Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Szkoła Podstawowa w Osielsku jest przepełniona? Głos w tej sprawie zabrała dyrekcja placówki

Dodano: 25.09.2023 | 08:22

Na zdjęciu: Do placówki uczęszcza ponad 900 uczniów

Fot. archiwum

Sporo osób w gminie Osielsko narzeka na system edukacji. Niektórzy twierdzą, że szkoła w Osielsku jest przepełniona. Głos w tej sprawie podczas komisji ds. rodziny Rady Gminy Osielsko zabrała dyrekcja placówki.

Jak zaznaczyła wicedyrektor szkoły Małgorzata Wilczyńska plan lekcji udało się tak ułożyć, że klasy pierwsze kończą lekcje nie później niż o godz. 14.40. W starszych klasach najpóźniej uczniowie kończą zajęcia o godz. 15.35. Po godz. 15.35 odbywają się zajęcia dodatkowe – nieobowiązkowe.

Ponad 900 uczniów

Obecnie Szkoła Podstawowa w Osielsku liczy 39 oddziałów. Do placówki uczęszcza ponad 900 uczniów. – Mamy niektóre sale obłożone od pierwszej do ósmej lekcji – przyznaje wicedyrektor Wilczyńska. – Są sale w których mamy pojedyncze okienka. Może przydałyby się nam trochę większa świetlica – dodaje. Później temat świetlicy był kontynuowany. Przebywa tam dużo dzieci. Wynika to np. z tego, że rodzice później kończą prace i dzieci w tym czasie przebywają w świetlicy.

Lekcje religii

Przewodnicza komisji ds. rodziny Beata Polasik zapytała wprost czy wpływają skargi rodziców dot. planu lekcji. Małgorzata Wilczyńska odpowiedziała, że w zeszłym roku były prośby odnośnie lekcji religii, gdyż nie wszystkie dzieci uczęszczają na ten przedmiot. Starano się w tym roku ułożyć plan tak, aby religia odbywała się na początku lub na końcu. Były też skargi dot. tego, że dziecko musi czekać godzinę na autobus w świetlicy.

Natomiast dyrektor SP w Osielsku Dariusz Jachowski poinformował, że średnia liczba osób, która uczęszcza do danej klasy wynosi 24. Największa klasa liczy 28 uczniów. W klasach 1-3 liczba uczniów w klasie nie przekracza 25.

Co z basenem?

Podczas spotkania poruszono też kwestię basenu. Szkoła już od kilku lat nie prowadzi zajęć na basenie w klasach 7-8. Powód? Bardzo niska frekwencja. Wynika to m.in. z długoterminowych zwolnień, nieobecności lub nieprzygotowania do zajęć. Starsi uczniowie po prostu nie chcieli chodzić na zajęcia basenowe. W klasie 3 i 4 zajęcia basenowe są obowiązkowe – w pozostałych klasach nie ma obowiązku uczestniczenia. Przekazano informacje, że jeżeli będzie taka potrzeba to godziny basenowe zostaną zwiększone. Jeden z rodziców zauważył, że zajęcia basenowe odbywają się o godz. 7 rano i jest to trochę zniechęcające.

Trudno oszacować

Dyrektor Jachowski zapewnił, że szkoła da radę funkcjonować nawet w przypadku dojścia kolejnych oddziałów. Zaznaczył on jednak, że nie da się oszacować ilu dzieci będzie w danym roku szkolnym. Obecnie nie ma już listy meldunkowej i dyrekcja nie jest w stanie przewidzieć ilu uczniów dołączy do placówki.

Plany inwestycyjne

Oprócz tego mówiono o potrzebie rozbudowy stołówki. Formalny wniosek w tej sprawie złożył radny Maciej Landowski. Ponadto dyrektor powiedział, że od wiosny plac zabaw jest zamknięty. Powodem są usterki techniczne. Pojawił się plan, aby do projektu budżetu w przyszłym roku wprowadzić zadanie inwestycyjne polegające na przebudowie placu zabaw i dostosowanie go dla dzieci w wieku 3 i 4 lat. Zastępca wójta Krzysztof Lewandowski zapowiedział, że będzie walczył o tę inwestycję, aby w przyszłym roku została zrealizowana.

Przypomnijmy, że Gmina Osielsko ma w planach budowę nowej szkoły na pograniczu Niemcza i Osielska. Ma to odciążyć obie te placówki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał k
Michał k
2 miesięcy temu

O 14:40 koniec lekcji, a oni mowia o przepełnieniu. W tym osielsku ludziom się w głowach przewraca.