[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tajemnicza rozbudowa Biznes Parku. Odkrywamy kulisy nowego biurowca

Dodano: 04.10.2018 | 12:36

Na zdjęciu: Budowa nowego biurowca przy zbiegu Grunwaldzkiej i Kraszewskiego trwa od kilku tygodni.

Fot. BB

Od kilku tygodniu u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Kraszewskiego trwa budowa nowego obiektu biurowego w ramach Biznes Parku. Inwestor – Andrzej Łoś – mimo sporego zainteresowania inwestycją ze strony mediów, mieszkańców i potencjalnych najemców, nie chce podawać jej żadnych szczegółów. Udało nam się pozyskać dokument, który pozwoli wyjaśnić, co tak naprawdę buduje się na Okolu.

Biznes Park Kraszewskiego to największy kompleks biurowy w Bydgoszczy. Znajduje się w nim siedem budynków. To w nich mieści się oddział firmy Atos – czołowego bydgoskiego pracodawcy. Rosnące potrzeby informatycznego giganta skłoniły właściciela budynków do kolejnej inwestycji. W maju tego roku rozpoczęto wyburzanie charakterystycznej zielonej kamienicy u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Kraszewskiego. To właśnie w jej miejscu powstaje kolejny biurowiec o nazwie Teta.

Zagadką dla bydgoszczan śledzących inwestycyjne wieści jest to, jak ostatecznie będzie wyglądał nowy budynek. Wcześniej w internecie pojawiły się wizualizacje uwzględniające biurowiec Teta, ale jak informowali członkowie forum Skyscrapercity – są one nieaktualne, gdyż projekt się zmienił.

b6a978867d7777e3477bda83285d98b4adaf3787

Pojawiająca się w publikacjach prasowych wizualizacja biurowca Teta – źródło ebiurowce.pl. Według naszych informacji jest ona nieaktualna.

Od razu po pojawieniu się pierwszych przecieków o nowych planach Andrzeja Łosia postanowiliśmy poszukać więcej informacji na ten temat. Niestety właściciel Biznes Parku nie chciał potwierdzić krążących spekulacji. Już w maju wysłaliśmy do jego biura zapytanie z prośbą o potwierdzenie wysokości nowego biurowca i udostępnienie wizualizacji. W odpowiedzi usłyszeliśmy jednak: „Zapewniam Pana, że w odpowiednim do tego czasie przekażemy niezbędne informacje”. Podobną sytuację mieliśmy również w przypadku innej inwestycji Łosia, czyli budowy hotelu przy ulicy Gdańskiej 116 – jesienią ubiegłego roku biznesmen krótko stwierdził, że nie przekaże nam żadnych wieści. Wizualizacja nowego hotelu długo nie była udostępniona do wiadomości publicznej – ujawnił ją dopiero autor bloga „Bydgoszcz w budowie”. Warto dodać, że jako MetropoliaBydgoska.PL nie jesteśmy odosobnieni w trudnościach ze zdobyciem informacji od Biznes Parku –  przedstawiciele innych mediów także narzekają na brak współpracy z jednym z ważniejszych bydgoskich inwestorów, którego symbolem stało się ciągłe zbywanie wymówkami w stylu „szef jest zajęty”.

Wracając jednak do samej inwestycji – udało się nam potwierdzić, że nowy biurowiec Teta będzie liczył aż 13 kondygnacji. Na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej pozyskaliśmy z wydziału administracji budowlanej pozwolenie na budowę budynku. Decyzja o wydaniu pozwolenia jest datowana na 5 maja 2017 roku – inwestor złożył wniosek 19 grudnia 2016 roku. Autorem projektu architektonicznego jest Bartosz Kamiński z bydgoskiej pracowni Lines Architekci, znanej m.in. z projektu budynku mieszkalnego Perłowa Dolina. W udostępnionym nam dokumencie znajduje się plansza zbiorcza, z której można wywnioskować, że budynek będzie miał wykusze (od kondygnacji 2 do 7, 9 do 10 i 7 do 10) i nieregularną, tektoniczną strukturę.

Zakończenie prac nad budynkiem Teta planowane jest na 31 grudnia 2019 roku. Inwestor planuje również podwyższenie budynku Beta (posiadającego obecnie trzy piętra) o dwie kondygnacje, a także budowę budynku biurowego na posiadanym terenie przy ulicy Zduny.