Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaSzkoła z Kcyńskiej ma nowy sztandar. Były uroczystości, podziękowania i gra miejska [ZDJĘCIA]
15.05.2023 | 10:29

Szkoła z Kcyńskiej ma nowy sztandar. Były uroczystości, podziękowania i gra miejska [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: mat. SP 12

Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi na Górzyskowie przeszła w ostatnich latach przemianę. Budynek został rozbudowany o nową salę sportową z zapleczem rehabilitacyjnym i łącznikiem. Niedawno zaś w placówce odbyła się uroczystość wręczenia nowego sztandaru.

Szkoła funkcjonowała dotychczas pod różnymi nazwami. Na początku była Żeńską Szkołą Powszechną, następnie szkołą koedukacyjną, Szkołą Podstawową nr 12, a pokolenie obecnych 20- oraz 30-latków kojarzy ją jako Zespół Szkół nr 14, w którym oprócz podstawówki funkcjonowało także Gimnazjum nr 37 Integracyjne.

W 2018 roku, gdy zlikwidowano gimnazja, ZS nr 14 przekształcono w Szkołę Podstawową nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi. I właśnie ta nazwa znalazła się na sztandarze, który uroczyście nadano w ostatnim tygodniu kwietnia.

Wyjątkowy sztandar

Tkanina w kształcie kwadratu o boku 100 cm została obszyta złotą taśmą i złotymi frędzlami. Na awersie znalazło się godło państwowe, a wokół zamieszczono wartości wpisane w misję szkoły – odpowiedzialność, uczciwość, prawda i tolerancja.

Rewers przedstawia portret patronów placówki, czyli Franciszka Żwirki oraz Stanisława Wigury. Projekt graficzny przygotował nauczyciel szkoły Arkadiusz Kozikowski, natomiast sztandar wykonano w pracowni haftu artystycznego państwa Czarneckich z Murowanej Gośliny w Wielkopolsce.

Sztandar ufundowany przez rodziców oficjalnie nadano 25 kwietnia podczas uroczystości zorganizowanych w szkole przy ul. Kcyńskiej. Część artystyczną z okazji Roku Andrzeja Szwalbego poświęcono właśnie wybitnemu bydgoszczaninowi. Przygotowali ją uczniowie PZSM im. Artura Rubinsteina, zespół Amadeo, tancerze z MDK nr 2 oraz uczniowie szkoły.

– Szkoła Podstawowa nr 12 w Bydgoszczy to szkoła wyjątkowa. Nie mówię tak na każdej uroczystości szkolnej, na której jestem. W pewnym sensie wszystkie szkoły są wyjątkowe, ale ta w znakomity sposób realizuje swoją misję integracji z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jesteśmy z państwa bardzo dumni – mówiła wiceprezydent Iwona Waszkiewicz.

Powstała gra miejska

W dniu uroczystego wprowadzenia sztandaru – oprócz obchodów w szkole – najmłodsi uczniowie zwiedzili Filharmonię Pomorską, a klasy 4-8 wraz z opiekunami wzięły udział w grze miejskiej opracowanej przez nauczycieli SP 12 we współpracy z MOEN w Bydgoszczy.

Uczestnicy gry przemierzyli trasę od ul. Dworcowej do Parku Kochanowskiego, rozwiązując interaktywne zadania, które związane były z biografią Szwalbego. Planowane jest udostępnienie gry w aplikacji Aktywne Miasta, dzięki czemu będą mogliby w niej wziąć udział wszyscy zainteresowani mieszkańcy i turyści.

Zorganizowanie uroczystości było możliwe dzięki miejskiemu dofinansowaniu w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych. W konkursie wyróżniony został bowiem wniosek pn. „Przeszłość zachowana w pamięci, staje się częścią teraźniejszości” zakładający uroczyste wprowadzenie sztandaru połączone z hołdem dla Andrzeja Szwalbego. Autorkami projektu były nauczycielki SP 12: Joanna Czaplewska oraz Małgorzata Torzewska.

Od trzech lat z nową halą

Uroczystości były też okazją do podziękowania wszystkim zaangażowanym w rozbudowę szkoły. Od 2020 roku uczniowie, nauczyciele i pracownicy mają do dyspozycji nową salę sportową z zapleczem rehabilitacyjnym, łącznikiem, salkami lekcyjnymi, salą taneczną, szatniami, świetlicą i salkami terapeutycznymi.

Pomysł rozbudowy powstał w 2012 roku w czasie obrad Rady Rodziców. – Plan wydawał się szalony, ale rodzice postanowili zawalczyć – wspomina Joanna Świetlik, nauczycielka języka polskiego.*

W 2016 roku zatwierdzono projekt budowlany oraz wydano pozwolenie na budowę. W 2019 rozpoczęła się budowa, a we wrześniu 2020 inwestycja została zakończona.

Nowa infrastruktura sportowa cieszy szczególnie zawodniczki i trenerów UKS Tęcza. Klub powstał w 2009 roku właśnie przy Szkole Podstawowej nr 12, a dziś jest najlepszą szkółką młodych piłkarek w kraju, mając na koncie medale mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.

– Marzyłam o pięknej hali z parkietem, profesjonalnych salkach rewalidacyjnych, sali tanecznej z lustrami, kolorowym dziedzińcu i te marzenia się spełniły. Dzięki pomocy ówczesnej Rady Rodziców i władz miasta nasza szkoła wygląda jak marzenie – mówi dyrektor SP 12 Katarzyna Borkowska.

Rozbudowa szkoły posłużyła nie tylko sportowcom, ale też dzieciom z niepełnosprawnościami. Szkoła przy ul. Kcyńskiej funkcjonuje jako placówka integracyjna już od wielu lat.

– Codzienne przebywanie z uczniami niepełnosprawnymi spowodowało, że dziś nie odwracam głowy, gdy widzę człowieka na wózku inwalidzkim, z porażeniem mózgowym czy inną dysfunkcją. Potrafię naturalnie zachowywać się w obecności osób niepełnosprawnych – wspomina Julia, absolwenta szkoły.

*-Wszystkie cytaty pochodzą z pamiątkowego biuletynu informacyjnego wydanego z okazji aktu nadania sztandaru.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments