Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

„STOP – Zły kierunek”. Nowe tablice przy drogach szybkiego ruchu w regionie [ZDJĘCIA]

Dodano: 04.07.2022 | 10:26

Na zdjęciu: Tablice „STOP - Zły Kierunek” stanęły już również na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Jak przekazuje Julian Drob, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału GDDKiA, pojawiły się one m.in. przy autostradzie A1, drodze ekspresowej S5 czy obwodnicy Inowrocławia w ciągu DK25.

Fot. Bogdan Rosiak/GDDKiA

„STOP – Zły kierunek” – takie tablice zostały w ostatnim czasie zamontowane przy autostradach i drogach ekspresowych przebiegających przez województwo kujawsko-pomorskie. To element ogólnopolskiej akcji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która ma na celu ostrzegać przed omyłkowym wjazdem pod prąd na drogę szybkiego ruchu.

Tablice „STOP – Zły kierunek” to charakterystyczne duże i żółte tablice montowane przez GDDKiA od ubiegłego roku przy autostradach i drogach ekspresowych. Dlaczego drogowcy zaczęli je stosować? – Od czasu do czasu niestety słyszymy o przypadkach poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, który wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym – dla innych, jak i samych siebie – podkreśla Generalna Dyrekcja. I wyjaśnia, że tablice informacyjne nie są znakiem drogowym, ale mają służyć jako wzmocnienie obowiązującego oznakowania.


SPRAWDŹ TAKŻE: „Bruski do roboty za trzy tysiące złotych”. Pikieta pracowników MZK na Starym Rynku [ZDJĘCIA, WIDEO]


Tablice „STOP – Zły kierunek” są inspirowane rozwiązaniami stosowanymi w Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji. Na żółtym tle umieszczono napis „STOP – Zły kierunek” i symbol dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku „zakaz wjazdu”. GDDKiA rozpoczęła ich montaż w 2021 roku – stanęły one wówczas m.in. przy autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl, a także w obrębie węzła Głogów Południe na drodze ekspresowej S3 oraz w dwóch punktach na węźle Świlcza na S19.

W 2022 roku drogowcy kontynuowali stawianie ostrzeżeń na terenie całej Polski. – W marcu i kwietniu zamontowanych zostało ponad 100 tablic przy drogach na terenie kilku województw. Niebawem pojawią się kolejne – zapewniają drogowcy.

„STOP – Zły kierunek” zamontowane również w województwie kujawsko-pomorskim

Tablice „STOP – Zły Kierunek” stanęły również na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Jak przekazuje Julian Drob, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału GDDKiA, pojawiły się one m.in. przy autostradzie A1, drodze ekspresowej S5 czy obwodnicy Inowrocławia w ciągu DK25.

W sumie zamontowaliśmy 44 tego typu tablice, które mają wspierać już funkcjonujące oznakowanie i dać dodatkowe ostrzeżenie kierowcy. Skutki ew. jazdy pod prąd na autostradzie czy drodze ekspresowej mogą być katastrofalne – powiedział Sebastian Borowiak, dyrektor Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy.

„STOP – Zły kierunek”. GDDKiA uruchomiła ankietę

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pyta kierowców, czy zapoznali się już z tablicami „STOP – Zły kierunek” i czy ich zdaniem są one potrzebne. W tym celu zaprasza ona do wypełnienia krótkiej ankiety. GDDKiA pyta w niej m.in. o staż za kółkiem, ocenę tablic i o to, czy kierowcy zdarzyło się kiedyś wjechać pod prąd na drodze szybkiego ruchu.

Ankietę można wypełniać do końca lipca. Jest ona dostępna TUTAJ.