Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H 3 • L 2
4C
Sob
4C
Nd
4C
Pon
5C
Wt
5C
Sr
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesTramwaje Pesy pojechały do Moskwy. Teraz kolej na metro
InnoTrans14_PESA_Fokstrot_(1), fot Travelarz wiki
26.10.2016 | 12:46

Tramwaje Pesy pojechały do Moskwy. Teraz kolej na metro

W ostatnich dniach jeden z pojazdów Pesy otrzymał tytuł "Dobrego Wzoru 2016".

Na zdjęciu: Do tej pory do Moskwy trafiło 60 Fokstrotów.

Fot. Travelarz

Rozpoczęła się wynegocjowana na początku października kontynuacja dostawy tramwajów Pesy do Moskwy. W ostatnich dniach przedstawiciele bydgoskiego producenta otrzymali też wyróżnienie za jeden ze swoich pojazdów oraz zdradzili plany dotyczące wybudowania pociągu metra.

Moskiewski kontrakt Pesy zakładał dostarczenie 120 tramwajów, lecz został zawieszony kilkanaście miesięcy temu z powodu pogorszeniu się kursu rubla. Do tego czasu dostarczono 60 pojazdów. Na początku października bydgoska firma osiągnęła porozumienie z Mosgortransem, dzięki któremu do stolicy Moskwy trafi jeszcze 30 tramwajów. W tym tygodniu wysłanych zostało dziesięć.

CZYTAJ TAKŻE: Pesa z najtańszą ofertą w Krakowie. Wygra przetarg?

W ostatnich dniach Pesa otrzymała wyróżnienie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. W konkursie wystartowały 222 produkty i usługi, a tytuł „Dobrego Wzoru 2016” trafił m.in. do wyprodukowanego przez bydgoszczan Sundecka. „Jury zwróciło uwagę na fakt, że push-pull Sundeck Pesy to najbardziej uniwersalny i najefektywniejszy jak dotąd polski skład wagonów odpowiadający na potrzeby komunikacyjne miast. Jury doceniło całościowe rozwiązania funkcjonalne wnętrza wagonów, które spełniają wszystkie normy ergonomiczne” – czytamy w uzasadnieniu.

Jednym z kolejnych produktów Pesy ma być pociąg metra. W rozmowie z portalem Rynek-Kolejowy.pl dyrektor działu badań i rozwoju Arkadiusz Sobkowiak przedstawił stan prac. – Skończyliśmy analizy rynkowe, zebraliśmy niezbędne dane i jesteśmy na wstępnym etapie przygotowania projektu koncepcyjnego – tłumaczył. Pierwszy pojazd ma być gotowy za 2-3 lata. – Mamy trzech wielkich graczy na rynku, to oni wyznaczają trendy, co widać chociażby na targach InnoTrans w Berlinie. My postaramy się trochę złamać linię i trend, zrobić to po swojemu – stwierdził Sobkowiak w rozmowie z Rynkiem Kolejowym.


Powiązane treści