Bydgoszcz
3C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h NW
H 3 • L 2
10C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
1C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISzczepienia przeciwko koronawirusowi w regionie. Będzie więcej wyjazdowych punktów szczepień
20.02.2021 | 10:46

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w regionie. Będzie więcej wyjazdowych punktów szczepień

Konferencja odbyła się w siedzibie regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na zdjęciu: W regionie od poniedziałku funkcjonować będą nowe zespoły wyjazdowe, które będą szczepiły przeciwko COVID-19.

Fot. Szymon Fiałkowski

Będzie więcej wyjazdowych punktów szczepień przeciwko koronawirusowi w regionie – poinformowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy. 

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego są 302 populacyjne punkty, gdzie prowadzone są szczepienia przeciwko koronawirusowi. – 290 zadeklarowało utworzenie punktu mobilnego, takich, które deklarują wyjazd do domu pacjenta i szczepienia ich – powiedziała zastępca dyrektora NFZ Halina Nowicka. Oddział wojewódzki pod koniec stycznia ogłosił dodatkowy nabór na zespoły wyjazdowe dla czterech obszarów województwa kujawsko-pomorskiego. – Jeden obszar był dedykowany dla około pięciuset tysięcy mieszkańców – dodała. Wybrane cztery zespoły będą wsparciem dodatkowym dla punktów populacyjnych. – Decyzja o szczepieniu w domu powinna być uzależniona i podejmowana ze względu na stan zdrowia pacjenta – zaznaczyła Nowicka.

Wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej Waldemar Gadziński podkreślał, że co dziesiąty senior, który w ostatnich tygodniach był szczepiony, wymagał obecności wyjazdowego punktu szczepień. Zwracał jednak uwagę na istotny aspekt, jakim jest transport szczepionki. – Musi się odbywać w specjalnych warunkach – nie chodzi o warunki chłodnicze, tylko o warunki braku wstrząsania szczepionką. Trzeba je transportować bardzo delikatnie, ponieważ nie wolno mieszać w gwałtowny sposób liposomalnych struktur, które są wewnątrz szczepionki – powiedział.

Pełnomocnik wojewody ds. szczepień przeciwko COVID-19 Krzysztof Poskrop zwracał uwagę, że duża grupa seniorów z przyczyn zdrowotnych ma utrudnione możliwości dotarcia do punktów szczepień. – W tej chwili realizowane jest przez gminę zadanie dowozu osób, które mają problemy z dotarciem do punktów szczepień – powiedział. Dowóz dotyczy tych osób, które mają orzeczenie o stopniach niepełnosprawności oraz te, które samodzielnie nie są w stanie dotrzeć do punktów szczepień. – W miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców, taka osoba musi spełnić jeszcze kryterium wieku 70 lat – dodał. Te transporty odbywają się na terenie danej gminy, ale w wyjątkowych sytuacjach możliwy jest transport poza miasto na prawach powiatu do 10 kilometrów, a jeżeli chodzi o gminę to poza jej teren do 20 km taki transport jest organizowany. W trudniejszych sytuacjach, wsparcie zapewniają także strażacy z jednostek ochotniczych.

Wójt gminy Kęsowo Radosław Januszewski mówił z kolei, że w połowie stycznia powołany został pełnomocnik do spraw szczepień, którym został zastępca wójta gminy. – Od tego czasu organizujemy akcję informacyjną. Dotarliśmy do wszystkich seniorów różnymi kanałami: poprzez komunikaty, ogłoszenia parafialne, bezpośrednie telefony do naszych kochanych seniorów, bo oni są dla nas najważniejsi – powiedział. Jak zapowiedział, na 440 seniorów w wieku 70+, na terenie gminy zaszczepionych zostanie 413. – W tej chwili mamy zaszczepionych 130, akcja szczepień przebiega bardzo sprawnie – poinformował.

W całym kraju szczepionkę na COVID-19 łącznie otrzymało (stan na 19 lutego) ponad 2,5 miliona osób.

CZYTAJ TEŻ: Termometr elektroniczny i szklany – który dokładniejszy?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści