[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Pierwsze fundamenty nowego parkingu przy Grudziądzkiej. Na budowie pracują też archeolodzy

Dodano: 17.12.2020 | 09:15

Na zdjęciu: Na budowie parkingu wielopoziomowego przy Grudziądzkiej trwają prace archeologiczne. Tam, gdzie jest to możliwe wykonywane są elementy fundamentów.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Trwają zaawansowane prace przy budowie parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej. Nowa konstrukcja zyskuje już fundamenty. Równocześnie prowadzone są ratownicze badania archeologiczne przy zespole kościoła baptystów.

Zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem, przy budynkach urzędu miasta powstaje sześciokondygnacyjny obiekt, który pomieści 570 samochodów. Będzie on podzielony na dwie części: jedna będzie funkcjonować w systemie Park&Ride (dla osób, które z auta przesiądą się do komunikacji miejskiej), a druga znajdzie się w obszarze strefy płatnego parkowania. W ramach zadania powstaje także fragment drogi dojazdowej do parkingu, czyli ulicy Nowogrudziądzkiej. Elewacja nowego budynku utrzymana będzie w kolorze szarym z pionowymi elementami w formie aluminiowych żaluzji w kilku odcieniach brązu. Krótsze ściany klatek schodowych zostaną zagospodarowane naturalną zielenią pnącą. W centralnym punkcie, na zewnętrznej ścianie klatki schodowej od strony ulicy Grudziądzkiej pojawi się prosty zegar.

Pierwsze fundamenty nowego parkingu przy Grudziądzkiej. Na budowie pracują też archeolodzy

Zobacz również:

Nowy parking w centrum Bydgoszczy. Ratusz wymienia jego zalety

Wykonawca – firma Budimex – przejęła teren budowy na początku listopada i od razu rozpoczęła intensywne prace. Obecnie trwa usuwanie kolizji z infrastrukturą podziemną – w ich ramach m.in. przełożono 300-metrowy ciepłociąg zasilający budynki urzędu miasta. Tam, gdzie jest to możliwe wykonywane są elementy fundamentów. – Z początkiem roku rozpoczną się roboty konstrukcyjne klatek schodowych, a następnie pierwszych kondygnacji nadziemnych – informuje biuro prasowe ratusza. Jak wyliczają urzędnicy, na budowie pracuje obecnie ponad 30 pracowników wykonawcy, 8 koparek, 10 wywrotek i ładowarka.

Dużym wyzwaniem jest koordynacja robót budowlanych z zespołem archeologów. Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków jednocześnie prowadzone są ratownicze badania archeologiczne (prowadzone są przed inwestycją, która może doprowadzić do zniszczenia stanowiska archeologicznego – mają one na celu okrycie, zadokumentowanie oraz wydobycie z ziemi pozostałości dawnych kultur ludzkich), które są związane z odkrytymi pozostałościami zespołu kościoła baptystów.

Istniał on w tym miejscu od ok. 1840 roku. Zaznaczany był m.in. na starych planach Bydgoszczy. W skład zabudowań, oprócz kościoła, wchodziły m.in. sale spotkań, basen do chrztów (baptysterium), wozownia oraz zabudowania mieszkalne. Cześć zabudowań została rozebrana po wojnie, część stanowiła magazyny firmy telekomunikacyjnej. Ostatnie obiekty rozebrano w latach 90. XX wieku – przekazuje urząd miasta. W trakcie prac bliżej ulicy Grudziądzkiej archeolodzy natrafili też na jamy zasobowe. Ciekawym znaleziskiem jest również szkielet konia z XVI wieku.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Listopadowy raport z prac przy Grudziądzkiej


Zakończenie budowy parkingu planowane jest na koniec przyszłego roku. Inwestycja o wartości 35 milionów złotych jest dofinansowana ze środków unijnych (ZIT). – Na to zadanie pozyskaliśmy 9,7 miliona złotych wsparcia zewnętrznego – przypomina UMB. W ramach budowy parkingu powstaną także dwa stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych oraz miejsca parkingowe dla rowerzystów i motocyklistów. Przy Grudziądzkiej utworzony zostanie również stały przystanek autobusowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments