Stowarzyszenie MODrzew apeluje do prezydenta o ochronę drzew w trakcie remontów
Dodano: 05.08.2020 | 13:25Na zdjęciu: Stowarzyszenie MODrzew podkreśla, że podczas wszelkich remontów drzewa nie są chronione.
Fot. mat. prasowe
Stowarzyszenie Monitoring Obywatelski Drzew stworzyło petycję, której celem jest wprowadzenie przez władze Bydgoszczy standardów dotyczących ochrony drzew podczas inwestycji. Jak podkreśla organizacja, brak ochrony drzew w trakcie remontów to jedna z głównych bolączek zgłaszanych przez mieszkańców miasta.
Jak podkreśla Emilia Czekała, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia, stworzenie petycji to efekt sygnałów od mieszkańców. – W lipcu otrzymaliśmy cztery zgłoszenia, miesiąc wcześniej trzy. Praktycznie nie ma tygodnia, by ktoś nie informował nas o nieprawidłowościach – mówi Czekała. Zgłoszenia bardzo często dotyczą nieprawidłowego składowania materiałów budowlanych, zaśmiecania terenu w trakcie prac lub uszkodzenia drzew przez pojazdy budowy. MODrzew podkreśla, że skutki uszkodzenia drzewa powstałe podczas inwestycji są niewidoczne przez parę lat – zwłaszcza jeżeli mają związek z zagęszczeniem gleby czy uszkodzeniem korzeni. Drzewo odchorowuje remont i po dłuższym czasie zaczyna nagle schnąć, jest osłabione i bardziej podatne na ataki grzybów i pasożytów, takich jak jemioła.
Członkowie organizacji zapewniają, że w wypadku otrzymania zgłoszenia o braku ochrony drzew w trakcie inwestycji starają się każdorazowo interweniować. – Wysyłamy pisma do inwestorów z informacjami dotyczącymi ochrony drzew podczas prac budowlanych i z informacją o skutkach nieprawidłowego traktowania drzew. Jeżeli nie przynosi to rezultatu, kierujemy pisma do miasta, jedną sprawę zgłosiliśmy do Straży Miejskiej – dodaje Marzena Błaszczyk, przewodnicząca stowarzyszenia.
Zdaniem MODrzewia, błędy dotyczące ochrony drzew często wynikają z nieświadomości i niewiedzy, dlatego krokiem w dobrym kierunku byłoby rozwiązanie systemowe. – Zbiór dobrych praktyk pełniłby podwójną rolę: edukował, ale byłby też zbiorem wytycznych na czas remontów. Mogłyby z niego korzystać jednostki organizacyjne miasta, ale też zewnętrzni inwestorzy. Wzorem są dla nas karty opracowane we Wrocławiu oraz wytyczne przygotowane w Tychach. We Wrocławiu doszło do okrągłego stołu podczas którego o ochronie drzew rozmawiali urzędnicy, przedstawiciele biznesu, naukowcy, społecznicy i mieszkańcy. Chcielibyśmy, by również w Bydgoszczy dało się porozumieć w tej kwestii w szerszym gronie – zauważa organizacja.
W tym celu MODrzew uruchomił petycję do prezydenta Rafała Bruskiego, dotyczącą wprowadzenia standardów ochrony drzew. – W dobie zmian klimatu drzewa stanowią najważniejszy składnik zieleni miejskiej – to wspólne dobro wszystkich mieszkańców miasta – przekonują jej autorzy. Poza wprowadzeniem bydgoskich standardów ochrony drzew, stowarzyszenie postuluje także o udostępnianie pełnej informacji o wnioskach o wycinkę składanych przez jednostki organizacyjne miasta.
Petycję będzie można podpisać do końca sierpnia. Jest dostępna w internecie [KLIKNIJ TUTAJ], a także w wersji papierowej w kawiarnia Fanaberia przy ulicy Gdańskiej, księgarni Skrzynka na Bajki (także przy ulicy Gdańskiej) oraz w centrum gier Pegaz (Pod Blankami 6).
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024