Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaKoronowoFotorelacjeTaki był 2022 rok na terenie gminy Koronowo. Jakie inwestycje udało się zrealizować? [ZDJĘCIA]
07.01.2023 | 10:28

Taki był 2022 rok na terenie gminy Koronowo. Jakie inwestycje udało się zrealizować? [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Gmina Koronowo

– Za nami pracowity okres, budżet inwestycyjny Gminy Koronowo zamknął się kwotą ponad 50 milionów złotych, co daje 180 zadań inwestycyjnych – przekazał za pomocą mediów społecznościowych Urząd Miejski w Koronowie. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie inwestycje udało się w minionym roku wykonać.

Jeżeli chodzi o drogi to ważną inwestycją było zabezpieczenie osuwiska na ul. Tucholskiej w Koronowie wraz z remontem nawierzchni w tym miejscu. Była to kilkuetapowa inwestycja. W tym roku zakończono także budowę ul. Zbożowej w Koronowie. W starej części miasta rozpoczął się długo oczekiwany remont ul. Sienkiewicza (inwestycja cały czas trwająca). Sporo inwestycji drogowych udało się zrealizować z wykorzystaniem środków zewnętrznych jak np. budowę drogi gminnej w Salnie.

Dużo zamieszania było z ul. Ogrodową w Koronowie. W końcu i tę inwestycję udało się zrealizować. Ponadto naprawiono przepust na ścieżce rowerowej w Gościeradzu oraz w pobliżu mostu kolejki wąskotorowej. Wykonano także projekty dróg (Samociążek ul. Nad Kanałem, Buszkowo-Kadzionka, Koronowo ul. Lipinki, Stary Jasiniec, Bytkowice). Nowe oświetlenie uliczne pojawiło się natomiast w Koronowie (ul. Targowa, Żytnia i Osiedle Leśne), Tryszczynie (ul. Akacjowa i Lipowa), Nowym Dworze, Wtelnie (ul. Pałacowa), Wilczu, Sokolu Kuźnicy, Więzownie, Morzewcu (ul. Folwarczna) i Wierzchucinie Królewskim.

Punkt Informacji Turystycznej cieszy oko

Kolejną ważną inwestycją była przebudowa Punktu Informacji Turystycznej mieszczącego się przy koronowskim rynku. Stary i zniszczony budynek wymagał generalnego remontu. Zdecydowanie nie była to wizytówka miasta. Teraz obiekt cieszy oko i będzie służył nie tylko turystom, ale też mieszkańcom okolic. Otwarcie PIT-u odbyło się podczas uroczystej grudniowej sesji Rady Miejskiej w Koronowie. Jak zapewniają władze, to nie koniec prac w tym miejscu. W planach jest także zagospodarowanie dziedzińca zlokalizowanego za budynkiem od strony ul. Spichlerzowej.

Nowe boisko we Wtelnie

Wtelno może się natomiast cieszyć z nowego boiska. W ramach inwestycji wykonano m.in. nawierzchnię z trawy syntetycznej na podbudowie, oznakowania poziome, montaż bramek i chorągiewek, montaż i zakup kontenera zaplecza sportowego, instalację kanalizacji sanitarnej oraz instalacji elektrycznej i oświetlenie boiska. Wartość inwestycji to 1 mln 353 tys. zł.  Ubiegły rok był także wyjątkowy dla Wierzchucina Królewskiego. Tam do strażaków ochotników trafił nowy wóz.

Miejsca parkingowe

Długo oczekiwaną inwestycją była także budowa nowego parkingu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Koronowie. Ponadto nowy parking powstał pomiędzy halą MGOSiR a komisariatem policji. Niedawno oddano do użytku także nowy parking przy ul. Bydgoskiej w Koronowie.

Place zabaw i świetlice wiejskie

Gmina wybudowała także nowe place zabaw lub doposażyła już istniejące. Między innymi w Bieskowie, Wtelnie. Wierzchucinie Królewskim, Wiskitnie i Gogolinie. W niektórych miejscowościach powstały też strefy fitness. Pomyślano również o świetlicach wiejskich. Remonty przeszły świetlice w Wilczu, Więzownie i Hucie.

Budżet obywatelski

W ramach budżetu obywatelskiego udało się wykonać nawodnienie na płycie boiska Stadionu Miejskiego w Koronowie. Druga inwestycja w ramach budżetu obywatelskiego „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców poprzez doświetlenie przejść dla pieszych” nie została jeszcze zrealizowana. W 2023 roku w ramach budżetu obywatelskiego ma zostać wykonany remont remizy OSP w Koronowie.

Co jeszcze?

Z innych ważniejszych zadań warto wymienić drugi etap zagospodarowania plaży w Pieczyskach, wymianę pokrycia dachowego na budynku Szkoły Podstawowej w Witoldowie, rozpoczęcie zagospodarowania terenu wokół zbiornika wodnego w Stopce, przebudowę wjazdu do remizy OSP w Mąkowarsku. Jeszcze w 2022 roku podpisano umowę na rozbudowę szkoły w Wierzchucinie Królewskim. Koniec roku zwieńczyło natomiast przekazanie nowego radiowozu dla Komisariatu Policji w Koronowie (sfinansowany z kilku źródeł). Oprócz tego na terenie gminy pojawiły się nowe wiaty przystankowe.

Trwające inwestycje

Warto nadmienić, że kilka inwestycji jest w trakcie realizacji. Mowa chociażby o przebudowie płyty rynku w Koronowie, budowie szaletu miejskiego w Koronowie oraz przebudowie ulic na OM 1000-lecia wraz z odwodnieniem oraz kanalizacją deszczową w ul. Bukowej w Koronowie (kolejny etap).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments