Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Stawka podatku od środków transportowych w gm. Osielsko wzrośnie. Radni mocno się podzielili

Dodano: 05.12.2023 | 08:22

Na zdjęciu: Stawka wzrośnie w przyszłym roku

Fot. SF

Niedawno informowaliśmy o wzroście podatków od nieruchomości w gm. Osielsko. Od przyszłego roku wzrośnie też podatek od środków transportowych.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że górne granice stawek ustalane są na podstawie wzrostu cen towarów i usług – analogicznie do roku poprzedniego. Prezes GUS ogłosił, że ceny wzrosły o 15 proc. Urzędnicy z Osielska zaproponowali, aby wysokość stawki podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie gminy od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie wynosiła 816 zł (poprzednia stawka to 708 zł), powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 1080 zł (poprzednio 936 zł), powyżej 9 ton a poniżej 12 ton 1224 zł (poprzednio było to 1068 zł). W projekcie uchwały wyszczególniono kwoty podatków w zależności od ilości osi i dopuszczalnej masie całkowitej, a także dla autobusów w zależności od ilości miejsc.

Wniosek radnej Ratusznej

Sprawa przed sesją była omawiana na komisji ds. rodziny i komisji ds. rozwoju. Przed głosowaniem wniosek w sprawie pozostania przy starych obowiązujących stawkach zgłosiła radna Iwona Ratuszna. Jej zdaniem mali przedsiębiorcy ponoszą duże opłaty związane z pozostałą działalnością, należy zatrzymać te małe firmy w gminie i nie robić „im pod górkę”. Radną Iwonę Ratuszną poparł radny Konrad Cichański. Nie zgadzał się z tym natomiast radny Janusz Jedliński. Jego zdaniem gmina i tak nie wprowadza maksymalnych stawek. Dla przykładu propozycja urzędu dotycząca pojazdów powyżej 9 ton a poniżej 12 ton wynosi 1224 zł, a maksymalna stawka może wynieść 2348 zł. Jak mówił radny Jedliński utrzymanie gminy kosztuje i skądś trzeba te fundusze wygospodarować. Podczas komisji większość radnych przychyliła się do wniosku radnej Ratusznej w sprawie pozostania przy obowiązujących stawkach. Sprawa pomimo negatywnej opinii komisji i tak trafiła do porządku obrad podczas sesji – na wniosek wójta. Tutaj już propozycja radnej Iwona Ratusznej, aby pozostać przy starych stawkach przepadła. Większość radnych zagłosowała za tym, aby podnieść przedmiotowy podatek. Nowa stawka zacznie obowiązywać od przyszłego roku.

Głosowanie podczas komisji

Wynik głosowania podczas komisji ds. rodziny i komisji ds. rozwoju. Za wprowadzeniem nowej stawki: Janusz Jedliński, Andrzej Matusewicz, Beata Polasik, Andrzej Różański. Przeciw wprowadzeniu nowej stawki: Konrad Cichański, Krystyna Lachowska, Maciej Landowski, Benedykt Leszczyński, Iwona Ratuszna, Danuta Szatkowska-Rzepka, Robert Wolf. Wstrzymanie się od głosu: Przemysław Ziętara. Brak głosu: Andrzej Wiekierak. Nieobecni podczas głosowania: Paweł Kamiński, Daniel Kossakowski.

Głosowanie podczas sesji

Wynik głosowania podczas sesji Rady Gminy Osielsko. Za wprowadzeniem nowej stawki: Janusz Jedliński, Krystyna Lachowska, Maciej Landowski, Andrzej Matusewicz, Beata Polasik, Andrzej Różański, Andrzej Wiekierak, Robert Wolf, Przemysław Ziętara. Przeciw wprowadzeniu nowej stawki: Konrad Cichański, Benedykt Leszczyński, Iwona Ratuszna, Danuta Szatkowska-Rzepka. Wstrzymali się od głosu: Paweł Kamiński, Daniel Kossakowski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ariel
Ariel
6 miesięcy temu

Stać nas na podwyżkę tylko, żeby te pieniądze rozsądnie rozdysponować.

Kami
Kami
6 miesięcy temu

Ale przecież Osielsko i Niemcz to siedlisko Platformy i Koalicji Obywatelskiej. I tam są podwyżki podatków, a jeszcze są protesty ? To tak jest w tym cudownym świecie liberalnym ? Tam są podwyżki podatków ? A rzekomo PiS było takie niedobre. A tu klops, a miało być tak pięknie i brukselsko, ????