Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 19 • L 19
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeTrwa remont budynku na Okolu. Swoje miejsce znajdzie w nim Muzeum Kanału Bydgoskiego [ZDJĘCIA]
06.11.2020 | 14:20

Trwa remont budynku na Okolu. Swoje miejsce znajdzie w nim Muzeum Kanału Bydgoskiego [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: W obiekcie przy Staroszkolnej trwa m.in. odświeżanie ceglanej elewacji.

Fot. Robert Sawicki/Urząd Miasta Bydgoszczy

Na Okolu, w budynku przy ulicy Staroszkolnej 10 powstaje wielofunkcyjne miejsce, w którym powstanie interaktywne Muzeum Kanału Bydgoskiego, a także miejsce spotkań dla okolicznej młodzieży, seniorów i społeczników. Urząd miasta informuje o znacznych postępach prac budowlanych przy adaptacji obiektu i przypomina, że na ten cel pozyskano wysokie dofinansowanie z UE.

Staroszkolna 10 to niewielki budynek z czerwonej cegły znajdujący się tuż obok Kanału Bydgoskiego. Od marca tego roku przechodzi on gruntowny remont, którego celem jest adaptacja do zupełnie nowej funkcji. W obiekcie powstanie Centrum Edukacyjno-Społeczne, w którym znajdą się sale wystawowe i warsztatowe, pomieszczenie socjalne, punkt informacji turystycznej, pomieszczenia biurowe oraz sala konferencyjna. – Na zewnątrz budynku pojawi się parking, wiata na sprzęt wodny oraz urządzenia ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich budowany jest aktualnie zewnętrzny podjazd. W środku zamontowana zostanie platforma obsługująca dwa piętra – dodaje bydgoski ratusz.

W placówce na Okolu znajdzie się też nowa siedziba Muzeum Kanału Bydgoskiego, mieszczącego się obecnie na terenie III Liceum Ogólnokształcącego. – Po pięciu latach od otwarcia muzeum urzeczywistnia się plan patrona Sebastiana Malinowskiego. Mieszkańcy, a zwłaszcza młodzież i seniorzy będą mogli skorzystać z oferty turystycznej. Mieszkańcy pobliskich osiedli skorzystają z zajęć dodatkowych, a społecznicy skorzystają z nowoczesnej bazy do realizowania swoich pasji – mówił w sierpniu Tomasz Izajasz, kustosz muzeum. W planach jest organizacja m.in. warsztatów szermierki, łucznictwa, garncarstwa, czy wikliniarstwa. Zajęcia będą realizowane przy współpracy z bydgoskimi stowarzyszeniami.


Przeczytaj więcej informacji i ZOBACZ WIZUALIZACJE Centrum Edukacyjno-Społecznego na Okolu


W listopadowym raporcie z postępów prac urząd miasta podkreśla, że pomimo stanu epidemii roboty budowlane w Centrum Edukacyjno-Społecznym prowadzone są zgodnie z harmonogramem. – Zakończyła się już budowa dachu, montaż okien i drzwi. Dla obiektu wykonano nowe przyłącza: wodociągowe, energetyczne. Budynek został także podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Gotowe pomieszczenie węzła cieplnego, pozwoli na prowadzenie prac wykończeniowych wewnątrz budynku w czasie zimy – informuje urząd.

Aktualnie prowadzone są także prace przy czyszczeniu i odnawianiu elewacji oraz wykonywanie elementów przy głównych drzwiach drewnianych ze zdobieniami oraz budowa ogrodzenia zewnętrznego. – W środku trwa układanie instalacji elektrycznych, przeciwpożarowych, sanitarnych, wodociągowych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania i klimatyzacji. W najbliższym czasie planowany jest montaż windy dla niepełnosprawnych w wewnątrz budynku oraz prace wykończeniowe pomieszczeń sanitarnych – dodaje biuro prasowe UMB. Budynek będzie gotowy w pierwszej połowie 2021 roku.

Urząd miasta podkreśla, że na realizację tej inwestycji udało się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie. – Osiedle, na którym powstaje Centrum Edukacyjno-Społeczne objęte jest Gminnym Programem Rewitalizacji, którego celem jest wzmacnianie integracji społecznej. Koszt tej inwestycji to 2,6 mln zł. Dofinansowanie w ramach ZIT wynosi 2,1 mln zł –  wylicza urząd.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści