Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tory tramwajowe wracają na ul. Długą. Przypomną o historii miasta

Dodano: 07.09.2020 | 11:32

Na zdjęciu: Tory tramwajowe zostaną wyeksponowane przy okazji rewitalizacji ul. Długiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na przebudowywanej ul. Długiej ponownie znajdą się tory tramwajowe. Właśnie rozpoczynają się prace mające wyeksponować ten element historii miasta.

Tory na odcinku ulicy Długiej od Jana Kazimierza do Zbożowego Rynku ułożono już w 1888 roku. Była to pierwsza linia tramwajowa w Bydgoszczy, której początek znajdował się przy dworcu kolejowym, a koniec właśnie na Zbożowym Rynku. Ostatni tramwaj ulicą Długą w kierunku placu Teatralnego przejechał w 1974 roku. Od tego czasu sukcesywnie likwidowano kolejne odcinki nieużywanych torowisk.

Tramwaj wrócił na ulicę Długą w 2008 roku – wtedy w trakcie przebudowy ulicy na odcinku pomiędzy Jana Kazimierza a Podwalem w ulicę wbudowano tory i ustawiono na nich zabytkowy wagon typu „2N”, który został zbudowany w 1955 roku i przewoził mieszkańców do końca 1977 roku.

Wkrótce na Długiej pojawi się kolejny akcent związany z tramwajami. W czasie prowadzonych w ostatnich miesiącach prac remontowych drogowcy natrafili na fragment torów z lat 1957-1958. W ramach ustaleń z miejskim konserwatorem zabytków i wykonawcą prac podjęto decyzję, że tory zostaną wbudowane w jezdnię na wysokości kamienicy z numerem 61. Prace rozpoczną się w poniedziałek (7 września). Szyny będą wkomponowane w jezdnię, na której kończy się układanie kostki kamiennej.

Fragment szyn znajduje się już także na ul. Mostowej (przed mostem Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego), gdzie został wbudowany w 2014 roku.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments