Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Poszukują zdjęć z czasów budowy Nowego Fordonu. Pomóż w przedstawieniu 50 lat historii tej części Bydgoszczy

Dodano: 09.09.2022 | 11:28

Na zdjęciu: W załączeniu zdjęcie, które doskonale obrazuje to, czego poszukuje Fordon na co dzień - osiedle Bajka w latach 80.

Fot. Janusz Spychalski

W Twojej szufladzie znajduje się historia! Otwórz ją i podziel się z innymi mieszkańcami Fordonu niezwykłymi materiałami. Fordon na co dzień poszukuje zdjęć, dokumentów, wspomnień i innych materiałów związanych z budową Nowego Fordonu.

1 stycznia 2023 roku minie 50 lat od przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. Był to jeden z najważniejszych momentów w historii tych dwóch ośrodków. Konsolidacja miała swoje cienie, ale stała się motorem napędowym dalszego rozwoju miasta nad Brdą… i Wisłą. Dzisiejszy kampus Politechniki Bydgoskiej, Centrum Onkologii, tysiące nowych mieszkań – to wszystko powstało na terenach przyłączonych do Bydgoszczy w latach 70. XX wieku. Wartym podkreślenia jest fakt, że budowa dzielnicy odbywała się w okresie przełomowym dla Polski, jak i świata.


PRZECZYTAJ: Jak dwa miasta stały się jednym. Historia przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy


Fordon na co dzień zamierza upamiętnić powstanie Nowego Fordonu. Przygotowujemy publikację o budowie nowych osiedli – będzie to wyjątkowa opowieść, z której poznasz historię kosmicznych wizji ośrodka szkół wyższych, kombinatu szpitalnego czy dzielnicy, przez którą miał przepływać… kanał. Śmiałe plany zderzyły się z rzeczywistością, ale na nieużytkach wyrosło kilka osiedli, które zamieszkało kilkadziesiąt tysięcy osób.

– Poprzez Fordon na co dzień już od 10 lat budujemy fordońską wspólnotę. Teraz pragniemy zjednoczyć starsze pokolenie – które pamięta przemianę Fordonu z osobnego miasta w część Bydgoszczy – z młodszym, dla którego będzie to wspaniała podróż w czasie. Naszą publikacją chcemy zwiększyć świadomość historyczną mieszkańców

– mówi Alicja Chrobak z Fordon na co dzień.

Naszym celem jest nie tylko opisanie budowy Nowego Fordonu, ale – w dalszym etapie – także stworzenie wirtualnego archiwum największego obszaru mieszkaniowego w Bydgoszczy. – Fordon wciąż się zmienia. Powstają bulwary nad Wisłą czy Akademickie Centrum Sportu Politechniki Bydgoskiej. Czujemy się zobowiązani dokumentować przemiany, gdyż za jakiś czas współczesność stanie się historią – dodaje Chrobak.

W publikacji znajdą się unikatowe materiały z archiwum Stowarzyszenia Architektów Polskich czy pana Jerzego Szaflarskiego – generalnego projektanta dzielnicy Fordon, wyjątkowe zdjęcia lotnicze czy mnóstwo ciekawych informacji z dawnej prasy. Najważniejsze są jednak Wasze wspomnienia. Apelujemy o podzielenie się nimi, a zwłaszcza wyciągnięcie z rodzinnych albumów czy szuflad fotografii z lat 80. XX wieku. Na pewno macie w nich prawdziwe skarby, czyli zdjęcia obrazujące powstawanie ulic, budynków czy codzienne życie. Każde z nich jest cenne – nawet jeśli tylko częściowo pokazuje powstające osiedle!

Poszukujemy:

  • zdjęć przedstawiających tereny Nowego Fordonu z okresu lat 70. i 80. XX wieku, przede wszystkim z okresu budowy osiedli mieszkaniowych, ATR czy Centrum Onkologii. Mile widziane są również zdjęcia mieszkań z lat 80. czy aspektów codziennego życia – uroczystości rodzinnych, świąt czy innych wydarzeń.
  • dokumentów dotyczących powstawania dzielnicy. Może w rodzinnych archiwach zachował się projekt jakiegoś budynku, albo posiadasz dokument wydany po zamieszkaniu w wyczekiwanym M-3? Przyjmiemy wszystko!
  • pamiątki z czasów funkcjonowania Bydgoskiego Kombinatu Budowy Wschód, zakładów Ceramiki Budowlanej, papierni czy innych przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie Fordonu, bądź uczestniczących w jego budowie

Jak możesz przekazać materiały?

  • przez Internet: napisz wiadomość prywatną na fanpage Fordon na co dzień lub na mail.fncd@gmail.com
  • osobiście: umów się z nami za pomocą messengera lub maila! Chętnie przyjmiemy oryginalne zdjęcia, które przechowamy i zeskanujemy w najbliższym czasie.
  • za pośrednictwem portalu MetropoliaBydgoska.pl – napisz na redakcja@metropoliabydgoska.pl lub b.bembnista@metropoliabydgoska.pl

CZYTAJ TAKŻE: Konkurs nr 480. Jak powstała kosmiczna wizja budowy Nowego Fordonu?

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments