Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
72% wilgotność
Wiatr: 3km/h ESE
H 19 • L 17
16C
Sr
14C
Czw
16C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeUczcili 80. rocznicę zbrodni w Dolinie Śmierci [ZDJĘCIA]
27.09.2019 | 14:21

Uczcili 80. rocznicę zbrodni w Dolinie Śmierci [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Błażej Bembnista

W piątek, 27 września w fordońskiej Dolinie Śmierci odbyła się uroczystość poświęcona pamięci poległych i pomordowanych w okresie II wojny światowej. 

Po 80 latach od masowych mordów w Dolinie Śmierci wciąż nieznane są dokładne okoliczności i liczba poległych tam przedstawicieli bydgoskiej inteligencji. Instytut Pamięci Narodowej w ubiegłym roku wznowił śledztwo w tej sprawie i podkreśla, bazując już obecnie na ustaleniach m.in. autora książki „Tajemnica Doliny Śmierci” Krzysztofa Drozdowskiego, że podczas powojennych ekshumacji udało się odnaleźć 309 ciał, z czego zidentyfikowano niecałe 200 ofiar. Jak podkreślił na piątkowej uroczystości dr Tomasz Ceran z IPN, śledztwo w sprawie Doliny ma zakończyć się wiosną 2020 roku, dodając, że po 80 latach ustalenie wielu szczegółów jest jednak bardzo trudne.

W uroczystościach wziął udział zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel, radni miasta, wojskowi, przedstawiciele kombatantów, komendanci policji, straży pożarnej, straży miejskiej i służby więziennej, uczniowie i nauczyciele z bydgoskich szkół.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści