[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Trwa budowa parkingu wielopoziomowego w centrum Bydgoszczy. Przy Grudziądzkiej rośnie las słupów [ZDJĘCIA]

Dodano: 23.02.2021 | 08:57

Na zdjęciu: Na placu budowy parkingu wielopoziomowego przy Grudziądzkiej pojawia się coraz więcej słupów, stanowiących element jego konstrukcji.

Fot. Szymon Fiałkowski

Przy budynkach urzędu miasta, zlokalizowanych obok ulicy Grudziądzkiej rośnie las słupów. To znak, że trwa kolejny etap budowy parkingu wielopoziomowego na 570 pojazdów. Inwestycja ma być gotowa pod koniec tego roku.

Budowa parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej rozpoczęła się na początku listopada 2020 roku. Wtedy to wykonawca inwestycji – Budimex – przejął plac budowy i rozpoczął prace ziemne. Równolegle swoje działania na placu budowy prowadzili archeolodzy, którzy na terenie parkingu przy budynkach UMB odkryli pozostałości zespołu kościoła baptystów czy szkielet konia pochodzący z XVI wieku.

Obecnie pracownicy Budimexu wykonują kolejnych ławy i stopy fundamentowe. – Jednocześnie montowane są prefabrykowane słupy. Trafiają one gotowe na plac budowy, a następnie osadzane są z użyciem dźwigów. Do transportu elementów zmontowany został żuraw, w pracach pomaga też dźwig samojezdny. Równocześnie montowane są elementy tworzące klatki schodowe – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy. Robotnicy rozpoczęli także pierwsze prace ziemne związane z przygotowaniem terenu pod nowy układ komunikacyjny. Na budowie pracuje obecnie około 30 pracowników, których wspomaga sześć koparko-ładowarek i dźwig samojezdny.

Trwa budowa parkingu wielopoziomowego w centrum Bydgoszczy. Przy Grudziądzkiej rośnie las słupów [ZDJĘCIA]

Zobacz również:

Kto wybuduje nowy wiadukt na Wojska Polskiego? Znamy wstępne oferty

Powstający przy budynkach urzędu miasta parking będzie miał sześć kondygnacji i pomieści 570 samochodów. Ratusz podzieli go na dwie części: jedna będzie funkcjonować w systemie Park&Ride (dla osób, które z auta przesiądą się do komunikacji miejskiej), a druga znajdzie się w obszarze strefy płatnego parkowania. W ramach zadania powstaje także fragment drogi dojazdowej do parkingu, czyli ulicy Nowogrudziądzkiej. Elewacja nowego budynku utrzymana będzie w kolorze szarym z pionowymi elementami w formie aluminiowych żaluzji w kilku odcieniach brązu. Krótsze ściany klatek schodowych zostaną zagospodarowane naturalną zielenią pnącą. W centralnym punkcie, na zewnętrznej ścianie klatki schodowej od strony ulicy Grudziądzkiej pojawi się prosty zegar.

Wraz z budową parkingu wielopoziomowego przy Grudziądzkiej nastąpią też zmiany w obsłudze komunikacyjnej. – Kierowcy wjeżdżający do miasta ulicami od strony zachodniej – np. ul. Szubińską – będą wcześniej informowani o dostępności miejsc na nowym parkingu. Na Grudziądzkiej powstanie docelowy przystanek dla autobusów komunikacji miejskiej wyposażony w tablice informacji pasażerskiej. Wzdłuż dróg dojazdowych dobudowane będą też chodniki. Projekt dodatkowo zakłada uporządkowanie placu przed wejściem do zespołu budynków UMB od strony parkingu – zniknie ogrodzenie od strony ulicy Grudziądzkiej. Ważnym elementem ułatwiającym komunikację pieszą będą nowe schody na skarpie prowadzącej w kierunku Parku na Wzgórzu Dąbrowskiego i Szwederowa – zapowiada ratusz.

Zakończenie budowy parkingu planowane jest na koniec 2021 roku. Inwestycja o wartości 35 milionów złotych jest dofinansowana ze środków unijnych (ZIT). – Na to zadanie pozyskaliśmy 9,7 miliona złotych wsparcia zewnętrznego – przypomina UMB. W ramach budowy parkingu powstaną także dwa stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych oraz miejsca parkingowe dla rowerzystów i motocyklistów. Przy Grudziądzkiej utworzony zostanie również stały przystanek autobusowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments