Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h WNW
H 7 • L 4
15C
Nd
12C
Pon
6C
Wt
8C
Sr
5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesTargi INNOFORM już w przyszłym tygodniu. To impreza, która promuje potencjał Bydgoszczy
28.02.2020 | 13:06

Targi INNOFORM już w przyszłym tygodniu. To impreza, która promuje potencjał Bydgoszczy

Na zdjęciu: Targi INNOFORM odbywają się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

Fot. Sebastian Torzewski

Już po raz czwarty w Bydgoszczy odbędą się targi INNOFORM. To jedyne w Polsce wydarzenie, skupiające najważniejszych graczy z sektora narzędziowego i przetwórstwa tworzyw sztucznych. 

Lokalizacja targów nie jest przypadkowa – Bydgoszcz to zagłębie firm, zajmujących się produkcją narzędzi i przetwórstwem tworzyw; jest nawet nazywana Doliną Narzędziową. To oczywiste nawiązanie do amerykańskiej Doliny Krzemowej, skupiającej gigantów branży informatycznej.

W stwierdzeniu o „Dolinie Narzędziowej” nie ma jednak cienia przesady – przemysł narzędziowo-przetwórczy to przedmiot działania niemal tysiąca firm w regionie. W samej tylko Bydgoszczy w tej branży pracuje ok. pięciu tysięcy osób. Tak samo nazwano także porozumienie, podpisane podczas ubiegłorocznej edycji targów INNOFORM przez prezydenta Rafała Bruskiego, rektorów UTP i UKW, kuratora oświaty Marka Gralika i przedstawicieli Bydgoskiego Klastra Przemysłowego. Ma ono ułatwić współpracę przedsiębiorstw z placówkami oświatowymi – nie tylko z Bydgoszczy, ale także ze szkołami z Koronowa i Solca Kujawskiego, co ułatwi absolwentom znaleźć później pracę.

– Cel porozumienia jest taki, żeby promować branżę i pokazać że mimo upadku dużych przedsiębiorstw przemysł w Bydgoszczy ma się świetnie. Potrzebujemy przede wszystkim pracowników i cieszymy się, że władze chcą nas w tym wesprzeć – mówiła po podpisaniu listu intencyjnego Katarzyna Meger, prezes Klastra.

Zobacz również:

Wywiad z Katarzyną Meger

W przyszłym tygodniu, od 3 do 5 marca Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze będzie już po raz czwarty gościć targi INNOFORM. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w 2017 roku – ich kolejne edycje sprawiły, że stała się ona uznaną marką i zagościła w kalendarzach przedstawicieli branży.

Bydgoski ratusz podkreśla, że INNOFORM stanowi ogromna promocja dla miasta i regionu na arenie międzynarodowej. – Na trzy dni do Bydgoszczy przyjadą przedsiębiorcy z całego świata, m.in. z: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Portugalii, USA, Wielkiej Brytanii. Wszyscy w konkretnym celu – chcą poznać nowości i wdrożyć je w swojej firmie, uzupełnić park maszynowy i nawiązać współpracę z podwykonawcami – informuje urząd miasta.

Prezes Bydgoskiego Klastra Przemysłowego zapewnia, że pomimo dynamicznego rozwoju INNOFORM dalej zachowają swój charakter. – Targi cały czas się rozwijają, ale zamierzamy kontynuować kierunek obrany na samym początku. Założenie było takie, że są to targi przede wszystkim skierowane do narzędziowców i taki wąski profil chcemy utrzymać – stwierdza Katarzyna Meger.

Podczas tegorocznej edycji Targów INNOFORM poruszone zostaną tematy związane z wprowadzeniem nowych przepisów prawnych dotyczących recyklingu. Narzucają one nowe obowiązki i obciążenia nie tyko dla organizacji odzysku, ale również dla producentów.

Jak Polacy poradzą sobie z nowymi regulacjami? Czy są na nie gotowi? Odpowiedzi znajdziemy na zbliżających się targach oraz konferencji „EKO-POLIMERY Gospodarka Obiegu Zamkniętego w przetwórstwie tworzyw polimerowych”, organizowanej przez Bydgoski Klaster Przemysłowy – informują organizatorzy wydarzenia. Ponadto, zachęcają oni do udziału w wystawie  „EKO-POLIMERY – Drugie życie tworzyw”, na której zaprezentowane zostaną produkty pochodzące z recyklingu i na nowo wprowadzone do użycia, jak np. kratka wytwarzana z regranulatu, pozwalająca na solidne ukorzenienie trawy.

Na targach nie zabraknie też prezentacji ekologicznych rozwiązań, pomocnych w codziennym funkcjowaniu zakładów z branży narzędziowo-przetwórczej. Na przykład – usuwania rdzy z narzędzi i form za pomocą coraz częściej stosowanego suchego lodu zamiast chemikaliów. Organizatorzy INNOFORM już po raz czwarty zaproszą przedsiębiorców do Strefy Usług Przemysłowych. Pozwoli ona na nawiązanie nowych kontaktów, a co za tym idzie – na pozyskanie nowych klientów.

Targi INNOFORM będą także okazją do przetestowania nowości produktowych. Taka możliwość będzie czekała m.in. na uczestników konferencji Druk 3D w branży narzędziowo-przetwórczej, zorganizowanej przez firmę CadXpert. Po części merytorycznej odbędą się warsztaty, podczas których inżynierowie, technicy i operatorzy przetestują najnowsze na rynku drukarki 3D.

Tradycyjnie w trzecim dniu targów zaplanowano Dzień Edukacyjny, podczas którego młodzież ze szkół technicznych całego regionu zapozna się z najnowszymi rozwiązaniami w branży narzędziowej, a także będzie mogła porozmawiać ze swoimi potencjalnymi pracodawcami i poznać ich oczekiwania oraz propozycje zatrudnienia. Warto wiedzieć, że w samej Bydgoszczy swoją siedzibę ma blisko 200 przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem tworzyw polimerowych i ok. 30 narzędziowni (w całym regionie to blisko 1000 firm). Zatrudnienie w nich znajduje łącznie blisko pięć tysięcy osób, a zapotrzebowanie na nowych wykwalifikowanych pracowników wciąż rośnie.

Nic tak nie wzmacnia więzi, jak rozmowa – twierdzą organizatorzy, którzy w dniach 3-5 marca zapraszają do Bydgoszczy na trzy dni pełne inspiracji, wiedzy oraz szans na nowe kontakty biznesowe.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści