Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Sukces, który wielu zaskoczył. W Parku Przemysłowym inwestują światowi giganci

Dodano: 08.12.2020 | 11:56

Na zdjęciu: Dziś 150 podmiotów na terenie BPPT zatrudnia aż 4200 osób.

Fot. Robert Sawicki/UMB

Wielu ten sukces zaskoczył. 15 lat temu mało kto przypuszczał, że na pozachemowskich terenach zainwestują największe światowe firmy. Dziś w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym pracuje ponad 4 tys. osób. Tylko w ciągu ostatniej dekady zainwestowano tu 1,8 mld zł.

Wielu bydgoszczan pamięta szczyt potęgi Zachemu. W głębokim PRL zakłady miały nie tylko własną komunikację autobusową, ale też mały szpital i – o czym pewnie niewielu wie – tuczarnię trzody chlewnej. Po 1989 roku trujące zakłady nie wytrzymały zderzenia z nowymi czasami. Kiedy kilkanaście lat temu na terenach Zachemu powstał Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, optymistów było niewielu.

Jeszcze w 2010 roku w 41 firmach na terenie BPPT pracowało ponad 500 pracowników. Dziś 150 podmiotów zatrudnia aż 4200 osób. Z 286 hektarów BPPT do sprzedaży zostało jeszcze 60, ale z tego już 15 ha zostało zarezerwowanych. Od kwot, którymi obracają firmy inwestujące w parku, może się zakręcić w głowie. Przez ostatnie 10 lat inwestycje tylko na terenach BPPT zainwestowano 1,8 mld zł.

W największym uproszczeniu BPPT to należąca do Bydgoszczy spółka, która sprzedaje swoje działki inwestorom. Żeby ci byli zadowoleni, potrzebne są drogi, media, obsługa. Bydgoszcz kusi też dobrym położeniem. – W pandemii wiele branż ma problemy. Ale dynamicznie rozwija się logistyka, a to właśnie centra logistyczne są u nas bardzo silne –  mówi Andrzej Półgrabski, prezes BPPT.

Cała branża TSL (transport, spedycja, logistyka) idzie w górę. Wielu z nas świąteczne zakupy w całości zrobi w internecie. Zanim towar trafi z fabryki lub magazynu do naszego domu, przejdzie przez centrum logistyczne. W naszym mieście w ostatnich latach powstało ich kilka m. in.  JASFBG, ROHLIG SUUS, DB Schenker, DPDgroup, RP-TRANS.

W Parku zainwestowało kilka koncernów z najwyższej półki. Hanplast, który zajmuje się przetwórstwem tworzyw sztucznych, produkuje dla największych – m.in. Samsunga czy Philipsa. Regionalne centrum dystrybucyjne Lidla ma aż 46 tys. kw. powierzchni. Z kolei austriacki MMPackaging Neupack to globalny producent opakowań. Wymieniać można długo, bo zagranicznych gigantów na południowych krańcach Bydgoszczy jest sporo.

Z kolei dla firm, które dopiero wychodzą z przysłowiowego garażu, w tym roku otwarto Centrum Technologiczne. W nowoczesnym budynku, obok biurowca IDEA Przestrzeń Biznesu, można wynająć biura i hale. Podobny stanie nieopodal. Z Inkubatora Przedsiębiorczości za dwa lata skorzystają 22 firmy rocznie.

Jest jeszcze coś, czego nikt nie przewidział. Kiedyś Zachem był terenem zamkniętym, właściwie osobnym miastem. Nikt niepowołany nie mógł sforsować bramy. Z kolei w BPPT jest odwrotnie. Park stał się jednym z ulubionych miejsc dla rolkarzy. Często można tu też spotkać rowerzystów. W planach są kolejne inwestycje w infrastrukturę – przebudowa ul. Grzybowej i połączenie jej z ul. Nowotoruńską.

Wojciech Szczapa Romanowski