Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tak ma wyglądać teren po Torbydzie. Znamy plany spółki ARD [WIZUALIZACJE]

Dodano: 04.09.2018 | 14:27

Na zdjęciu: Wizualizacja zagospodarowania terenu przy ulicy Ogińskiego - widok od strony ulicy Jagiellońskiej.

Fot. Lab3 Architekci

Budynek biurowy Preludium, hotel oraz trzy obiekty mieszkalne – tak wygląda plan toruńskiej spółki ARD na zabudowę terenów po dawnym Torbydzie. Pierwszy etap inwestycji ma zostać oddany do użytku za rok.

Obszar w kwartale ulic Ogińskiego, Moniuszki, Chopina i Jagiellońskiej, na terenie osiedla Skrzetusko obejmuje działki o łącznej powierzchni 1,5 hektara. Od 1959 do 2003 roku funkcjonowało tam lodowisko Torbyd. Przez wiele lat hala lodowiska wraz z sąsiednim budynkiem administracyjnym popadała w ruinę. W 2016 roku dokonano wyburzenia obiektów, a teren został wystawiony na sprzedaż.

Obecny właściciel terenu po Torbydzie nabył go pod koniec 2016 roku za 10,1 mln złotych netto. Był jedynym oferentem w miejskim przetargu. Wiosną tego roku ARD rozpoczął przygotowania do zabudowy terenu – wydział administracji budowlanej otrzymał wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. W ramach pierwszego etapu inwestycji ma powstać budynek usługowo-handlowy oraz budynek mieszkalny wielorodzinny. Projektant kompleksu – Dominik Banaszak z poznańskiej pracowni LAB3 – przedstawił szczegóły zagospodarowania terenu. Na obszarze po Torbydzie powstanie pięć budynków.

W ramach pierwszego etapu zrealizowane zostaną dwa obiekty – biurowy z częścią handlowo-usługową w parterze, który będzie nazywał się Preludium oraz budynek mieszkalny, który będzie nazywał się Apartamenty przy Chopina – podkreślił architekt.

W ramach drugiego etapu inwestycji ARD planuje budowę dwóch budynków mieszkalnych oraz budynku usługowego, który ma być przeznaczony na hotel. Obiekty usługowe powstaną od strony ulicy Ogińskiego, tworząc nową pierzeję. Dzięki temu będą one stanowiły naturalną barierę dla hałasu od strony Trasy Uniwersyteckiej. Budynki usługowe będą miały wysokość 23 metrów, a mieszkalne – 19 metrów. Banaszak podkreśla, że obiekty mieszkalne mają wpasować się w kontekst okolicznej zabudowy, czyli willi miejskich.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsze koncepcje na Osiedle Bocianowe. Budowa ruszy w przyszłym roku [WIZUALIZACJE]


W parterze budynku biurowego Preludium planowane jest wyodrębnienie lokali handlowo-usługowych i użytkowych. Pozostałe cztery kondygnacje będą przeznaczone na lokale biurowe – zaznaczył architekt. Łączna powierzchnia najmu będzie wynosiła 7000 mkw., z czego 1500 mkw. jest przeznaczone na handel i usługi, a 5500 na biura. W podziemiach planowane jest utworzenie 98 miejsc parkingowych. Obiekt będzie wyposażony w dwie windy i podwójne zasilanie. Jego elewacja zostanie wykonana z kamienia naturalnego (piaskowca) o szarym zabarwieniu.

Koncepcja LAB3 zakłada pełne otwarcie terenu pomiędzy budynkami – nie będzie on ogrodzony. Pomiędzy Preludium a planowanym hotelem architekci wytyczyli plac. Ten obszar będzie dostępny wyłącznie dla pieszych. Ruch kołowy ma się odbywać zjazdem od ulicy Ogińskiego z pasem wyłączeniowym oraz ulicą Chopina. Przy planowanym hotelu, od strony Ogińskiego ma powstać parking naziemny.

Zgodnie z zapisami planu miejscowego zachowaliśmy dużą liczbę ciągów pieszych. Istotne było połączenie piesze ulicy Ogińskiego i Chopina na wysokości ulicy Karłowicza. To właśnie tam powstanie plac miejski, wokół którego mogą koncentrować się usługi, ale będzie on też miejscem spotkań dla mieszkańców. Poprzez inne zabiegi architektoniczne, np. nasadzenia zieleni czy elementy małej architektury, staramy się wyznaczać strefy publiczne i bardziej prywatne, dedykowanie mieszkańcom i pracownikom poszczególnych budynków – powiedział Banaszak.

W pierwszym etapie inwestycji powstanie też pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny „Apartamenty przy Chopina”, który obejmuje 50 lokali mieszkalnych o zróżnicowanej powierzchni. W podziemiach zaplanowano halę garażową na 52 stanowiska postojowe, a także pomieszczenia techniczne oraz komórki lokatorskie. W budynku powstanie osiem kawalarek, 18 mieszkań z trzema pomieszczeniami, 18 mieszkań z czterema pomieszczeniami o powierzchni od 70 do 90 mkw. Na ostatniej kondygnacji powstanie typu studio – apartamenty posiadające antresolę użytkową, przestronny taras i duże, przesuwne okna. Elewacja obiektów mieszkalnych zostanie wykonana z białego i grafitowego tynku, a na parterach planuje się zastosowanie kamienia lub elementów ceramicznych.

plan torybd

(kliknij, aby powiększyć)

Inwestor poinformował, że otrzymał on już pozwolenie na budowę pierwszego etapu inwestycji, lecz musi ono się uprawomocnić. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane ruszą w przyszłym tygodniu. ARD przygotowuje się już do ich startu – na terenie działki znajduje się już dźwig, a dziś zaczęto przywozić kontenery. Budowa Preludium i Apartamentów przy Chopina ma potrwać rok.

Co do drugiego etapu, jest już rozpoczęta procedura architektoniczna i trwają uzgodnienia. Chcielibyśmy skończyć jak najszybciej – zapewnia Leszek Ruciński, menedżer projektu z firmy ARD.

Warto wspomnieć, że na mocy postanowień przetargowych, w ciągu dwóch lat od nabycia działki inwestor musiał uzyskać pozwolenie na realizację inwestycji (termin ten upływał w grudniu br.). W ciągu kolejnych trzech lat, a więc maksymalnie do grudnia 2021 roku inwestycja musi zostać z kolei zakończona. Za niedotrzymanie tych terminów grożą kary umowne – 50 tys. zł za każdy miesiąc opóźnienia.


WSZYSTKO O INWESTYCJACH W BYDGOSZCZYSPRAWDŹ NASZ SERWIS


Inwestycja ARD ma ożywić tę część centrum Bydgoszczy i wprowadzić do niej życie – zapewniają projektanci. Pierwsze opinie na temat projektu są bardzo pozytywne, zwłaszcza jeśli chodzi o architekturę oraz przeznaczenie budynku usługowego na potrzebną w mieście przestrzeń biurową. Użytkownicy forum Skyscrapercity.com zwracają uwagę, że zapisy planu miejscowego opracowanego przez Miejską Pracownie Urbanistyczną uniemożliwiły zaprojektowanie tam znacznie wyższych budynków. Procedura zmiany planu mogłaby znacznie opóźnić inwestycję, gdy trwa ona wiele miesięcy.

Poniżej znajdziecie wizualizacje zabudowy. Dla lepszej orientacji, podajemy ich opis.

01- widok z góry od strony skrzyżowania ulic Ogińskiego i Jagiellońskiej
02- widok z góry od strony ulic Chopina i Moniuszki
03- widok na budynek A od strony ulicy Ogińskiego
04- widok na budynek A od strony ulicy Ogińskiego
05- widok na rozwiązanie fasadowe budynku A
06- widok na budynek E od strony placu miejskiego
07- widok na budynek E od strony skrzyżowania ulic Ogińskiego i Moniuszki
08- widok na budynkek E od strony ulicy Moniuszki
09- widok kwartału od strony skrzyżowania ulic Moniuszki i Chopina
10- widok na budynek C od strony ulicy Chopina / Karłowicza
11- widok z góry na budynek B od strony ulicy Chopina
12- widok na budynek B od strony ulicy Chopina