Bydgoszcz
-3C
Lekkie opady śniegu
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H -3 • L -4
-3C
Sob
-13C
Nd
-13C
Pon
-0C
Wt
3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISylwester bez godziny policyjnej. Morawiecki: By ją wprowadzić, musielibyśmy ogłosić stan wyjątkowy
Mateusz Morawiecki - SF
27.12.2020 | 17:05

Sylwester bez godziny policyjnej. Morawiecki: By ją wprowadzić, musielibyśmy ogłosić stan wyjątkowy

Na zdjęciu: Premier Mateusz Morawiecki.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rząd nie wprowadza godziny policyjnej w Sylwestra. Jak przyznał premier Mateusz Morawiecki, faktyczne wprowadzenie zakazu przemieszczania się musiałoby oznaczać ogłoszenie stanu wyjątkowego. Podczas niedzielnej konferencji prasowej zaapelował jedynie o powstrzymanie się od wychodzenia z domu w noc z 31 grudnia na 1 stycznia.

Zgodnie w niedawnymi zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w noc sylwestrową (z 31 grudnia na 1 stycznia) rząd planował wprowadzić zakaz przemieszczania się. Ma on obowiązywać od godziny 19:00 w Sylwestra do 6:00 w Nowy Rok na terenie całego kraju. Wyjątkiem mają być „niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu”. Dziś premier Mateusz Morawiecki podkreślił jednak, że w noc sylwestrową rząd nie wprowadza godziny policyjnej.

W Sylwestra nie wprowadzamy godziny policyjnej, apelujemy jedynie o nieprzemieszczanie się – powiedział szef rządu na niedzielnej konferencji prasowej. Jak dodał, aby godzina policyjna miała zastosowanie, musiałby zostać wdrożony stan wyjątkowy. – Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godziną policyjną – powiedział premier. Morawiecki zaapelował, aby przełom roku spędzić w gronie kameralnym.Dla ogromnej większości ludności apelujemy o pozostanie w domu – dodał.

Od jutra (28 grudnia) – wstępnie do 17 stycznia – będą jednak obowiązywać kolejne obostrzenia. Ponownie zamknięte zostaną galerię handlowe, niedostępne dla turystów będą również hotele (wyjątki poczyniono dla osób z określonych grup zawodowych). Zamknięte zostaną natomiast stoki narciarskie (wcześniej rząd poinformował o ich udostępnieniu), a pozostała infrastruktura sportowa ma być udostępniona jedynie w ramach sportu zawodowego.

W dalszym ciągu zamknięte będą restauracje (możliwe jest jedynie wydawanie posiłków na wynos lub z dowozem), siłownie, kluby fitness czy aquaparki. Obowiązuje zakaz organizacji wesel czy komunii. W sklepach i kościołach obowiązuje ograniczenie do 1 osoby na 15 metrów kwadratowych, w dalszym ciągu będą funkcjonowały (od poniedziałku do piątku) tzw. godziny dla seniorów (10:00-12:00). Do 17 stycznia w dni powszednie (w godzinach 8:00-16:00) osoby poniżej 16. roku życia mają zakaz przemieszczania się bez opieki rodziców lub prawnych opiekunów. Więcej o obostrzeniach przeczytasz TUTAJ.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ssiadomy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ssiadomy
Gość
Ssiadomy

By wprowadzic wiekszosc z obostrzen nalezy oglosic stan wyjatkowy . Konstytucja to precyzuje

Powiązane treści