Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

UKW będzie miało filię w Grudziądzu. Uczelnia i miasto podpisały umowę o współpracy

Dodano: 18.07.2023 | 06:00

Na zdjęciu: Umowę podpisali prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oraz rektor UKW prof. Jacek Woźny, któremu towarzyszyli także prorektorzy bydgoskiej uczelni: prof. Marek Macko i prof. Benedykt Odya

Fot. Karol Piernicki / UM Grudziądz / materiały prasowe

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy docelowo zamierza otworzyć swoją filię w Grudziądzu. List intencyjny o współpracy w tej sprawie podpisano w grudziądzkim ratuszu.

Dokuument w grudziądzkim magistracie podpisali prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oraz rektor bydgoskiej uczelni prof. Jacek Woźny, któremu towarzyszyli prorektorzy uniwersytetu: prof. Marek Macko i prof. Benedykt Odya. – Mamy doświadczenia z przeszłości w działalności naszych oddziałów poza Bydgoszczą – nie ukrywa prof. Woźny i podkreśla, że w tej chwili wynik w pierwszym etapie naboru na studia na UKW jest większy niż w ubiegłym roku. – W tej chwili kandydatów znowu zaczyna przybywać, już wiemy, że w tym roku będziemy mieli w naborze większy wynik o tysiąc osób, niż w roku ubiegłym. Możemy zatem ponownie szukać chętnych poza Bydgoszczą – podkreśla.

Jak już informowaliśmy na naszych łamach, pierwszy etap rekrutacji na studia na UKW zakończył się dokładnie przed tygodniem, a w tym roku na 56 kierunków I stopnia oraz jednolitych magisterskich studiów w trybie stacjonarnym wpłynęło 4 921 zgłoszeń.

UKW i miasto Grudziądz z umową o partnerstwie

Na mocy listu intencyjnego, jaki podpisali prezydent Grudziądza i rektor UKW, intencją partnerstwa z obu stron będzie rozwijanie efektywnej współpracy między miastem i uczelnią, wymiana wiedzy i doświadczeń celem podniesienia jakości kształcenia, zaktywizowanie wspólnych działań między stronami i wzajemne wsparcie w kreowaniu wizerunku. – Współpraca będzie realizowana poprzez prowadzenie wspólnych badań i konsultacji, podejmowanie wspólnych działań na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego, wymianie doświadczeń w zakresie badań naukowych i dostosowania programów kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy, wspieraniu edukacji uczniów w grudziądzkich szkołach i promocji oferty dydaktycznej czy pomocy w pozyskaniu zewnętrznych środków – wylicza rzecznik prasowy bydgoskiej uczelni Sebastian Nowak.

Najważniejszym punktem współpracy ma być jednak docelowo utworzenie w Grudziądzu zamiejscowej filii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. To dalsza perspektywa, jednak – jak słyszymy na uczelni – rozmowy w tym temacie mają się rozpocząć jeszcze w tym roku kalendarzowym. – Pierwsze działania to organizacja zajęć w grudziądzkich szkołach średnich przez kadrę UKW oraz komercjalizacja badań naukowych na rzecz firm zlokalizowanych w Grudziądzu – precyzuje Nowak. Ze współpracy zadowolony jest także włodarz Grudziądza. W ocenie Macieja Glamowskiego, działania przyczynią się do wzrostu jakości życia mieszkańców. – Cieszę się, że nawiązaliśmy współpracę z tak prestiżową uczelnią i liczę, że będzie układać się ona wzorowo – mówi Glamowski.

Za rozwój współpracy między uczelnią i miastem odpowiedzialni będą: ze strony UKW prof. Marek Macko, a ze strony grudziądzkiego magistratu zastępca prezydenta Róża Lewandowska.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments