Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 12 • L 11
18C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
16C
Sr
15C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŚwińska grypa w regionie. Czy grozi nam epidemia?
syringe-957260_1280
01.02.2016 | 17:17

Świńska grypa w regionie. Czy grozi nam epidemia?

Odnotowano pierwsze przypadki zarażeń wirusem AH1N1.

Na zdjęciu: Zastrzyki zapobiegają zachorowaniu na grypę.

Fot. wolny dostęp

Wirus świńskiej grypy zbiera swoje żniwo na Ukrainie, gdzie wciąż wzrasta liczba chorych. Niestety w Polsce również znajdują się osoby zarażone wirusem AH1N1, także w naszym województwie.

Wspomnianego wirusa wykryto u pacjentów w Inowrocławiu oraz na terenie powiatu aleksandrowskiego. Jeden z nich został poddany hospitalizacji, a drugiego wysłano na dodatkowe badanie. Stan pacjentów jest zadowalający.

Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy przekonuje, że nie powinniśmy szczególnie obawiać się tego wirusa. Świńska grypa jest groźna wtedy, gdy w porę nie podejmie się leczenia, ponieważ ta choroba może wywołać śmiertelne powikłania t.j. np. zapalenie mięśnia sercowego.

Ponadto (jak podaje redakcja Radia PiK) rzecznik dodaje również, że nic nie wskazuje na to, by w tym sezonie groziła nam pandemia grypy. Jednak mimo wszystko warto przestrzegać podstawowych zasad higieny. Częste i dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem lub preparatem odkażającym w żelu może uchronić nas od zarażenia wirusem AH1N1. Jednak najskuteczniejszą metodą uniknięcia grypy jest zaszczepienie się przeciw niej.

W przypadku zarażenia grypą należy zachować dystans wobec rodziny i przyjaciół oraz unikać skupisk ludzi. Kaszlące dzieci nie powinny zostać wysłane do szkoły. Wirus grypy rozprzestrzenia się bardzo szybko, a zarazić się nim można również dotykając zakażonych powierzchni.


Powiązane treści