Bydgoszcz
3C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 3 • L 3
10C
Sr
15C
Czw
16C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoTak będzie wyglądał mural na Wzgórzu Wolności [WIZUALIZACJE]
mural karpacka bydgoszcz
18.10.2019 | 13:28

Tak będzie wyglądał mural na Wzgórzu Wolności [WIZUALIZACJE]

Na zdjęciu: Fragment muralu, który będzie znajdował się na ścianie wieżowca na Wzgórzu Wolności.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Jury wybrało projekt muralu, który powstanie na ścianie wieżowca przy skrzyżowaniu Wojska Polskiego z Trasą Uniwersytecką. Komisji najbardziej przypadła do gustu praca Dawida Celka.

Konkurs na stworzenie dzieła, które zostanie namalowane na szczytowej ścianie budynku przy ulicy Karpackiej 39 C, jest jednym z elementów obchodów setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. Komisja konkursowa ze zgłoszonych ośmiu propozycji wybrała pracę architekta Dawida Celka.

Projekt odwołuje się do historycznego wydarzenia przekazania symbolicznego klucza do miasta z rąk niemieckiego burmistrza Bromberg’a Huga Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy. – Symbol klucza jest mocny, czytelny i kompozycyjnie rozpoznawalny nawet z dużej odległości – podaje urząd miasta.

Laureat konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w kwocie 10 tysięcy złotych oraz środki na wykonanie muralu. Ma on powstać do 30 listopada tego roku. Zgłoszone projekty murali oceniała komisja konkursowa w składzie: prof. dr hab. Anna Bochenek z Katedry Sztuk Wizualnych UTP (przewodnicząca), architekt miasta Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz, Prezes Związku Artystów Plastyków Bydgoszcz Jolanta Chmara, prof. dr hab. Maciej Świtała z ASP w Gdańsku, przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy, prof. dr hab. Dariusz Markowski, plastyk miejski Marek Iwiński i radny rady miasta oraz przewodniczący rady osiedla Wzgórze Wolności Zdzisław Tylicki.

Poza konkursem na projekt i wykonanie muralu miasto czeka też na propozycję wydarzeń, które uatrakcyjnią obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz w ramach konkursu „Bydgoszcz jest Polska 1920”. Zwycięskie projekty mogą liczyć na dofinansowanie w kwotach od 2,5 do 30 tysięcy złotych.  Ratusz czeka na wnioski do piątku, 25 października do godz. 10:00. Trwa też głosowanie na  projekt oficjalnego rocznicowego logotypu.

Aktualizacja: Projekt został zmodyfikowany. Klucz został zmieniony tak, aby odwzorować oryginalny klucz, który znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści