Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tysiące mandatów i zatrzymane prawa jazdy. Policyjna grupa SPEED podsumowała sześć miesięcy 2022 roku

Dodano: 12.07.2022 | 13:17

Na zdjęciu: Policjanci z grudziądzkiej grupy SPEED zatrzymali wczoraj kierowcę dostawczego renault traffica, który wsiadł za kółko auta, mimo ciążącego na nim sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Fot. KMP Grudziądz

Ponad 270 praw jazdy od początku roku do końca czerwca zatrzymali policjanci wchodzący w skład grupy SPEED. Ta liczba się zwiększy, bo w ostatnich dniach wpadli kolejni dwaj kierujący. Jeden z nich miał orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Pierwszy z kierowców wpadł ostatniego dnia czerwca na drodze krajowej 91. W miejscowości Górna Grupa k. Świecia, policjanci z grupy SPEED namierzyli kierującego fiatem tipo, który w obszarze zabudowanym przekroczył prędkość o 64 km/h. 62-latek nie dość, że stracił na trzy miesiące prawo jazdy, to dodatkowo został ukarany mandatem karnym w wysokości dwóch tysięcy złotych, a na jego konto wpłynęło dziesięć punktów karnych.

Tymczasem wczoraj (11 lipca) o poranku, funkcjonariusze z grudziądzkiej grupy SPEED zatrzymali do kontroli renault traffic. Jak się okazało, 38-latek prowadził pojazd, mając we krwi blisko promil alkoholu, ale nie tylko. – W trakcie czynności okazało się, że ciąży na nim sądowy zakaz prowadzenia pojazdów wydany za wcześniejsze przypadki kierowania po pijanemu – wyjaśnia mł. asp. Łukasz Kowalczyk z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu i przypomina, że 38-latkowi za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu grozi do dwóch lat pozbawienia wolności, a w przypadku naruszenia sądowego zakazu może się ta kara wydłużyć dwukrotnie.


CZYTAJ WIĘCEJ: Policyjny pościg w Bydgoszczy. Zaczął się na Fordońskiej, skończył uderzeniem w radiowóz


Policjanci z kujawsko-pomorskiej grupy SPEED podsumowali swoje działania w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. – Od początku roku do końca czerwca zatrzymali 277 praw jazdy, w tym 217 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym – mówi st. asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Jak przyznają funkcjonariusze, to właśnie prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach. – Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenie nie tylko braku opanowania pojazdu, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku, lecz w istotny sposób wpływa na rozmiar obrażeń uczestników zdarzenia – mówią.

Statystyki pierwszego półrocza policyjnej grupy SPEED są takie, że funkcjonariusze w ciągu sześciu miesięcy 2022 roku skontrolowali ponad 24 tysiące pojazdów. – Ujawnili 25 675 wykroczeń drogowych, z czego 17 324 to przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących, nałożyli 21 216 mandatów karnych, za przekroczenie prędkości było ich 14 729 – wylicza Rakowski. Wobec blisko sześciuset kierowców skierowano wnioski o ukaranie za wykroczenia drogowe, zatrzymali blisko dziewięćset dowodów rejestracyjnych, a także ujawnili ponad sto przestępstw dotyczących ruchu drogowego. Policjanci wchodzący w skład grupy działają na terenie  całego województwa. –  Pojawiają się w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego – dodaje Rakowski i precyzuje: – Te miejsca są wyznaczane na podstawie analiz prowadzonych od wielu już lat na danym terenie.

Jednocześnie mundurowi kolejny raz apelują do kierowców o rozsądek i wyobraźnię na drodze. – Prędkość zabija – to nie mit, tylko tragiczna prawda, o czym już wielokrotnie się przekonaliśmy. Nie pozwólmy, aby przez nieodpowiedzialne zachowania na drodze ginęli ludzie – kończą.

0 0 votes
Article Rating
Tysiące mandatów i zatrzymane prawa jazdy. Policyjna grupa SPEED podsumowała sześć miesięcy 2022 roku
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments