Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Szpital Miejski szpitalem Politechniki Bydgoskiej. Będzie „perłą kształcenia”

Dodano: 08.11.2024 | 12:22

Na zdjęciu: Przy obecności wojewody Michała Sztybla, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski podpisali umowę dotyczącą przekazania uczelni Szpitala Miejskiego.

Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ

Formalności zostały dopełnione: miasto Bydgoszcz przekazało Politechnice Bydgoskiej Wielospecjalistyczny Szpital Miejski na Kapuściskach, który staje się Szpitalem Klinicznym im. dr. Emila Warmińskiego PBŚ. Od teraz placówka będzie zarządzana przez uczelnię, która w tym roku uruchomiła Wydział Medyczny. Przypomnijmy, że dzięki uczelni udało się wyremontować prosektorium, a w planach jest budowa Centrum Symulacji Medycznych.

W lutym 2023 roku Politechnika Bydgoska oficjalnie ogłosiła, że rozpoczyna tworzenie kierunku lekarskiego. Już kilka tygodni po obwieszeniu tej ważnej decyzji miasto Bydgoszcz wykonało istotny gest umożliwiający starania o powrót medycyny na bydgoską uczelnię. 26 kwietnia 2023 roku Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę wyrażającą poparcie dla przekazania Politechnice Bydgoskiej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego.

Dwa lata później, na finiszu tworzenia Wydziału Medycznego radni jednogłośnie opowiedzieli się za przekazaniem placówki na Kapuściskach na rzecz uczelni w formie darowizny. Latem na terenie przy Szpitalnej przeprowadzono remont istniejącego prosektorium, wyposażając go w elementy niezbędne do kształcenia przyszłych lekarzy. Uczelnia zapowiada jednak, że dzięki rządowym środkom w kwocie 70 milionów złotych przy szpitalu powstanie nowe prosektorium, centrum symulacji medycznych i zaplecze dydaktyczne. – Pragnieniem wszystkich jest to, by szpital był kliniczny, ale to kwestia czasu – mówił wiosną rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski.

Wraz z początkiem roku akademickiego, kształcenie na kierunku lekarskim PBŚ rozpoczęło 60 studentów. Program obejmuje zajęcia w budynkach uczelni, ale też w innych niż „miejski” placówkach medycznych

Politechnika ma szpital. Będzie „perłą kształcenia”

Po kilku miesiącach dopełniania formalności, w piątek, 8 listopada rektor Adamski i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podpisali umowę przekazania lecznicy. Przyjmie ona nazwę Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej. Historyczny dokument został parafowany w obecności wojewody kujawsko-pomorskiego Michała Sztybla, który podkreślił, że by prezydent i rektor złożyli swoje podpisy była wymagana zgoda dwóch ministrów – nauki i zdrowia.

Gratuluję uczelni determinacji, a także prezydentowi, radzie miasta i wszystkim osobom, które współpracowały przy tym projekcie. To dzięki bydgoskiemu samorządowi udało się sprawić, że ten pomysł nie ma łatki politycznej. Jest to bydgoska racja stanu – stwierdził wojewoda. Dodał także, że dzisiejsza decyzja „kończy dyskusję” na temat tego, czy lekarze mogą być kształceni na Politechnice. – Kilka dni temu byliśmy na otwarciu Centrum Chirurgii Robotycznej w Centrum Onkologii. To oznacza, że medycy mogą, a nawet powinni uczyć się na PBŚ. Nie poradzą sobie bez wiedzy technicznej, przygotowania i bez widzenia tego, co będzie działo się w przyszłości wokół nas – podsumował Sztybel.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Centrum Chirurgii Robotycznej w CO otwarte. To jedyne takie miejsce w Polsce


To ważny i sentymentalny moment – zaczął prezydent Rafał Bruski. Zarówno on, jak i wojewoda z rektorem – tak jak tysiące bydgoszczan – urodził się przy Szpitalnej. – Rektor podjął wyzwanie. Cztery lata temu, na spotkaniu nie tylko z nim, rozmawialiśmy o tym, że medycyna powinna być na bydgoskich uczelniach. Po kilku miesiącach przyszedł do mnie i powiedział, że podejmuje rzuconą rękawicę – zaznaczył prezydent. Dodał też, że miejski dar na rzecz uczelni nie jest zadłużony – w przeciwieństwie do szpitala miejskiego w Toruniu.

Dziękuję pani dyrektor Annie Lewandowskiej za wykonaną pracę. Kilkanaście lat temu objęła szpital w dramatycznej sytuacji i prowadziła go twardą ręką, by wyprowadzić go na prostą – dodał Bruski. Prof. Marek Adamski, rektor PBŚ zaczął od podkreślenia rangi dzisiejszego wydarzenia.

Jest to bardzo istotny dzień w dziejach Politechniki Bydgoskiej. Dzięki życzliwości miasta, uczelnia może zrealizować kolejny cel strategiczny – zaznaczył. Nawiązując do wypowiedzi prezydenta Bruskiego wspomniał, że decyzja o utworzeniu kierunku lekarskiego była bardzo przemyślana, dziękując jemu i innym urzędnikom za „otwarcie furtki” do przekazania szpitala.

– Nasi medycy będą tworzyć w nim perłę kształcenia

– mówił. Zaakcentował także, że placówka im. dr. Warmińskiego nadal będzie służyć bydgoszczanom i ratować ich życie i zdrowie. – Mogę zapewnić, że traktujemy ten dzień nie jako zwieńczenie działań, ale jako początek dalszej, trudnej pracy nad tym, by szpital mógł się rozwijać, pozyskiwać środki na rozwój infrastruktury, by nasi medycy mogli zasilać swoją wiedzą i rozwijać możliwości tej placówki. Dzięki temu potencjał medyczny Bydgoszczy jeszcze bardziej wzrośnie – podsumował Adamski.

Teraz uczelnia będzie miała kilka miesięcy na wprowadzenie szeregu zmian organizacyjnych. Najbardziej zauważalną będzie zmiana nazwy, ale nowy podmiot czeka m.in. przeprowadzenie zmian w zarządzie i radzie społecznej placówki czy wprowadzenie nowego statutu i regulaminu. Szefową placówki nadal powstanie Anna Lewandowska. – Myślę, że objęcie szpitala przez Politechnikę oznacza dalszą stabilizację i komfort dla jego pracowników – przekazał rektor.


CZYTAJ TAKŻE: Stomatologia przy Bizielu, a nie na Przemysłowej. Dlaczego Collegium Medicum UMK zmieniło plany?


Podczas podpisania umowy wojewoda przekazał też istotną informację dotyczącą współpracy 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z uczelniami. – Jestem po rozmowach z komendantem placówki. Dotychczas miała ona umowę zarówno z Politechniką Bydgoską, jak i Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej prowadzoną przez fundację Lux Veritatis. Informacja jest taka – szpital wojskowy skupi się na współpracy z Politechniką, a umowa z drugą uczelnią została wypowiedziana – zaznaczył Sztybel.