewodniczący klubu radnych PiS Jarosław Wenderlich informował, że słupscy śledczy prowadzą postępowanie przygotowawcze dotyczące problemów związanych z realizacją jednej z ważniejszych bydgoskich inwestycji. Jak się jednak okazuje, postępowanie zostało umorzone w poniedziałek, 2 października, o czym poinformował dziś (4 października) Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Prokuratura w wyniku przeprowadzonych czynności uznała, że zarówno zamawiający, jak i wykonawca robót nie dopuścili się oszustwa, ani nie wyrządzili szkody na rzecz miasta. Uznała również, że żaden z nich nie przedłożył nierzetelnych wyników badań ani innych dokumentów. W uzasadnieniu jednoznacznie wskazano, że zastosowane płyty granitowe spełniają wymagania Polskiej Normy, zostały prawidłowo wprowadzone do obrotu na terenie Polski oraz mogły być wykorzystane w rewitalizacji Starego Rynku – czytamy w komunikacie drogowców.

Prokuratura w postanowieniach końcowych wskazała również, że prace wykonane na płycie Starego Rynku są objęte gwarancją, a wykonawca przeprowadził prace naprawcze na swój koszt: zarówno przy wymianie fug jak i czyszczeniu płyt granitowych. O komentarz do decyzji słupskiej prokuratury poprosiliśmy radnego Wenderlicha. Ten przyznał, że klub PiS zamierza złożyć zażalenie na decyzję śledczych. Jak dodał, zamierza on zapoznać się z uzasadnieniem takiego werdyktu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
4 miesięcy temu

No i znowu się okazało, że sąd też ma poglądy polityczne chociaż nie powinien. Gdyby taka lipa jak płyta starego rynku, powstała gdyby w Bydgoszczy rządził prezydent z Prawa i Sprawiedliwości, to już pewnie byłby po wyroku skazującym. Bo sądy nie lubią Prawa i Sprawiedliwości, dzisiaj w polskich sądach nie ma sprawiedliwości, skazywanie kogoś z Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej jest dziś bardzo niemodne. Dzisiaj jest polityka lewaków i liberałów. Ich się nie skazuje, im się pozwala i im się klaszcze. Oni mogą, bo oni są modni i nowocześni. Bardzo łatwo natomiast, piętnuje się i skazuje prawicowców i konserwatystów. Ot… Czytaj więcej »

KOSA
KOSA
4 miesięcy temu

Ta prokuratura to chyba ślepa!?
Jest lipa totalna! Próby czyszczenia, szlifowania nic nie dały oprócz tego że są nierówności.
W innym miejscu może by przeszło ale to ma być wizytówka miasta.
Proponuję zrobić jakieś ogłoszenie-przetarg dla odważnych firm które mają jakiś sposób na to, a jeśli się nie znajdzie – do wymiany.