Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaTo nie koniec zmian na Wyspie Młyńskiej? Społecznicy apelują o lepszy dostęp do tarasów przy Młynach Rothera
20.05.2021 | 10:45

To nie koniec zmian na Wyspie Młyńskiej? Społecznicy apelują o lepszy dostęp do tarasów przy Młynach Rothera

Na zdjęciu: Postulowane przez Społecznego Rzecznika Pieszych zmiany na Wyspie Młyńskiej mają poprawić dostęp do nowej atrakcji Bydgoszczy - tarasów przy Młynach Rothera.

Fot. Szymon Fiałkowski

We wtorek prezydent Rafał Bruski wspólnie z drogowcami zapowiedział znaczące ograniczenie ruchu i parkowania pojazdów na Wyspie Młyńskiej. Jak podkreślił, jedna z największych atrakcji Bydgoszczy ma być strefą komfortu dla pieszych i rowerzystów. Stowarzyszenie Społecznych Pieszych składa jednak kolejne propozycje zmian, dotyczące przede wszystkim otoczenia Młynów Rothera. Mają one ułatwić poruszanie i przebywanie pieszych oraz rowerzystów na Wyspie. Wśród propozycji, złożonych na ręce dyrektora Parku Kultury Sławomira Czarneckiego jest m.in. dodatkowe wejście na tarasy przy Młynach Rothera czy poszerzenie ścieżek wokół nich.

We wtorek rano prezydent Rafał Bruski ogłosił, że drogowcy wystąpili do policji o uzgodnienie zmiany organizacji ruchu na Wyspie Młyńskiej. – Chcemy, aby była ona strefą komfortu dla pieszych i rowerzystów – ogłosił na Facebooku. Szczegóły zmian sprecyzował natomiast Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Jak dodaje rzecznik prasowy drogowców Tomasz Okoński, nowa organizacja ruchu ma zacząć obowiązywać jeszcze przed wakacjami.

ZDMiKP w swoim komunikacie podkreśla, że parkowanie na Wyspie Młyńskiej będzie „mocno ograniczone”. – Wzdłuż ulic Mennica pojawią się zakazy parkowania z tabliczkami informującymi o ewentualnym odholowaniu źle zaparkowanego pojazdu. Parkowanie będzie możliwe wyłącznie na miejscach do tego wyznaczonych – dodają drogowcy. Sporą zmianą będzie zamknięcie dla ruchu kołowego mostu w ciągu ulicy Ku Młynom, czyli wejścia na Wyspę od strony Starego Rynku. Przejazd nim możliwy będzie tylko dla służb miejskich i drogowych. Drogowcy chcą też zakazać przejazdu pojazdów przez Wyspę – będzie on możliwy tylko dla kierowców dojeżdżających do posesji zlokalizowanych na Wyspie. – Przejazd od strony ulicy Focha będzie możliwy tylko dla pojazdów dojeżdżających do posesji i dostaw towarów. Kierowcy chcąc wyjechać z Wyspy Młyńskiej również będą musieli skorzystać z ulicy Focha – dodaje ZDMiKP.
Zapowiedź ograniczenia ruchu na Wyspie Młyńskiej zostały pozytywnie ocenione przez znaczną część mieszkańców, a także przez stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych, które od dłuższego czasu apelowało o nadanie priorytetu dla pieszych i rowerzystów w tej części miasta. Idąc za ciosem, społecznicy proponują kolejne zmiany, które mogą ułatwić korzystanie z Wyspy – a zwłaszcza świeżo otwartych tarasów – wszystkim użytkownikom oraz podnieść jakość i komfort przebywania w przestrzeni wokół Młynów Rothera.

Jak czytamy w piśmie Społecznego Rzecznika Pieszych do dyrektora Parku Kultury (instytucji zajmującej się zagospodarowaniem Młynów Rothera) Sławomira Czarneckiego, stowarzyszenie proponuje zagospodarowanie placu przed wejściem do Młynów (czyli dawnego parkingu przy ulicy Mennica) za pomocą małej architektury, aby przeciwdziałać zjawisku nielegalnego parkowania w tym miejscu.

Zobacz również:

Wyspa Młyńska bez aut. Prezydent zapowiada zmiany

Tymczasowo do tego celu można wykorzystać ławki czy donice przeniesione z innych miejsc, będące w zasobach wydziałów i jednostek miejskich. Docelowo mogłoby tam powstać miejsce na wystawy plenerowe i informacyjne, które obecnie są prezentowane np. na Moście Staromiejskim lub przy spichrzach Muzeum Okręgowego – przedstawia pomysły przewodniczący stowarzyszenia Paweł Górny.

Społecznicy apelują też o poszerzenie chodników prowadzących na nowo powstałe tarasy z fontannami. – Obecny wymiar chodników nie odpowiada na znaczne zapotrzebowanie przechodzących, co skutkuje wydeptaniem sąsiadujących trawników. Proponujemy co najmniej dwukrotne zwiększenie szerokości obu chodników powstałych w okolicy dotychczasowego amfiteatru – podsuwa rozwiązanie Górny. Stowarzyszenie proponuje również dobudowanie krótkiego chodnika przy wjeździe do garażu podziemnego w miejscu tworzącego się przedeptu w kierunku wejścia na tarasy.

Społeczny Rzecznik Pieszych uważa też za zasadne utworzenie nowych schodów na tarasy od strony centrum wyspy (w pobliżu miejsca dawnego amfiteatru), które ułatwią dostanie się na tarasy i zachęcą kolejnych użytkowników do ich odwiedzenia, jak również zwiedzania wnętrz Młynów. Jest to jeden z zauważalnych mankamentów nowej atrakcji Wyspy.

Obecne dojścia prowadzą wyłącznie z dwóch skrajnych punktów tarasów i nie zapewniają odpowiedniej komunikacji dla wszystkich chętnych. Dodatkowe schody mogą też służyć pomocą jako awaryjne zejście na otwarty teren zielony w przypadku konieczności opuszczenia terenu Młynów przez zwiedzających – argumentuje Górny.

Stowarzyszenie proponuje także zmiany w dostępie na powierzchnie tarasów. – W miejscach, które mogą być udostępnione odwiedzającym można ułatwić wejście poprzez postawienie drewnianego lub kamiennego stopnia i usunięcie barierek. W przeciwnym razie należałoby uzupełnić barierki, tak aby nikt nie przeciskał się przez istniejące przerwy, a miejsca nie przewidziane do wejścia były należycie zabezpieczone przed dostępem – pisze przewodniczący Społecznego Rzecznika Pieszych. Organizacja optuje także za usunięciem płotu dochodzącego do nabrzeża rzeki przy pomoście. – Obecnie z obu jego stron jest dojście, a zatem nie ogradza on żadnego terenu i tworzy niepotrzebne bariery przy przechodzeniu przez teren Wyspy – argumentuje.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ADAM
ADAM
3 miesięcy temu

Wyspa powinna być skomunikowana ze Starym Rynkiem, mostową. Proponuję uruchomienie pojazdu elektrycznego, który nie tylko będzie atrakcją do przejażdżki , ale będzie alternatywą dla leniwych, starszych i niepełnosprawnych.Trasa przejazdu;Wyspa M.- Mennica- Focha- Pl. Kościeleckich- Długa- St. Rynek- Wyspa.Inną, droższą alternatywą może być zabytkowy tramwaj.

Powiązane treści