[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeTak prezentuje się Nowa Astoria. Zobacz, jak wyglądają jej wnętrza [ZDJĘCIA]
16.11.2020 | 09:52

Tak prezentuje się Nowa Astoria. Zobacz, jak wyglądają jej wnętrza [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Piotr Krajewski na zlecenie Alstal Grupa Budowlana

Budowa Centrum Rekreacji Astoria w Bydgoszczy została ukończona. Z tej okazji firma Alstal – wykonawca inwestycji – przygotował galerię zdjęć przedstawiającą nowy basen nie tylko z zewnątrz, ale również od środka. Ich autorem jest ceniony fotograf architektury Piotr Krajewski.

Realizacja nowej Astorii trwała dwa lata. Wzniesienie obiektu poprzedziły prace rozbiórkowe dawnych budynków pochodzących z przełomu lat 50. i 60., w tym hali sportowej, w której przez wiele lat swoje mecze rozgrywała drużyna koszykarska Astorii. Kompleks w nowym wydaniu ma elewację ze stali kortenowskiej, które w trakcie prac budowlanych przechodziła proces patynowania (czyli powstawania jednolitej kolorystyki płyt przypominającej rdzę). Spora część nowego budynku została przeszklona, do jego powstania wykorzystano również beton architektoniczny. Pojawiła się również żywa zielona ściana.

Najważniejszym elementem nowej Astorii jest basen o wymiarach olimpijskich – długości 50 metrów i szerokości 25 metrów. Może być on jednak przekształcany w mniejsze przestrzenie. Na przykład – dwa 25-metrowe baseny lub, dzięki technologii ruchomego dna, cztery osobne niecki do różnych form aktywności. Basen uzyskał certyfikację FINA, dzięki czemu możliwe będzie przeprowadzenie na nim zawodów rangi ogólnokrajowej i międzynarodowej (włącznie z mistrzostwami świata). – Obiekt udostępnimy mieszkańcom i sportowcom, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna – przekonuje prezydent Rafał Bruski.


CZYTAJ WIĘCEJ: Nowa Astoria z pozwoleniem na użytkowanie


Bydgoski kompleks przy ulicy Królowej Jadwigi to nie tylko największy basen, który zajmuje dwie z czterech kondygnacji budynku głównego. Znajduje się tam również sala rozgrzewkowa, pomieszczenia do fitnessu, siłownie, sale szkoleniowe, a także sauny czy jacuzzi. Łącznie z funkcji udostępnionych w Astorii będzie mogło korzystać kilkaset osób (plus wspomniana widownia na czas zawodów). Od strony bulwarów nad Brdą przy budynku głównym Astorii powstał hangar na kajaki. Będzie służył zawodnikom uprawiającym wioślarstwo i kajakarstwo. Część hangaru będzie pełniła też funkcję tarasu widokowego na rzekę.

– Bydgoszcz może być dumna, Astoria to najnowocześniejsza pływalnia w Polsce – podkreśla firma Alstal. Pływalnia przy Królowej Jadwigi 23 to jedyny obiekt w województwie kujawsko-pomorskim z basenem o wymiarach olimpijskich (25×50 metrów). Wyróżnikami bydgoskiego basenu są zatapialny pomost, ruchome dno oraz głębokość do 6 m, które otwierają szeroki wachlarz możliwości.

W ramach inwestycji wartej ponad 100 milionów złotych powstały także drogi wewnętrzne z wjazdami od strony ul. Królowej Jadwigi oraz Rejtana, a także parking i zapowiadany od wielu lat na wysokości Astorii przystanek autobusowy (w kierunku węzła Garbary). Autobusy zatrzymują się na nim od wtorku, 20 października.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments