Bydgoszcz
20C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 5km/h ENE
H 21 • L 20
23C
Wt
27C
Sr
22C
Czw
21C
Pt
20C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaStrajk nauczycieli w Bydgoszczy. Co mogą zrobić rodzice najmłodszych dzieci?
kreda, szkoła, tablica - freeimages
07.04.2019 | 23:23

Strajk nauczycieli w Bydgoszczy. Co mogą zrobić rodzice najmłodszych dzieci?

Na zdjęciu: W poniedziałek w wielu szkołach lekcje nie odbędą się.

Fot. freeimages

W poniedziałek rozpocznie się strajk nauczycieli w całej Polsce. Także w bydgoskich placówkach nauczyciele przyjdą, ale nie będą świadczyć stosunku pracy. Urząd miasta przedstawił wskazówki dla rodziców.

W niedzielę rozmowy rządu z przedstawicielami związków zawodowych zakończyły się fiaskiem, bo tak należy nazwać porozumienie z Solidarnością przy jednoczesnym braku zgody ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Dopiero w poniedziałek dowiemy się, ilu nauczycieli zdecyduje się ostatecznie przystąpić do strajku. Tego dnia dyrektorzy placówek poinformują rodziców, czy istnieje możliwość sprawowania opieki na dziećmi w pełnym wymiarze godzinowym lub w ograniczonym zakresie, czy też należy zajęcia zostaną zawieszone z powodu podjęcia protestu przez wszystkich pracowników.

LISTA BYDGOSKICH SZKÓŁ, KTÓRE MAJĄ WZIĄĆ UDZIAŁ W STRAJKU

W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko do lat 8, rodzicom przysługuje prawo ubiegania się o zasiłek opiekuńczy. Z zasiłku tego mogą korzystać osoby opłacające obowiązkowe bądź dobrowolne składki chorobowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zamknięcie placówki uważa się za nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem.

Jak informuje bydgoski urząd miasta, do wniosku o zasiłek (druk ZUS Z-15) trzeba dołączyć oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu przedszkola lub szkoły (druk ZUS ZAS-36). Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek  o zasiłek opiekuńczy składa u swojego pracodawcy, a jeżeli  prowadzi działalność gospodarczą, składa go do najbliższego ZUS-u. Wniosek o zasiłek opiekuńczy do ZUS  można także złożyć online, jeżeli  korzysta się z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Prawo do zasiłku opiekuńczego  przysługuje na równi matce i ojcu, ale zasiłek dostanie tylko jeden z rodziców — ten, który złoży wniosek. Wysokość zasiłku opiekuńczego  wynosi 80 proc. wynagrodzenia.

Przypomnijmy, że niektórzy rodzice będą mogli pójść do pracy z dziećmi. Taką możliwość zaoferował urzędnikom prezydent Rafał Bruski. Za jego namową poszły również inne firmy i instytucje, między innymi spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, która zadeklarowała, że pracownicy działu PR w ciągu całego dnia będą organizować zajęcia dla najmłodszych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści