Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Święto Światła w Bydgoszczy już w ten weekend! Znamy datę i miejsce

Dodano: 26.09.2023 | 17:52

Na zdjęciu: W tym roku świetlne wydarzenie organizowane przez Fundację Kultury Pozytywka odbędzie się w nowym miejscu.

Fot. ST

W ostatni weekend września (29-30.09) Fundacja Kultury Pozytywka zaprasza wszystkich na Wyspę Młyńską na Święto Światła Światłowody. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków miasta Bydgoszczy.

Kiedy w ostatni weekend września nad Brdą zapadnie zmrok, spacerującym przez Wyspę Młyńską przechodniom ukażą się niecodzienne zjawiska. Barwne obrazy rozświetlą ściany budynków, towarzystwa dotrzymają im przyciągające wzrok rzeźby, a rzeka nabierze kolorów…. Fundacja Kultury Pozytywka zaprasza na kolejną świetlną imprezę – po niezwykle popularnych odsłonach Baśniowego Ogrodu Świateł w parku Kochanowskiego, tym razem w całości zagości ona na Wyspie Młyńskiej.

Jak wyjaśnia Pozytywka, wydarzenie Święto Światła Światłowody ma charakter kulturalny i artystyczny, a jego lokalizacja nie jest przypadkowa. – Młyny Rothera, Muzeum i okalająca je woda staną się malowniczym tłem dla świetlnych projekcji i instalacji, wykonanych przez młodych twórców z Warszawy, Poznania i Bydgoszczy – czytamy w komunikacie prasowym.

O walorach Wyspy Młyńskiej nie trzeba nikogo przekonywać. Rola, jaką w życiu bydgoszczan pełni Brda, jest dziś powszechnie znana. Wykorzystując te dwa najpiękniejsze atuty naszego miasta, otworzyliśmy przestrzeń dla młodych artystów, którzy poprzez sztukę jeszcze dodadzą kolorytu do obrazu Wyspy, jaki oglądamy na co dzień – mówi Małgosia Perszutów z Fundacji Kultury Pozytywka.

Święto Światła Światłowody w Bydgoszczy. Data, godziny

Święto Światła Światłowody na Wyspie Młyńskiej potrwa przez dwa dni – piątek, 29 września i sobotę, 30 września. Instalacje i projekcje rozbłysną po raz pierwszy w piątek o 19:00. Pokazy będą trwały do godziny 22:00 i tak samo będzie w sobotę. Na ścianach Młynów Rothera i Muzeum Okręgowego wyświetlone zostaną mappingi, dwa punkty przyozdobią lasery, a w ich otoczeniu pojawi się także mieniąca się rzeźba. Wszystkie elementy zaprogramowane będą w jedną spójną instalację audiowizualną, a towarzyszyć im będzie muzyka.

Wstęp na wydarzenie jest wolny; bilety obowiązują na wstęp do Mirror Cube – czyli wyjątkowej konstrukcji inspirowanej sztuką immersyjną. Wnętrze Mirror Cube to tzw. infinity room, zbudowany z odbijających się w sobie nawzajem luster i dający poczucie nieskończoności. – To najlepszy przykład sztuki, w której można dosłownie się zanurzyć – podkreśla Aneta Pytlak, prezes fundacji.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: W ten weekend otwarcie nowej restauracji w Bydgoszczy!


Za artystyczne instalacje odpowiedzialni są młodzi artyści z Bydgoszczy, Poznania i Warszawy, a pośród nich między innymi znany specjalista od widowisk laserowych, Maciej Klocek. Jako Lumen Art odwiedza największe imprezy w kraju i za granicą, swoją sztuką świetlną wzbogacając imprezy takie jak popularne Wisłoujście czy Mystic Creatures Festiwal w Niemczech.

Naszym celem jest podkreślenie atutów miasta w sposób, który ich nie zdominuje, za to pozwoli nam spojrzeć na nie z nowej, odświeżającej perspektywy. Teren i infrastruktura Wyspy dają nam ogromne możliwości twórcze, co udowodniliśmy już podczas Festiwalu Pozytywka – kontynuuje Małgosia Perszutów. – Tym razem nie chcemy jednak skupiać zebranych w jednym miejscu, a raczej stworzyć im okazję do swobodnego, niespiesznego podziwiania Wyspy w nieco innym wydaniu – podkreśla.

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments