[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Trwają konsultacje w sprawie kąpielisk. W poniedziałek spotkanie online z udziałem zastępcy prezydenta

Dodano: 21.01.2021 | 18:02

Na zdjęciu: Wizualizacja kąpieliska nad Balatonem.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

W poniedziałek, 25 stycznia o godz. 17.00 na fanapage Bydgoskie Konsultacje odbędzie się spotkanie online w ramach konsultacji społecznych dotyczących kształtu miejskich kąpielisk. Podczas niego urzędnicy zaprezentują, jak mają wyglądać nowe miejsca rekreacji w Parku Centralnym oraz nad Balatonem. W spotkaniu weźmie udział Michał Sztybel, zastępca prezydenta odpowiedzialny za miejskie inwestycje.

Konsultacje w sprawie kształtu miejskich kąpielisk nad Brdą i na osiedlu Bartodzieje rozpoczęły się 18 stycznia. Swoje uwagi do koncepcji nowych miejsc rekreacji można zgłaszać w formularzu, zamieszczonym na stronie www.bydgoszcz.pl/kapieliska. W ramach badania opinii mieszkańców przeprowadzone zostanie także spotkanie online, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 25 stycznia o godz. 17:00 na profilu Bydgoskie Konsultacje na Facebooku. Podczas transmisji będzie można zadawać pytania dotyczące tej inwestycji zastępcy prezydenta Bydgoszczy odpowiedzialnemu za miejskie inwestycje Michałowi Sztyblowi.

O szczegółowych rozwiązaniach opowiedzą przedstawiciele Wydziału Inwestycji Miasta. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, aby zapoznać się z planami miasta dotyczącymi utworzenia otwartych kąpielisk w mieście – podkreśla biuro prasowe bydgoskiego ratusza. Urzędnicy zachęcają, by już teraz zadawać pytania dotyczące przedmiotu konsultacji pod adresem email: konsultacje@um.bydgoszcz.pl. – Postaramy się udzielić dodatkowych wyjaśnień podczas poniedziałkowej dyskusji. Swoje opinie i sugestie będzie można przekazywać także na bieżąco w komentarzach. Odpowiedzi na pytania znajdą się również w raporcie końcowym na stronie www.bydgoskiekonsultacje.pl – przekazuje UMB.

Trwają konsultacje w sprawie kąpielisk. W poniedziałek spotkanie online z udziałem zastępcy prezydenta

Zobacz również:

Wizualizacje miejskich kąpielisk

Ratusz poddał pod konsultacje dwa wstępne projekty miejskich kąpielisk. Pierwsze z nich ma powstać nad Brdą, na terenach tak zwanego Parku Centralnego przy hali Immobile Łuczniczka. By zapewnić bezpieczną rekreację, będzie ono miało formę zbiornika o powierzchni 3000 mkw., zlokalizowanego pomiędzy halą Areny Bydgoszcz i przepływającym przez park strumieniem. Kąpielisko będzie połączone z rzeką kanałami zasilającymi i odprowadzającymi wodę oraz wyposażone w zestaw odpowiednich urządzeń zapewniających czystość wody. – W Parku Centralnym wraz ze zbiornikiem powstałyby również: budynek z zapleczem socjalno-gospodarczym, nowe ścieżki, drogi dojazdowe, elementy małej architektury, monitoring. Uporządkowany i zaaranżowany na nowo zostałby obszar o powierzchni około 7,5 hektara – przekonują bydgoscy urzędnicy.

Bezpieczne zejście do wody gwarantowałyby pomosty, w tym jeden z trzema poziomami dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Plaża zlokalizowana byłaby od południowej strony zbiornika. Po stronie zachodniej miałby stanąć budynek socjalno-gospodarczy z toaletami, przebieralniami i biurem WOPR. Przy budynku zaplecza funkcjonowałaby również mobilna przestrzeń gastronomiczna, przeznaczona np. dla foodtrucków. Od strony północnej zbiornika projektanci zaproponowali nasadzenia roślin wodnych i przywodnych. Szacowany koszt inwestycji to 10 milionów złotych. Z koncepcją miejsca rekreacji nad Brdą można zapoznać się TUTAJ.

Wraz z wizualizacjami zagospodarowania terenu w parku Centralnym, urząd miasta zaprezentował także wizję zapowiadanego kąpieliska na Bartodziejach. Po wielu latach możliwość wodnej rekreacji ma powrócić nad zbiornik Balaton. – Bydgoszczanie korzystali z niego jeszcze na początku lat 80. XX wieku – przypominają urzędnicy. Zgodnie z przygotowaną koncepcją, plaża zostanie zlokalizowana przy południowej części zbiornika (przy szkółce żeglarskiej). Pod jej budowę planuje się wymianę gruntu do głębokości dwóch metrów, aby zagwarantować odpowiednią jakość piasku. Na plaży rozmieszczone mają być całoroczne stałe parasole przeciwsłoneczne. Po obu stronach plaży powstaną również eleganckie tarasy wyłożone deskami, na których będzie można rozstawiać leżaki.

Zaplecze szatniowo-sanitarne ulokowane zostanie w obiektach rozbudowanej szkółki żeglarskiej. Cześć obiektu będzie można przystosować do potrzeb całorocznego lokalu gastronomicznego. W obiekcie wstępnie zarezerwowano też przestrzenie na mikromagazyny do przechowywania kajaków, desek surfingowych czy osprzętu wyznaczającego strefy kąpieliska. Po wschodniej stronie plaży możliwa jest również lokalizację nowego budynku gastronomicznego, na przykład w oparciu o partnerstwo z zainteresowanymi przedsiębiorcami. Budowa kąpieliska na Bartodziejach miałaby wstępnie pochłonąć 4,5 miliona złotych – jego wstępny projekt można zobaczyć W TYM MIEJSCU.

Trwające konsultacje nie oznaczają, że ratusz niebawem przystąpi do realizacji inwestycji. O tym, czy kąpieliska nad Brdą i Balatonem powstaną w najbliższych latach, mają zdecydować mieszkańcy w osobnych konsultacjach społecznych dotyczących kolejności realizacji inwestycji. Były one zapowiadane już latem – jak uzasadnia ratusz, ze względu na mniejsze dochody miasta spowodowane decyzjami rządowymi oraz sytuacją epidemiczną kolejność inwestycji finansowanych przede wszystkim ze środków własnych określać będą bydgoszczanie. Konsultacje dot. kolejności inwestycji zaplanowano na luty.

Trwają konsultacje w sprawie kąpielisk. W poniedziałek spotkanie online z udziałem zastępcy prezydenta
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Observer
Observer
2 lat temu

Chmielniki pomiedzy blokami? Powstanie wielki parking przy Balatonie?