Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tramwaje Pesy w Gdańsku. Łącznie trafiło tam 30 pojazdów od bydgoskiej firmy

Dodano: 07.03.2021 | 08:35

Na zdjęciu: Od piątku, 5 marca, pasażerów komunikacji miejskiej w Gdańsku zabierają tylko tramwaje niskopodłogowe, które dostarczyła bydgoska Pesa.

Fot. mat. PESA Bydgoszcz SA

Gdańsk rozpoczął nowy etap w historii komunikacji miejskiej. Pasażerów zabierają teraz już tylko tramwaje niskopodłogowe. Wszystkie dostarczyła bydgoska Pesa.

Od piątku (5 marca), w Gdańsku całkowicie wycofane z ruchu zostały tramwaje wysokopodłogowe, a pasażerowie będą korzystali tylko z tramwajów niskopodłogowych. Do miasta łącznie trafiło 30 pojazdów typu Jazz Duo, jakie wyprodukowała i dostarczyła bydgoska Pesa.

Nowa wersja tramwajów Jazz Duo nieco różni się od pięciu pojazdów, jakie Pesa dostarczyła do Gdańska w 2015 roku. – Nowe modele zyskały szereg rozwiązań, które dodatkowo podniosły komfort jazdy pasażerów oraz warunki pracy motorniczych – słyszymy w bydgoskiej Pesie. I tak, w pojazdach w przestrzeni pasażerskiej, jak i w kabinach prowadzącego zamontowano gniazda USA, wyznaczone zostało osobne zabezpieczone stanowisko dla roweru i udoskonalono oświetlenie stopni wejściowych. – Samopoczucie pasażerów poprawia zmienna barwa oświetlenia, która dostosowuje się do temperatury zewnętrznej tj. przy chłodzie – jest to barwa ciepła, podczas wysokiej temperatury  – barwa zimna – dodaje producent pojazdów.

Tramwaje PESA Jazz Duo to pojazdy wieloczłonowe, dwukierunkowe i całkowicie niskopodłogowe, mają one do 32,5 m długości. Do pojazdu wejdzie ponad dwustu pasażerów, w trzydzieści dwa miejsca to miejsca siedzące. Siedzenia i tapicerka zostały wykonane z wandaloodpornych materiałów. Tramwaj wyposażony jest w zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny AED, umieszczony w kabinie motorniczego, które zostały także wyposażone m.in. w wygodne fotele, miejsce na rzeczy osobiste motorniczego, chłodziarkę na napoje, uchwyt na kubek, gniazdo USB do ładowania urządzeń mobilnych, radioodbiornik oraz czujnik dymu papierosowego. Pojazdy są klimatyzowane i wyposażone w monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej. Tramwaje przystosowane są do pokonywania wzniesień wynoszących do 6 proc., z możliwością zatrzymania się na wymienionym odcinku.

Do Gdańska łącznie dostarczono 30 nowych tramwajów typu Pesa Jazz Duo. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje skorzystała z opcji w umowie podpisanej w lutym 2018 r. z bydgoską spółką na zakup 15 nowych tramwajów. – Pozwalała ona na rozszerzenie zamówienie o kolejne tramwaje tego samego typu – informuje bydgoska Pesa i precyzuje, że w kwietniu ub. roku, gdańska spółka zamówiła piętnaście kolejnych tego typu pojazdów.

Pesa Jazz Duo jest 70 pojazdem wyprodukowanym przez PESA Bydgoszcz SA dla Gdańska. W 2010 roku rozpoczęły się dostawy pierwszych Swingów – łącznie jest ich w Gdańsku 35. W 2015 dołączyło do nich 5 dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Teraz gdańska flota wzbogaciła się o kolejnych 30 tramwajów Pesa Jazz Duo.

5 1 vote
Article Rating
Tramwaje Pesy w Gdańsku. Łącznie trafiło tam 30 pojazdów od bydgoskiej firmy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments