Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 12 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŚwińska grypa w regionie. Czy grozi nam epidemia?
01.02.2016 | 17:17

Świńska grypa w regionie. Czy grozi nam epidemia?

Odnotowano pierwsze przypadki zarażeń wirusem AH1N1.

Na zdjęciu: Zastrzyki zapobiegają zachorowaniu na grypę.

Fot. wolny dostęp

Wirus świńskiej grypy zbiera swoje żniwo na Ukrainie, gdzie wciąż wzrasta liczba chorych. Niestety w Polsce również znajdują się osoby zarażone wirusem AH1N1, także w naszym województwie.

Wspomnianego wirusa wykryto u pacjentów w Inowrocławiu oraz na terenie powiatu aleksandrowskiego. Jeden z nich został poddany hospitalizacji, a drugiego wysłano na dodatkowe badanie. Stan pacjentów jest zadowalający.

Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy przekonuje, że nie powinniśmy szczególnie obawiać się tego wirusa. Świńska grypa jest groźna wtedy, gdy w porę nie podejmie się leczenia, ponieważ ta choroba może wywołać śmiertelne powikłania t.j. np. zapalenie mięśnia sercowego.

Ponadto (jak podaje redakcja Radia PiK) rzecznik dodaje również, że nic nie wskazuje na to, by w tym sezonie groziła nam pandemia grypy. Jednak mimo wszystko warto przestrzegać podstawowych zasad higieny. Częste i dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem lub preparatem odkażającym w żelu może uchronić nas od zarażenia wirusem AH1N1. Jednak najskuteczniejszą metodą uniknięcia grypy jest zaszczepienie się przeciw niej.

W przypadku zarażenia grypą należy zachować dystans wobec rodziny i przyjaciół oraz unikać skupisk ludzi. Kaszlące dzieci nie powinny zostać wysłane do szkoły. Wirus grypy rozprzestrzenia się bardzo szybko, a zarazić się nim można również dotykając zakażonych powierzchni.


Podobne wpisy

Powiązane treści