Bydgoszcz
8C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 8 • L 7
9C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeUczcili 80. rocznicę zbrodni w Dolinie Śmierci [ZDJĘCIA]
27.09.2019 | 14:21

Uczcili 80. rocznicę zbrodni w Dolinie Śmierci [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Błażej Bembnista

W piątek, 27 września w fordońskiej Dolinie Śmierci odbyła się uroczystość poświęcona pamięci poległych i pomordowanych w okresie II wojny światowej. 

Po 80 latach od masowych mordów w Dolinie Śmierci wciąż nieznane są dokładne okoliczności i liczba poległych tam przedstawicieli bydgoskiej inteligencji. Instytut Pamięci Narodowej w ubiegłym roku wznowił śledztwo w tej sprawie i podkreśla, bazując już obecnie na ustaleniach m.in. autora książki „Tajemnica Doliny Śmierci” Krzysztofa Drozdowskiego, że podczas powojennych ekshumacji udało się odnaleźć 309 ciał, z czego zidentyfikowano niecałe 200 ofiar. Jak podkreślił na piątkowej uroczystości dr Tomasz Ceran z IPN, śledztwo w sprawie Doliny ma zakończyć się wiosną 2020 roku, dodając, że po 80 latach ustalenie wielu szczegółów jest jednak bardzo trudne.

W uroczystościach wziął udział zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel, radni miasta, wojskowi, przedstawiciele kombatantów, komendanci policji, straży pożarnej, straży miejskiej i służby więziennej, uczniowie i nauczyciele z bydgoskich szkół.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści