Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoSzpital pulmunologiczny w Bydgoszczy zawiesił przyjęcia! Powód – kilkanaście przypadków koronawirusa
Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii Bydgoszcz
16.09.2020 | 19:27

Szpital pulmunologiczny w Bydgoszczy zawiesił przyjęcia! Powód – kilkanaście przypadków koronawirusa

Na zdjęciu: Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmunologii wstrzymało do odwołania przyjęcia na oddziały zlokalizowane przy ulicy Seminaryjnej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmunologii w Bydgoszczy zawiesiło we wtorek przyjęcia na wszystkie oddziały znajdujące się przy ulicy Seminaryjnej. Powodem jest kilkanaście stwierdzonych w lecznicy przypadków zakażenia koronawirusem.

Jak przekazała w piśmie opublikowanym na stronie internetowej szpitala dyrektor placówki Mariola Brodowska, od wtorkowego południa zawieszone są przyjęcia na oddziały znajdujące się na Błoniu. Decyzja została podjęta „z przyczyn epidemiologicznych” i obowiązuje do odwołania. Oznacza to, że pacjentów nie przyjmują oddziały: Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów, Chorób Płuc, Gruźlicy i Sarkoidozy, Onkologiczno-Pulmunologiczny z Chemioterapią, Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania, Diagnostyczno-Obserwacyjny Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Kliniczny Chorób Płuc Nowotworów i Gruźlicy. Bez zmian funkcjonują pozostałe oddziały zlokalizowane przy ulicy Meysnera w Smukale, w tym oddziały rehabilitacji.

Za sformułowaniem „przyczyny epidemiologiczne” kryją się przypadki zakażenia koronawirusem. Z informacji portalu bydgoszcz.wyborcza.pl wynika, że wirus SARS-CoV-2 stwierdzono tam u piętnastu osób. Jak przekazał rzecznik wojewody Adrian Mól – na oddziale diagnostyczno-obserwacyjnym pozytywny wynik testu na koronawirusa miały trzy osoby, na oddziale płuc i niewydolności oddychania – aż dwanaście. Zdaniem Móla „większość osób zakażonych to personel”. – Dokładnych danych jeszcze nie mamy – przyznaje jednak rzecznik Mikołaja Bogdanowicza.

Nie wiadomo także, kiedy dokładnie doszło do zakażeń. Od kilku dni na liście osób – nosicieli koronawirusa nie było osób z Bydgoszczy. Nie oznacza to jednak, że wśród potwierdzonych przypadków nie było wcześniej pacjentów bądź pracowników centrum pulmunologii. Należy bowiem pamiętać, że sanepid przyporządkowuje osoby z dodatnim wynikiem badania na obecność SARS-CoV-2 według miejsca zamieszkania, a nie – miejsca wykonania testu.

Ostatnie dane dotyczące liczby osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa (lub wywołanej przez niego choroby COVID-19) Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki podał 8 września. Wówczas w bydgoskich szpitalach przebywało 14 osób. Siedem z nich właśnie w centrum pulmunologii (stan dwóch określano jako „średni”), kolejnych siedem w szpitalu zakaźnym przy ul. św. Floriana (w tym jedna w stanie ciężkim).

Do środy, 16 września w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 1688 przypadków koronawirusa. Wyzdrowiało już 1050 osób, natomiast 57 zmarło. W całym kraju zakażenie koronawirusem stwierdzono od marca u ponad 75 tysięcy osób. Wyzdrowiało przeszło 60 tysięcy. Zmarło ponad 2200.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści