Bydgoszcz
-4C
Niebo głównie zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -4 • L -6
-1C
Czw
0C
Pt
-1C
Sob
-3C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoŚwięto Niepodległości. Co 11 listopada wydarzy się w Bydgoszczy?
10.11.2021 | 15:02

Święto Niepodległości. Co 11 listopada wydarzy się w Bydgoszczy?

Na zdjęciu: 11 listopada obchodzona będzie 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

W czwartek (11 listopada) przypada 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia nie zabraknie obchodów w Bydgoszczy.

Miejskie obchody będą miały skromny charakter. O 10:00, zastępca prezydenta miasta Michał Sztybel w towarzystwie harcerzy złoży kwiaty z okazji święta niepodległości pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku oraz pomnikami: Wolności na placu Wolności, Leona Barciszewskiego na Wełnianym Rynku i Andrzeja Szwalbego przed Filharmonią Pomorską. – Kwiaty zostaną również złożone na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, na mogile żołnierzy francuskich na Cmentarzu Starofarnym, na grobie Andrzeja Szwalbego na cmentarzu przy ul. Ludwikowo – informują urzędnicy.

Po południu zaplanowano Bydgoski Bieg Niepodległości. Start o 15:00, a uczestnicy do pokonania będą mieli pięciokilometrową trasę ze startem i metą na placu Wolności. Rano rozpocznie się także XV Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości, którego uczestnicy wystartują o poranku z Fordońskiej Doliny Śmierci, a metę zaplanowano na Starym Rynku.

O obchodach mówił także podczas konferencji prasowej Mikołaj Bogdanowicz. Wojewoda mówił, że organizatorem wydarzenia są Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. – W tym roku mamy wyjątkowo patronat Ministra Obrony Narodowej – przekazał Bogdanowicz. Przed południem złożone zostaną kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, zaś o 11:00 odbędzie się uroczysta msza święta w bydgoskiej katedrze, którą prowadzić będzie ordynariusz diecezji bydgoskiej, bp Krzysztof Włodarczyk. Po nabożeństwie zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, a centralna część uroczystości zaplanowano na godzinę 17:30. Wtedy to w Operze Nova zaplanowano wręczenie odznaczeń państwowych oraz koncert Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy, którą wspierać będzie Stowarzyszenie im. Ludwiga Van Beethovena oraz jego prezes Elżbieta Penderecka.

Wojewoda zaapelował też o wywieszenie biało-czerwonych flag. – Zapraszam wszystkich, abyśmy w tym dniu byli jednością jako naród. Ten symbol wywieszenia flagi powinien być jednym z naszych ważniejszych gestów, a nawet obowiązków – mówił.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści