Bydgoszcz
11C
Przelotne opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 12 • L 11
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaTrwają przygotowania do XVI Misterium Męki Pańskiej. Jakie plany organizatorów?
09.03.2016 | 21:39

Trwają przygotowania do XVI Misterium Męki Pańskiej. Jakie plany organizatorów?

Uroczystość odbędzie się w fordońskiej Dolinie Śmierci.

Na zdjęciu: Przygotowania zostały omówione podczas środowej konferencji prasowej.

Fot. Leszek Grabowski

20 marca w fordońskiej Dolinie Śmierci odbędzie się XVI Misterium Męki Pańskiej. W tym roku wydarzenie będzie nosić tytuł „Krew i woda”.

Misterium jest w znacznej mierze organizowane przez młodzież ze schol parafialnych, z Duszpasterstwa Akademickiego Martyria oraz z fundacji Wiatrak. – W tym roku oprócz przedstawienia męki Jezusa Chrystusa będziemy starać się dotknąć sedna spraw, które nas dotyczą w perspektywie historycznej lub współczesnej – mówi Mariola Ciesielska, organizator wielkopostnego dzieła. Organizatorzy planują poruszyć kwestię chrztu oraz nawrócenia młodego człowieka, który odnajdzie się po życiowych perturbacjach. Uczestnicy Misterium otrzymają indeksy Akademii Miłosierdzia. – Mamy być nie tylko widzami, ale też doświadczyć, że więcej radości jest z dawania niż z brania. Zostaliśmy zaproszeni, żeby zaistnieć w uczynkach miłosierdzia – mówi ks. Krzysztof Bucholz. Akademia Miłosierdzia zostanie podzielona na dwa semestry i będzie działała do listopada.

Podczas obchodów będzie można zakupić płytę, na której znajdzie się dziewięć utworów m.in. hymn zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Przygotowane przez wolontariuszy wydawnictwo nie będzie jednak zwykłem krążkiem. Utwory, zamiast ciszą, zostaną poprzedzone odgłosem charakterystycznym dla danego miejsca – głosem ulic Manhattanu, wybuchu bomb w Syrii czy dźwiękami instrumentów afrykańskich. Wraz z płytą będzie można nabyć książeczkę, w której zamieszczone utwory zostaną opisane. Koszt to 25 zł, a dochód zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów produkcji.

W ostatnich dniach nagrano dźwięki, które zostaną wykorzystane podczas Misterium, a próba generalna odbędzie się 19 marca. Wcześniej niemożliwe jest zebranie wszystkich 300 osób, w tym 100 aktorów, biorących udział w wydarzeniu. Równolegle trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Na 12 marca zaplanowano spotkanie liderów grup parafialnych oraz wolontariuszy diecezjalnych. Caritas Diecezji Bydgoskiej zajmuje się za to drogę krzyżową, która 19 marca przejdzie ulicami Bydgoszczy.


Podobne wpisy

Powiązane treści