Bydgoszcz
4C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 5 • L 2
8C
Sob
8C
Nd
6C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaUczniowie od roku z tańszymi biletami. Co dalej?
30.01.2019 | 10:02

Uczniowie od roku z tańszymi biletami. Co dalej?

Na zdjęciu: Uczniowie bydgoskich szkół od roku korzystają z tańszych biletów na przejazdy komunikacją miejską.

Fot. ST

Niemal dokładnie rok temu radni podjęli decyzję o wprowadzeniu zniżek na bilety komunikacji miejskiej dla uczniów bydgoskich podstawówek i gimnazjów. – Program się sprawdza. Będę rozmawiał z prezydentem Rafałem Bruskim o jego przedłużeniu – mówi wiceprzewodniczący rady miasta Szymon Wiłnicki z Inicjatywy Bydgoszcz.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku przedstawiciele lewicowej formacji byli pomysłodawcami projektu darmowej komunikacji dla uczniów i zbierali pod nim podpisy. Udało im się zebrać wymaganą liczbę tysiąca głosów poparcia ale w procesie weryfikacji pozytywnie zweryfikowano jedynie 691 z nich (449 zostało odrzuconych). Pomysł nie został jednak całkowicie pogrzebany, bo powrócił parę tygodni później, ale już jako wspólna propozycja z rządzącą miastem koalicją Platformy Obywatelskiej i SLD-Lewica Razem. Polegał na wprowadzeniu Biletu Bydgoskiego Ucznia.

Radni ją przyjęli, choć w toku dyskusji (głównie ze strony radnych PiS) padały postulaty, by program wprowadzić także dla m.in. uczestników antykomunistycznej opozycji czy osób represjonowanych z powodów politycznych i posiadających Kartę Polaka.

Jak zdradza nam Wiłnicki, program w mieście działa na razie pilotażowo, ale będzie propozycja, aby został wprowadzony na stałe. Odbyły się już pierwsze spotkania między Wiłnickim i prezydentem Bruskim. – Ten program na stałe wprowadziły już władze Warszawy i Wrocławia, a obok Bydgoszczy pilotażowo funkcjonuje on także w Łodzi czy Trójmieście – zwraca nam uwagę wiceprzewodniczący rady miasta.

Jakie są założenia tego programu? Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów (na mocy reformy systemu edukacji zostaną wygaszone z dniem 1 września 2019 r.), a także dzieci w wieku od czterech lat do rozpoczęcia nauki w szkole mogą kupić bilety miesięczne i 30-dniowe za 10 zł, zaś koszt zakupu rocznego biletu to 100 zł. – Wspomniane bilety przysługują uczniom zamieszkałym w Bydgoszczy, którzy uczęszczają do szkół podstawowych i gimnazjów. Bilety są kodowane na Bydgoskiej Karcie Miejskiej, a dokumentem uprawniającym do korzystania z nich jest ważna legitymacja szkolna z wpisanym bydgoskim adresem zamieszkania. W przypadku dzieci, które nie rozpoczęły jeszcze nauki w szkole, dokumentem uprawniającym do korzystania z nich jest Karta Bydgoskiego Malucha – przypomina Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. I jak przytacza nam dane, zdecydowanie najlepiej w całym ubiegłym roku sprzedawały się bilety miesięczne. Tych w sumie sprzedano 48,4 tys. sztuk, zaś całorocznych – 3,7 tys.

Tymczasem – jak przekonuje przedstawiciel Inicjatywy Bydgoszcz – program mógłby zostać rozszerzony o kolejne grupy uczniów. – Chodzi o uczniów liceów, szkół zawodowych czy techników – przyznaje Szymon Wiłnicki. O ewentualnym rozszerzeniu programu i jego dalszym utrzymaniu decydować będą radni na jednej z najbliższych sesji.


Powiązane treści