Bydgoszcz
-15C
Niebo częściowo zachmurzone
85% wilgotność
Wiatr: 3km/h NNE
H -13 • L -16
-11C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIUbezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego
kelsey-dody-1170165-unsplash
11.03.2019 | 12:59

Ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego

Na zdjęciu:

Fot.

Kredyt hipoteczny jest przeznaczony na cele mieszkaniowe. Można z udziałem takiego finansowania kupić na przykład mieszkanie czy dom. Zabezpieczeniem spłaty kredytu staje się w tym przypadku hipoteka wpisana do księgi wieczystej nieruchomości na rzecz banku.

Kredytodawca może jednak żądać od klienta i innych zabezpieczeń, jak np. ubezpieczenie mieszkania. Jaki zakres powinna mieć taka polisa i czy można ją wykupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym?

Przed czym chroni ubezpieczenie mieszkania?

W większości przypadków wystarczy, aby zawrzeć umowę ubezpieczenia mieszkania do kredytu w wersji podstawowej. To ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, które obejmuje mury i ewentualnie elementy stałe nieruchomości. Kredytobiorca podczas wykupywania polisy do kredytu hipotecznego powinien sprawdzić zakres ubezpieczenia, w którym ujęte muszą być szkody, za które przysługuje odszkodowanie. Im szersza ochrona, tym lepiej dla klienta, ale jednocześnie wzrasta składka ubezpieczeniowa.

Istotny będzie też czas trwania ubezpieczenia, przy czym większość polis do kredytu zawieranych jest na okres od 12 miesięcy do 3 lat. Kredytobiorca musi też pamiętać o tym, aby odnawiać systematycznie swoją polisę mieszkaniową, przez cały czas trwania spłaty kredytu.

Można też zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania w wersji rozszerzonej, która przyniesie pełną ochronę kredytowanego mienia, łącznie z murami, elementami stałymi i ruchomymi. Ochrona dotyczyć będzie pożaru, innych zdarzeń losowych, włamania i kradzieży czy dewastacji. Trzeba liczyć się tylko z tym, że w takim wypadku automatycznie wzrośnie składka za polisę, zwłaszcza jeśli ustalona zostanie dosyć wysoka suma ubezpieczeniowa. Ta powinna być adekwatna do realnej wartości nieruchomości.

Jakie zabezpieczenie wymagane jest przez banki?

Podstawowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka, ale istnieją i inne, m.in. ubezpieczenie nieruchomości. Zwykle jest to proste ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych. Zabezpiecza ono interesy banku na wypadek utraty wartości nieruchomości w wyniku jej zniszczenia, np. w pożarze.

Banki mogą oferować kredytobiorcom w parze z umową kredytową również ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, ale klient nie ma obowiązku jego wykupywania. Może sam znaleźć ofertę ubezpieczenia mieszkania do kredytu i zawrzeć stosowną umowę. Może wyszukać korzystną ofertę na ubezpieczenie mieszkania na www.ubezpieczeniaonline.pl i tam bezpośrednio wnioskować o podpisanie umowy ubezpieczeniowej, bez konieczności wizyty u agenta ubezpieczeniowego.

Cesja na bank

Ważnym elementem ubezpieczenia mieszkania do kredytu jest cesja praw z polisy na bank. To, że podpiszemy umowę ubezpieczenia nieruchomości, nie sprawi jednocześnie, że bank zabezpieczy ryzyko kredytowe związane z udzielaniem kredytu hipotecznego. Potrzebna jest jeszcze cesja na bank, czyli przeniesienie praw z zawartej polisy mieszkaniowej na rzecz instytucji kredytującej.

Jeśli cesja zostanie ustanowiona i w okresie ubezpieczenia dojdzie do szkody, np. pożaru mieszkania, wówczas odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe zostanie przekazane na rzecz banku, nie zaś osoby ubezpieczonej. Odszkodowanie musi wówczas pokryć tę część kapitału, która pozostała do spłaty. Jeśli świadczenie odszkodowawcze będzie wyższe od należności bankowej, wówczas pozostała jego część zostanie zwrócona kredytobiorcy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści