Bydgoszcz
5C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 8km/h SW
H 6 • L 5
6C
Nd
7C
Pon
5C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoSylwester w Bydgoszczy bez fajerwerków. Bruski: Decyzja mogła być tylko jedna
sylwester_2015
12.12.2018 | 10:44

Sylwester w Bydgoszczy bez fajerwerków. Bruski: Decyzja mogła być tylko jedna

Na zdjęciu: Podczas najbliższej imprezy sylwestrowej nie będzie fajerwerków.

Fot. archiwum

Podczas miejskiej zabawy sylwestrowej w Bydgoszczy nie będzie huku fajerwerków. Zamiast tego władze miasta zdecydowały się uświetnić ostatnią noc roku pokazem świetlnym. To wszystko dla dobra zwierząt.

Polskie miasta masowo rezygnują ze strzelania fajerwerkami w Sylwestra. Takie decyzje podjęto już wcześniej w m.in. Warszawie,  Gdańsku, Wrocławiu, Olsztynie, Chorzowie, gdzie odbędzie się Sylwestrowa Moc Przebojów Polsatu oraz w Białymstoku. Stolice Dolnego Śląska i Podlasia już w ubiegłym roku dały przykład, zastępując petardy pokazem laserowym, co zostało dobrze przyjęte przez mieszkańców.

Odejście od fajerwerków spowodowane jest troską o zwierzęta, które z powodu hałasu spowodowanego fajerwerkami wpadają w popłoch. Dotyczy to zarówno zwierząt udomowionych jak i dzikich oraz przebywających w ogrodach zoologicznych. Bydgoszcz początkowo nie dołączała do inicjatywy, choć zachęcały do tego miejskie struktury Nowoczesnej, a także Partia Razem, która utworzyła w internecie petycję. – Nie strzelajmy w Sylwestra, nie przyczyniajmy się do strachu i cierpienia ludzi i zwierząt dla kilku minut zabawy! Fajerwerki mogą być z powodzeniem zastąpione innymi, równie spektakularnymi formami – czytamy w komunikacie.

W piątek wysłaliśmy maila do rzecznik prezydenta Bydgoszczy Marty Stachowiak, z pytaniem jak ratusz zapatruje się na pomysł sylwestra miejskiego bez fajerwerków. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi, ale w środę rano Rafał Bruski ogłosił, że Bydgoszcz dołącza do miast, w których 1 stycznia nie będzie hukowych pokazów. – Zrobiliśmy szybkie referendum wśród zaprzyjaźnionych psiaków i decyzja mogła być tylko jedna – napisał na swoim fanpage’u prezydent.

Decyzja ratusza oczywiście nie zabrania bydgoszczanom kupowania fajerwerków i świętowania z ich wykorzystaniem, a dotyczy jedynie miejskiej imprezy, która w tym roku odbędzie się na Mostowej i moście Sulimy-Kamińskiego. Zabawę rozpoczną Jose Torres & Havana Dreams w asyście tancerzy Torres Salsa Group. Oprócz znanych utworów muzycznych w planach są też pokazy taneczne i animacje z publicznością, które będą miały wprowadzić bydgoszczan w klimat ulic Hawany. Pierwsze minuty Nowego Roku powitamy zaś ze Stefano Terrazzino, który wystąpi wraz z zespołem w specjalnie przygotowanym na tę okazję projekcie muzyczno-tanecznym. Oprawą muzyczną bydgoskiej nocy sylwestrowej zajmie się Dj Juanky. Zabawa rozpocznie się o godz. 21:30 i potrwa do 1:30.


Podobne wpisy

Powiązane treści