Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesSukces, który wielu zaskoczył. W Parku Przemysłowym inwestują światowi giganci
08.12.2020 | 11:56

Sukces, który wielu zaskoczył. W Parku Przemysłowym inwestują światowi giganci

Na zdjęciu: Dziś 150 podmiotów na terenie BPPT zatrudnia aż 4200 osób.

Fot. Robert Sawicki/UMB

Wielu ten sukces zaskoczył. 15 lat temu mało kto przypuszczał, że na pozachemowskich terenach zainwestują największe światowe firmy. Dziś w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym pracuje ponad 4 tys. osób. Tylko w ciągu ostatniej dekady zainwestowano tu 1,8 mld zł.

Wielu bydgoszczan pamięta szczyt potęgi Zachemu. W głębokim PRL zakłady miały nie tylko własną komunikację autobusową, ale też mały szpital i – o czym pewnie niewielu wie – tuczarnię trzody chlewnej. Po 1989 roku trujące zakłady nie wytrzymały zderzenia z nowymi czasami. Kiedy kilkanaście lat temu na terenach Zachemu powstał Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, optymistów było niewielu.

Jeszcze w 2010 roku w 41 firmach na terenie BPPT pracowało ponad 500 pracowników. Dziś 150 podmiotów zatrudnia aż 4200 osób. Z 286 hektarów BPPT do sprzedaży zostało jeszcze 60, ale z tego już 15 ha zostało zarezerwowanych. Od kwot, którymi obracają firmy inwestujące w parku, może się zakręcić w głowie. Przez ostatnie 10 lat inwestycje tylko na terenach BPPT zainwestowano 1,8 mld zł.

W największym uproszczeniu BPPT to należąca do Bydgoszczy spółka, która sprzedaje swoje działki inwestorom. Żeby ci byli zadowoleni, potrzebne są drogi, media, obsługa. Bydgoszcz kusi też dobrym położeniem. – W pandemii wiele branż ma problemy. Ale dynamicznie rozwija się logistyka, a to właśnie centra logistyczne są u nas bardzo silne –  mówi Andrzej Półgrabski, prezes BPPT.

Cała branża TSL (transport, spedycja, logistyka) idzie w górę. Wielu z nas świąteczne zakupy w całości zrobi w internecie. Zanim towar trafi z fabryki lub magazynu do naszego domu, przejdzie przez centrum logistyczne. W naszym mieście w ostatnich latach powstało ich kilka m. in.  JASFBG, ROHLIG SUUS, DB Schenker, DPDgroup, RP-TRANS.

W Parku zainwestowało kilka koncernów z najwyższej półki. Hanplast, który zajmuje się przetwórstwem tworzyw sztucznych, produkuje dla największych – m.in. Samsunga czy Philipsa. Regionalne centrum dystrybucyjne Lidla ma aż 46 tys. kw. powierzchni. Z kolei austriacki MMPackaging Neupack to globalny producent opakowań. Wymieniać można długo, bo zagranicznych gigantów na południowych krańcach Bydgoszczy jest sporo.

Z kolei dla firm, które dopiero wychodzą z przysłowiowego garażu, w tym roku otwarto Centrum Technologiczne. W nowoczesnym budynku, obok biurowca IDEA Przestrzeń Biznesu, można wynająć biura i hale. Podobny stanie nieopodal. Z Inkubatora Przedsiębiorczości za dwa lata skorzystają 22 firmy rocznie.

Jest jeszcze coś, czego nikt nie przewidział. Kiedyś Zachem był terenem zamkniętym, właściwie osobnym miastem. Nikt niepowołany nie mógł sforsować bramy. Z kolei w BPPT jest odwrotnie. Park stał się jednym z ulubionych miejsc dla rolkarzy. Często można tu też spotkać rowerzystów. W planach są kolejne inwestycje w infrastrukturę – przebudowa ul. Grzybowej i połączenie jej z ul. Nowotoruńską.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lok_pat
lok_pat
11 miesięcy temu

Artykuł na miarę nowej inwestycji jakiegoś lidera gospodarczego, a w treści po prostu kolejna laurka dla prezydenta miasta…W sumie kto płaci ten wymaga. Zawsze chociaż niewielki powód do zadowolenia. Całe szczęście, że bezpośrednio do parku nie prowadzi żaden wiadukt, czy most bo by firmy poupadały:) To specjalność ZDMiKP:)

Tomasz
Tomasz
11 miesięcy temu

Może i fajnie tylko gdzie infrastruktura drogowa związana z dojazdem do parku, ulica glinki z gumy nie jest, masakra, jeden wielki zator.

byd_man
byd_man
11 miesięcy temu

Z parku przemysłowego najbardziej cieszą się mieszkańcy Solca Kujawskiego czy Torunia. Patrząc na flagowe inwestycje w Bydgoszczy, typu trasa uniwersytecka, to nic dziwnego, że łatwiej dojechać do rogatek Torunia niż w godzinach szczytu na Fordon czy Bartodzieje. Komunikacja zbiorowa nic nie rozwiązuje, bo też stoi w korkach. A lepiej już było. Za chwilę czeka nas remont albo wyłączenie z użycia wiaduktu na Wojska Polskiego, więc czas już szukać alternatywy do mieszkania w Bydgoszczy…
Jak widać działania ratusza mówią jasno, mniej mieszkańców to mniej problemów:)

Powiązane treści